2300 odsłonInformacje19 lutego 2015, 07:07,

Pełna sala na wykładzie prof. Chazana o klauzuli sumienia



W Środę Popielcową, 18 lutego 2015 r. w dolnym kościele Parafii pw. Św. Marcina w Gostyninie odbył się wykład w ramach Colloquia Gostiniensia.



Spotkanie otworzył ks. Dziekan Ryszard Kruszewski. 

W ramach dwugłosu poglądów, pierwszy wykład pn. "Klauzula sumienia w zawodzie lekarza" poprowadził prof. Bogdan Chazan. Z kolei dr Kazimierz Szałata przedstawił wykład na temat "Antropologiczne podstawy klauzuli sumienia".

Licznie zgromadzeni mieszkańcy Gostynina z zaciekawieniem wysłuchali wykładu a także zadawali pytania, głównie dr Chazanowi, dotyczące także ostatnich wydarzeń sprzed ponad pół roku, kiedy to doktor odmówił aborcji kobiecie w zaawansowanej ciąży z nieodwracalnym uszkodzeniem płodu. 

Prof. Bogdan Chazan ukończył  I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa  w Siedlcach  w 1961. Absolwent  Akademii Medycznej w Warszawie. W 1998 uzyskał tytuł profesora  nauk medycznych. Prezydent RP  Aleksander Kwaśniewski  postanowieniem 2 lipca 1998 przyznał Bogdanowi Chazanowi  tytuł naukowy  profesora. Od 1978 był uczniem, następnie współpracownikiem prof.  Michała Troszyńskiego, a później został jego następcą na stanowisku Kliniki Położnictwa i Ginekologii  Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, które sprawował w latach w latach 1992–2002. W latach 1988-2001, w czasie istnienia  koalicji AWS-UW  pełnił stanowisko Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii, z którego został zwolniony przez Ministra Zdrowia  Mariusza Łapińskiego  na skutek skarg  Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zarzucających profesorowi wydawanie niezgodnych z prawem opinii. W latach 2004–2014 był dyrektorem ginekologiczno-położniczego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie. 

W 2014 został oskarżony o to, że będąc dyrektorem szpitala łamał kodeks pracy oraz ignorował prawomocne wyroki sądu. W tym samym roku powołując się na klauzulę sumienia, odmówił dokonania aborcji nieodwracalnie uszkodzonego płodu. Zdaniem pacjentki świadomie i celowo przeciągał procedury tak długo, by legalne przerwanie ciąży było już niemożliwe, oraz nie skierował jej do lekarza, który przeprowadziłby aborcję, mimo że zgodnie z obowiązującym prawem miał taki obowiązek. Poszkodowana złożyła skargę do wiceprezydenta Warszawy i zapowiedziała złożenie oskarżenia w prokuraturze. Wobec zarzutów Chazan broni się argumentując, iż działanie wymierzone bezpośrednio w życie dziecka, mające na celu jego uśmiercenie, jest niewłaściwe. W konsekwencji, 3 lipca 2014 NFZ nałożył karę 70 tysięcy złotych na Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie. 21 lipca Chazan został zwolniony z funkcji dyrektora szpitala przez Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. 

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Marcin Piotrowicz

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Rydzyk, 20 lutego 2015
Tak przyjedzie, najpierw potrzeba jest by jechał na Zalesie.
Zenon 1939, 19 lutego 2015
Kiedy przyjedzie do Parafii Ojciec Dyrektor Radia Maryja Tadeusz Rydzyk ? Jest taka potrzeba prosze Proboszcza, panie Starosto i panie Włodarzu.
Dodaj ogłoszenie