4800 odsłonInformacje9 stycznia 2017, 16:43,

Gimnazja do likwidacji. Prezydent podpisał ustawę o reformie edukacji

Gimnazja do likwidacji. Prezydent podpisał ustawę o reformie edukacji


Prawdopodobnie w budynku, gdzie obecnie jest zlokalizowane Gimnazjum nr2 od września tego roku nie będzie uczniów, ponieważ obawy nauczycieli tam pracujących stały się faktem – reforma edukacji jednak wejdzie w życie.



Prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę przygotowaną przez „Prawo i Sprawiedliwość”.

Swoją decyzję Prezydent argumentował mówiąc: Nigdy nie miałem wątpliwości, że polski system edukacji wymaga zmian i naprawy (...)Wśród rodziców, nauczycieli pojawiły się jednak wątpliwości, protesty. One dotarły i tutaj. Rozmawiałem więc ze zwykłymi ludźmi, ale i panią minister Zalewską oraz wójtami, burmistrzami, starostami, dyrektorami szkół” - dodał.

Zdaniem Prezydenta szkoły powinny kształcić dobrze i sprawnie,a temu sprzyjają jego zdaniem mniejsze szkoły i mniej liczne klasy.

O powód, dla którego Andrzej Duda czekał do ostatniego dnia z decyzją odnośnie reformy edukacji wypowiedziała się Małgorzata Sadurska - szefowa kancelarii Prezydenta.

Sadurska powiedziała, że Prezydent „prowadził szerokie konsultacje z ekspertami, w tym z ekspertami z Narodowej Rady Rozwoju z sekcji oświaty i sekcji samorząd".

Co się zmieni wraz z wprowadzeniem reformy edukacji?

Po wprowadzeniu reformy edukacji w zapomnienie odejdą 6-letnie „podstawówki”, które zastąpią 8-letnie szkoły podstawowe. Szkoły gimnazjalne zostaną zlikwidowane, przez co szkoły licealne będą 4-letnie, technikum 5- letnie. Działać będą również dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne.

Zmiany mają być wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

ZNP szacuje, że wraz z wprowadzeniem reformy pracę w całej Polsce może stracić nawet 37 tys. nauczycieli, a korporacje samorządowe wyliczają, że reforma pochłonie nawet 1,5 mld zł z budżetów gmin.


 

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

dobra ustawa, 10 stycznia 2017
Nareszcie! ja chodziłam do 8 klas podstawówki i 4 lata liceum. Nie było tych gimnazjów i wyuzdanych gimnazjalistek. Był spokój, a teraz tylko biją się i wyzywają, wymalowane w miniówkach dziewuchy, bez kultury i tylko szpan. Bardzo dobra decyzja PIS - ( chociaż jedna )
tadzio, 10 stycznia 2017
Pytanie powinno brzmieć Kiedy prezydent podpisze ustawę a nie czy podpisze. Bo i tak wszystko podpisuje, nawet bez czytania. Tak to już jest z tymi wasalami.
kkk, 10 stycznia 2017
Nienawidzę PiSu ale gimnazja to była pomyłka, bardzo dobrze, że zostały zlikwidowane. Jeden dodatkowy rok liceum to skarb- powie wam to każdy nauczyciel w szkole średniej. Być może wzrośnie też poziom w naszych LO jeden rocznik więcej to co najmniej 4 klasy. Mniej klas w roczniku to większa konkurencja- większa konkurencja to wyższy poziom i lepsze przygotowanie do matury. Rodzice którzy chcą wysłać dzieci na studia powinni się cieszyć.
Dodaj ogłoszenie