2600 odsłonInformacje4 lipca 2016, 16:35,

Sanniki w ten weekend świętowały na całego



Pierwszy weekend lipca był w Sannikach wyjątkowo bogaty w imprezy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Turnieje rycerskie, budowa zamku z łubianek, gry i zabawy, plenerowe występy zespołów. Dla koneserów muzyki klasycznej koncert chopinowski w pałacu.



Tradycyjne koncerty chopinowskie w pierwszą niedzielę miesiąca to tylko jedna z propozycji Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. We współpracy Centrum, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz sannickiego Koła TiFC odbywa się tu również wiele imprez plenerowych. Dwie ostatnie, pierwszy weekend lipca, to również imprezy organizowane przez Urząd Gminy Sanniki, Gminny Ośrodek Kultury oraz Daniela Sukniewicza i jego Szlak Książąt Mazowieckich.

Sobota, 2 lipca
Upalny dzień upłynął w Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach pod znakiem historii tego miejsca. Aż 7 miast Szlaku Książąt Mazowieckich stoczyło tu potyczki o tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego. Widzowie mogli nie tylko kibicować drużynom, ale też sprawdzić się w średniowiecznych konkurencjach, przekonać się, kto z nich jest najsilniejszy oraz wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu.
Poszczególne zadania były intrygujące i widowiskowe. Odbyło się przeciąganie sań z dzikiem - tradycyjna sannicka konkurencja nawiązująca do średniowiecznej tradycji, na pozór łatwe plecenie warkoczy, pojedynek na belce zawieszonej nad ziemią, przenoszenie worków z piaskiem. Wiele emocji wzbudzała sannicka ruletka z motywem trucizny, którą prawdopodobnie otruty został ostatni książę mazowiecki linii płockiej. Najmłodsi mogli sprawdzić swe siły w grze terenowej i wysilić wyobraźnię, rysując baśniowe stwory. Podczas zwiedzania XVIII-wiecznego pałacu można było poznać nie tylko historię miejsca i związków z nim Fryderyka Chopina, ale też bardziej i mniej mroczne tajemnice właścicieli dóbr sannickich.
Z łubianek od truskawek powstał znacznych rozmiarów zamek, a zabawa przy jego budowie była przednia.

Niedziela, 3 lipca
To była kolejna wielka impreza pod znakiem 48 Niedzieli Sannickiej. Co prawda rankiem Matka Natura postraszyła deszczem, ale szybko wypogodziło się i do Sannik zaczęli zjeżdżać wystawcy roślin, rękodzieła artystycznego, twórcy ludowi, malarze i oczywiście tłumy gości.
Przed godziną czternastą, sale koncertowe w pałacu zapełnili koneserzy muzyki klasycznej. Byli przedstawiciele samorządów, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji kultury, radni, przyjaciele i znajomi z Francji, Aleksander i Tomasz Pruszakowie z rodziną.
Monika Patrowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach powitała zebranych i przedstawiła Zbigniewa Szumerę, prezesa fundacji „Teraz Mazowsze”.
- To człowiek nietuzinkowy, znany z wielu akcji społecznych.
Jest dziennikarzem, wydawcą i redaktorem, a od ponad 10 lat jego specjalnością są filmy turystyczne, a także audycje, promujące atrakcje turystyczne i kulturalne Mazowsza - mówiła. Zgodnie z zapowiedzią, po południu był kilkukrotnie wyświetlany film, którego reżyserem jest Zbigniew Szumera. W 2010 roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku, film ten został uznany najlepszą produkcją edukacyjną. Zdobył też prestiżowe nagrody jako film turystyczny, a jednocześnie promujący kulturę, w Serbii i Czarnogórze. Inspiracją do nakręcenia filmu były obchody dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. To doskonałe połączenie dokumentu z bardziej poetycko ujętą promocją miejsc związanych z naszym największym kompozytorem.
Dyrektor Patrowicz podziękowała również za przekazanie Centrum kolekcji plakatów pod tytułem „Fryderyk Chopin w plakacie artystycznym”. Ich zbiór powstał dzięki współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
- Wystawa obejmuje reprodukcje archiwalnych plakatów autorstwa najwybitniejszych twórców z kraju i z zagranicy, a eksponowana jest na parkowym ogrodzeniu od strony ulicy Warszawskiej. Zapraszamy do zerknięcia na te wyjątkowe plakaty – zachęcała Monika Patrowicz.
Nadszedł wreszcie czas, by na scenie powitać Jekaterinę i Stanisława Drzewieckich, młodych, utalentowanych pianistów. Zapowiedziała ich Aleksandra Głowacka, prezes sannickiego koła TiFC. Pianistom towarzyszył krakowski aktor Paweł Okraska. Wyjątkowy koncert w wyjątkowym wykonaniu, przy świetnej interpretacji poezji Cypriana Kamila Norwida i Amelii Pruszak, w wykonaniu Pawła Okraski, zachwycił wszystkich. Przyjemnością było w nim uczestniczyć.
Po koncercie w sali wystaw czasowych czekały obrazy Józefa Wilkonia, malarza, ilustratora, ale też rzeźbiarza, twórcę plakatów i scenografii teatralnych. Artysta zilustrował ponad 200 książek, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, między innymi wydania Pana Tadeusza z 1973 roku. Jest też autorem tekstów dla najmłodszych. Albumowe wydanie Księgi dżungli również jest opatrzone ilustracjami Józefa Wilkonia. Kolejna pozycja to książka Psie Życie z tekstem i ilustracjami artysty, która została uznana za najpiękniejszą książkę roku 2011.
Wystawę można oglądać do 5 sierpnia.
O szesnastej, w muszli koncertowej gości Niedzieli Sannickiej oficjalnie powitali wójt Gabriel Wieczorek, dyrektor Europejskiego Centrum Monika Patrowicz oraz Barbara Golus, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Doskonała zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: ECA Sanniki

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie