Popularny: 1100 odsłonInformacje26 maja 2020, 12:57,

Drogie truskawki, internauci i mieszkańcy pytają: kiedy ceny spadną?

Drogie truskawki, internauci i mieszkańcy pytają: kiedy ceny spadną?

Truskawki to najbardziej wyczekiwany owoc sezonowy Polaków – wynika z badań społecznych

Od 10 zł za kilogram i 20 zł za 2 kilogramy wzwyż trzeba zapłacić za pierwsze polskie truskawki w Gostyninie i okolicach. Wschodnia część naszego powiatu – Pacyna i Sanniki - to zagłębie truskawkowe, które szykuje się do szczytu zbiorów. Tymczasem internauci i mieszkańcy pytają – dlaczego jest tak drogo?Prezydent Andrzej Duda pojawił się w sobotę 16 maja na targu w Garwolinie. Rozmawiał z mieszkańcami miasta i sprzedawcami. Kupił też truskawki. Zakupy głowy państwa nie umknęły uwadze polityków i komentatorów. Na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba zwracał uwagę na wysokie ceny owoców.

"Za koszyk polskich truskawek trzeba zapłacić od 35 zł do nawet 46 zł. Emeryci pytają Dudę, jak smakują tegoroczne truskawki. Bo za emeryturę 937 zł netto, na te owoce, ich po prostu nie stać" – napisał Michał Szczerba.

Ceny są wysokie – dlaczego?

Truskawki to najbardziej wyczekiwany owoc sezonowy Polaków – wynika z badań społecznych. Koniec maja to czas już rozpoczęcia zbiorów, jednak w tym roku sytuacja pogodowa powoduje, że będą one opóźnione.

Pierwsze truskawki są zawsze najdroższe – podkreślają eksperci. Stąd ceny rzędu 30 zł za dwu kilogramową łubiankę nikogo dziwić nie powinny.

Obecnie ceny hurtowe truskawek są trochę wyższe niż rok temu, ale sytuacja w tym roku jest trudniejsza, o czym informują portale branżowe. Kapryśna pogoda, brak rąk do pracy z powodu pandemii koronawirusa oraz niski kurs złotówki względem Euro – to główne przyczyny drożyzny.

Na ceny owoców i warzyw, w tym zwłaszcza truskawek, ma wpływ pogoda, a niestety mowa tu o suszy a w maju o zimnie. Przelotne deszcze, które ostatnio występują, tego stanu nie zmieniły, stąd zbiory truskawek są opóźnione niż rok temu i obecnie głównie są dostępne truskawki spod folii.

Sezon się opóźnia

Dwa lata temu pod koniec maja zbiory truskawek gruntowych były już w pełni w maju.

Ciekawą wypowiedź dr. Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przytacza portal kontakt TVN24. Obecne ceny truskawek otrzymywane przez producentów wynoszą od 10 do 15 zł za kg i są o ponad 100 proc. wyższe w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego sezonu, gdy przeciętnie producenci otrzymywali 6,50 zł za kg.

- To dlatego na ulicach miast truskawki są tak drogie, kosztują 15-25 zł za kilogram w zależności od regionu - mówi Kraciński.

autor/źródło: Piotr Mrówka / foto: pixabay.com

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie