Popularny: 1600 odsłonInformacje13 października, 09:28,

15. Festiwal "Od Kujawiaka do Oberka" w Łącku


Na festiwalu wystąpiły dwie gostynińskie grupy taneczne "Crazy dance" oraz "Disco dance" instruktorki Doroty Sobieckiej

W niedzielę (10 października br.) w Łącku spotkali się miłośnicy folkloru, sztuki ludowej, tańca i regionalnych kulinariów, by uczestniczyć w 15. Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.



Tegoroczna edycja festiwalu zgromadziła ponad 40 wystawców, którzy uczestniczyli w konkursie „Od wystawy do potrawy” na najciekawsze stoisko wystawiennicze. Jury, uwzględniając m. in. kryteria oceny takie jak: oryginalność i atrakcyjność prezentowanych na stoisku produktów, wkład pracy w wykonanie aranżacji stoiska i promocję twórczości artystycznej przyznała:

- pierwszą nagrodę  dla Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gostyninie

- drugą nagrodę  dla Koła Gospodyń Wiejskich „Nasza Wieś” w Sokołowie

- trzecia nagroda przypadła w udziale dla Stowarzyszenia „AKTYWNYCH KOBIET” Kluska

Jury przyznało dwa  wyróżnienia:

Dla Koła Gospodyń Wiejskich „Sendenianki”  oraz dla Pani Idy Zajączkowskiej

W Przeglądzie zespołów folklorystycznych przyznano 6 wyróżnień:

- Ludowemu Zespołowi Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny

- Zespołowi Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie

- Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca „SOLEC”

- Zespołowi Ludowemu „Grzybowianki & Grzybowiacy” im. Cecylii Milczarek

- Zespołowi Ludowemu „Grzybowianki” przy Stowarzyszeniu „Nasza Przyszłość- Słubice i okolice”

- Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „SANNIKI”

Na festiwalu wystąpiły dwie gostynińskie grupy taneczne "Crazy dance" oraz "Disco dance" instruktorki Doroty Sobieckiej. 

W konkursach kulinarnych udział wzięło ponad 60 osób.

Za najdoskonalszą nalewkę regionalną, gdzie zachowano harmonię smaku i aromatu uznano produkt autorstwa:

- I miejsce zajął Pan Andrzej Tyszka za nalewkę z pigwy,

- II miejsce otrzymał Pan Grzegorz Brzeziński za nalewkę z czeremchy,

- III miejsce przyznano dla Pani Stanisławy Klimkiewicz za nalewkę orzechową.

Wyróżnienia otrzymała:

- nalewka z dzikiego czarnego bzu Pani Eweliny Brzezińskiej,

- nalewka z kwiatu czarnego bzu Pani Anieli Sielaczek,

- nalewka „cytrynóweczka” Pani Michaliny Zając.

Za najsmaczniejszy wypiek przyznano następujące miejsca:

- I miejsce zajęła Pani Halina Turek za ciasto biszkoptowe,

- II miejsce zajęła Pani Halina Gawinowska za bułki z malinami,

- III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Sendenianki” za ciasto „Malinowa Chmurka”.

Wyróżnienia otrzymało:

- ciasto drożdżowe Pani Natalii Brzezińskiej,

- sernik z borówkami wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Nasza Wieś” w Sokołowie,

- karpatka wykonana przez Panią Małgorzatę Gorzkowską.

W kategorii na najlepszą Potrawę komisja przyznała:

- I miejsce dla Pani Danuty Tomasik za rybę w marynacie,

- II miejsce dla Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie za dżem dyniowo-jabłkowy,

- III miejsce dla Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gostyninie za schab wędzony.

Wyróżnienia otrzymali:

- Pani Martyna Sztarbowska za tymbaliki drobiowe,

- Pan Przemysław Sztarbowski za śledzie po japońsku,

- Pani Ewelina Filińska za chleb.

Święto folkloru zakończył koncert Zespołu THE BROTHERS.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: SGTPG / foto: Starostwo Płock, GOK Szczawin Kościelny, Powiat Gostynin, Dorota Sobiecka

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie