Artykuł partnerski10 lipca, 08:06

Jak wybrać idealną szczoteczkę do zębów - przewodnik po rodzajach i funkcjach

Jak wybrać idealną szczoteczkę do zębów - przewodnik po rodzajach i funkcjach

Oprócz wyboru rodzaju szczoteczki zawsze sprawdzaj, jakie posiada ona włosie

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych szczoteczek, które świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Jak dopasować idealny produkt do naszych potrzeb? Spieszymy z pomocą!


Jakie są rodzaje szczoteczek do zębów?

Szczoteczka do zębów może występować w różnych formach. Poniższy przewodnik pomoże Ci poznać najważniejsze ich funkcje, co z pewnością ułatwi wybór idealnego produktu.

  • manualna szczoteczka do zębów – jest dostępna niemal w każdym miejscu, bardzo łatwo się jej używa i jest tania. Niestety manualne szczoteczki wymagają odpowiedniej techniki szczotkowania, aby były skuteczne. Są one polecane osobom, które preferują tradycyjne rozwiązania.
  • elektryczna szczoteczka do zębów - jest skuteczniejsza w usuwaniu płytki nazębnej w porównaniu z tradycyjną wersją szczoteczki. Charakteryzuje się też wygodą użytkowania i wielością modeli do wyboru. Dzięki temu możesz wybrać szczoteczkę, która jest wyposażona w dodatkowe funkcje. Są one jednak droższe niż manualne szczoteczki i wymagają one ładowania.
  • szczoteczka soniczna – dzięki niej dotrzesz nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i dokładnie oczyścisz zęby ze wszelkich osadów. Szczoteczki soniczne są jednak dość drogie. Jest to jednak inwestycja na lata. Później wymieniasz jedynie końcówki, na które nakładana jest pasta do mycia zębów.
  • szczoteczka do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych – mimo że skutecznie czyści ona wszystkie trudno dostępne dla standardowych szczoteczek miejsca, to nie jest ona przeznaczona do codziennego czyszczenia całych zębów. Warto się na nią zdecydować, kiedy stosujemy aparat ortodontyczny, most lub posiadamy ciasno rozmieszczone zęby.
  • szczoteczka jednopęczkowa – służy do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, jednak jest stosowana jako uzupełnienie standardowego szczotkowania zębów.

O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie szczoteczki?

Oprócz wyboru rodzaju szczoteczki zawsze sprawdzaj, jakie posiada ona włosie. Miękkie jest polecane dla wrażliwych dziąseł lub osób z problemami periodontologicznymi. Średnie włosie skutecznie usuwa płytkę nazębną i jest optymalne dla większości osób. Twarde włosie może uszkadzać nie tylko dziąsła, ale i szkliwo.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę przy codziennej pielęgnacji jamy ustnej?

Poza wyborem odpowiedniej szczoteczki kluczową rolę pełni też dobra pasta do mycia zębów. Powinna ona zawierać naturalne składniki, które nie uszkadzają szkliwa. Dodatkowo warto zakupić płyn do płukania jamy ustnej, który ma działanie antybakteryjne i nić dentystyczną.

autor/źródło: Artykuł partnerski

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie