Popularny: 5900 odsłonInformacje9 czerwca 2017, 20:47,

Amelka ma już pierwszy zabieg za sobą i czuje się dobrze

Wczoraj (8 czerwca br.) Amelka Borkowska wraz z rodzicami udała się do kliniki w Lublinie na pierwszy zabieg przeszczepu komórek macierzystych.Dziewczynka otrzymała porcję 10 milionów komórek macierzystych. Tuż po zabiegu rodzice przekazali bardzo optymistyczne informacje, ponieważ Amelka nie odczuła żadnych skutków ubocznych i czuje się dobrze.

„Komórki zostały podane w ciągu dziesięciu minut od rozmrożenia, a to nieco wyziębiło jej ciało. Ale jest silna i dzielna“ - relacjonują Państwo Borkowscy.

Rodzice podzielili się również swoimi nadziejami, które wiążą z leczeniem córeczki. -„Nasz najważniejszy cel? Ten cud, na który czekamy? Dążymy do tego, by móc córce odstawić silny lek od padaczki, który opóźnia jej rozwój psychoruchowy. Drugie marzenie to doprowadzić przez rehabilitację do tego, by Amelka sama usiadła. Trzecim jest marzeniem, aby postawiła swoje pierwsze kroki samodzielnie.“

Komórki macierzyste pochodzą z tzw. galarety Whartona-pobierane są ze sznura pępowinowego, w tym przypadku od niespokrewnionego dawcy. Terapia daje nadzieję, że uszkodzone komórki mózgu się zregenerują i rehabilitacja będzie bardziej efektywna.

„Personel szpitala wie, że terapia eksperymentalna to coś wyjątkowego.Transplantolog i Dr Magdalena Chrościńska Krawczyk  żartowała, że chcą być przyszywanymi dziadkami swoich podopiecznych. Ja im powiedziałam, że sama takich dziadków zaadoptuję!"- żartuje Emilia Borkowska.

Kolejny zabieg planowany jest za 6-8 tygodni.

"Dziękujemy wszystkim, którzy w dniu zabiegu byli z nami myślami,sercem i trzymali za nasze serduszko kciukasy. To też dzięki nam i wam nasza Amelka przeszła tak pomyślnie pierwszy zabieg przeszczepu komórek macierzystych.

Wśród nas jest mnóstwo ludzi o wielkich sercach, którzy pomagają Amelce, za co serdecznie dziękujemy. Dzięki wam jesteśmy silniejsi!" - mówią wzruszeni rodzice.

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie