Część rodziców utraci prawo do świadczeń rodzinnych? Dzisiaj zapadnie decyzja Rządu
Program 500+ był głównym punktem programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, który pozwolił partii Jarosława Kaczyńskiego wygrać ostatnie wybory parlamentarne. Jednak wyśrubowane kryteria spowodowały, że tylko część rodzin może z niego skorzystać. Teraz Rząd chce zaostrzyć kryteria dotyczące poboru innych świadczeń rodzinnych.
Jeśli tak się stanie pół miliona rodzin może stracić pomoc finansową od państwa, jeśli ich dochody choćby minimalnie je przekroczą. Decyzję w tej sprawie rząd Beaty Szydło ma podjąć dzisiaj.
„PiS zastawiło pułapkę na polskie rodziny. Już niewielkie przekroczenie progu dochodowego pozbawia je 500+. Teraz władza chce odebrać pieniądze także samotnym matkom i rodzicom pobierającym zasiłki na dzieci. Bez jakiejkolwiek pomocy zostanie ponad pół miliona polskich rodzin” – grzmi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.
Dzisiaj rząd ma podjąć decyzję o rezygnacji z zasady „Złotówka za złotówkę” w myśl której rodziny posiadające dochód nieznacznie wyższy od kryterium nie traciły prawa do poboru świadczenia, a jedynie wysokość świadcczenia była zmniejszona o kwotę jaką przekraczał dochód.
„To bezprecedensowe uderzenie w polskie rodziny. Rodzice minimalnie przekraczający kryterium dochodowe stracą zasiłki rodzinne, a samotne matki nie dostaną żadnych pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego. Bezpowrotnie szanse na 500+ utracą setki tysięcy rodzin” – alarmuje Kosiniak-Kamysz.
Zdaniem polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego chęć zaostrzenia kryteriów przez Rząd mana celu ograniczenie wydatków państwa.
Podobało Ci się? Udostępnij!