Informacje15 września, 12:48,

Chór „Arce Cantores” laureatem II Chóralnego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Płocku


Udostępnij 10
Gostynińskiemu chórowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

W sobotę 12 września br. w przededniu święta Podwyższenia Krzyża Świętego w Parafii św. Krzyża w Płocku z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, odbył się II Chóralny Festiwal Pieśni Wielkopostnej. Pomysłodawcą festiwalu kierowanego do amatorskich chórów z całej Polski jest organista Jakub Jabłoński.W gronie tegorocznych laureatów znalazły się chóry „Tibi Cantamus” z Płocka oraz Gostyniński chór „Arce Cantores” pod dyrekcją Michała Pilichowicza i akompaniamencie Dominika Dymowskiego.

W konkursie każdy z chórów musiał wykonać po trzy pieśni o tematyce wielkopostnej. Chóry sięgnęły do pięknych, ale nierzadko mniej znanych pieśni i zaprezentowały je w ciekawych aranżacjach

Ocenie podlegała m.in. czystość intonacji, poprawność harmoniczna, dykcja oraz walory artystyczne prezentacji. Dobór pieśni i wykonanie oceniało jury, którego członkami byli muzykolodzy i pedagodzy, a przewodniczącym profesjonalnego jury był ks. Marcin Sadowski: m.in. diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i spraw organistowskich oraz dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej "Musicum" w Płocku, a także Izabela Denst-Szydłowska i Magdalena Ołdakowska.

Poziom wykonania utworów podczas tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki, dlatego zdecydowano o przyznaniu dwóch pierwszych miejsc: dla chóru Tibi Cantamus z parafii Świętego Krzyża w Płocku oraz reprezentującego nasze miasto chóru Arce Cantores.

Laureaci otrzymali dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez biskupa płockiego Piotra Liberę, Marszałka Adama Struzika, starostę Mariusza Bieńka.

Jakub Jabłoński, organista w parafii Świętego Krzyża w Płocku i współorganizator wydarzenia stwierdził, że festiwal miał wysoki poziom, a interpretacje niektórych pieśni „były zaskakujące”.

Gostynińskiemu chórowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie muzycznej.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: UM Gostynin

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie