Artykuł partnerski5 września, 07:55,

Czym jest ostroga piętowa i jak ją leczyć?

Czym jest ostroga piętowa i jak ją leczyć?

Ostroga piętowa to schorzenie, które może wpłynąć na zmniejszenie komfortu życia

Ostrogi piętowe potrafią skutecznie utrudnić poruszanie się. Inaczej znane jako zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostrogi piętowe są wynikiem kontuzji, przeciążeń, zapaleń, które zostały zbagatelizowane w przeszłości. Niestety, leczenie ostrogi piętowej w domowych warunkach często nie przynosi rezultatów, a niezbędna okazuje się rehabilitacja. Czym dokładnie jest ostroga piętowa? Jakie są objawy schorzenia? Jak sobie z nim radzić? 


Ostrogi piętowe - czym są i dlaczego powstają? 

Ostrogę piętową nazywa się również zmianą zwyrodnieniową. Powstaje ona w okolicach guza piętowego, a przyjmuje ona formę narośli kostnej. Typowym objawem zwyrodnienia jest przeszywający ból pięty, uniemożliwiający swobodne poruszanie się. Ostroga piętowa spotyka najczęściej osoby w średnim lub podeszłym wieku, jednak nie jest to regułą. Do zapalenia rozcięgna podeszwowego może dojść podczas uprawiania dynamicznych sportów, takich jak piłka nożna czy koszykówka. Samo rozcięgno podeszwowe odpowiada bowiem za zwiększenie dynamiki ruchu. Dolegliwości bólowe pojawiają się w wyniku obciążeń oraz wstrząsów w układzie kostno-stawowym. 

Ostroga piętowa - objawy schorzenia

Pacjenci, borykający się z problemem ostrogi piętowej uskarżają się na mocny ból w obrębie pięty. Dolegliwości nasilają się podczas chodu, jednak są wyczuwalne również podczas stania. Z tego względu nie należy bagatelizować objawów, a także niezwłocznie udać się do specjalisty. W postawieniu diagnozy pomocne będą badania obrazowe, USG, RTG oraz wywiad lekarza. Właściwa diagnoza pozwala wyeliminować inne potencjalne problemy zdrowotne, ponieważ objawy ostrogi piętowej są podobne jak w przypadku zespołu kanału stępu czy neuropatii Baxtera. 

Na czym polega leczenie ostrogi piętowej? 

Ostroga piętowa to schorzenie, które może wpłynąć na zmniejszenie komfortu życia, dlatego szczególnie ważne jest szybkie podjęcie leczenia. Jak leczyć ostrogę piętową? Sposobów jest wiele, a są one uzależnione od stanu zaawansowania schorzenia i osobistych przeciwwskazań. Zalecana jest rehabilitacja, w tym kinezyterapia oraz fizykoterapia. Ulgę w bólu przynoszą ćwiczenia rozciągające, które warto stosować regularnie. Leczenie ostrogi obejmuje również farmakologię. Najskuteczniejszą metodą walki z bólem jest leczenie ostróg piętowych falą uderzeniową. Metoda pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych, jednocześnie działając przeciwzapalnie. 

Ostrogi piętowe to dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Ruch jest niezwykle ważny, a ból towarzyszący chodzeniu może skutecznie obniżyć zapał. Zalecamy korzystanie z usług doświadczonych specjalistów, którzy nie tylko odpowiednio zdiagnozują chorobę, ale również ulżą w codziennym cierpieniu. 

autor/źródło: Artykuł partnerski

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie