Popularny: 3400 odsłonInformacje8 lutego,

Dzisiaj dzień bez wyrzeczeń - Tłusty Czwartek

Jest jedyny taki dzień w roku w którym każdy z nas, bez względu na wiek może zajadać się słodkościami.

Przewiń w dół aby czytać dalejW Tłusty Czwartek lady sklepowe oraz wystawy cukierni kuszą nas pączkami z najróżniejszymi nadzieniami, dla każdego coś pysznego. Dużą popularnością cieszą się również faworki. "Pączki na co dzień kupują dzieci i młodzież idące do szkoły. Dzisiaj jednak mogę powiedzieć, że jest to u nas produkt nr 1" - powiedziała portalowi jedna z ekspedientek.

W naszej tradycji Tłusty Czwartek to zawsze ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Jako że Wielkanoc jest świętem ruchomym, Tłusty Czwartek nie wypada co roku w ten sam dzień.

Dzień ten był kiedyś początkiem Tłustego Tygodnia, czyli czasu wielkiego obżarstwa. Pozwalano sobie na ogromne ilości tłustych mięs, kapustę ze skwarkami, słoninę. Dlatego też ostatnie dni karnawału nazywano wtedy mięsopustem, zapustem lub ostatkami.

Należało najeść się do syta i wybawić przed zbliżającymi się 40 dniami postu, kiedy katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość i umiarkowanie także w jedzeniu i piciu.

 


Napisz komentarz

kosmitka, 12 lutego
Ja kupiłam po 12:00 na Floriańskiej i jeszcze ciepłe były.
Annetta, 10 lutego
Stare, pieczone z miesiąc wcześniej, tylko lukier trochę świeższy
Annetta, 10 lutego
I ja tak sądzę, stare, suche, lukrem polane lub pudrem posypane. Szkoda psuć sobie smaku.

Polecane dla Ciebie

Popularny: 700 odsłonInformacje8 lutego,

Uwaga konkurs! Do wygrania wejściówki na Koncert Wiedeński

Uwaga konkurs! Do wygrania wejściówki na Koncert Wiedeński

W piątek (23 lutego br.) w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie o godzinie 18.30 odbędzie się Koncert Wiedeński.

Przewiń w dół aby czytać dalej


Podczas gali usłyszą Państwo obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będą wybitni, polscy kameraliści młodego pokolenia, występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie.

Nasza redakcja przygotowała dla czytelników portalu niezwykłą niespodziankę - 5 wejściówek na koncert.

Zasady konkursu są bardzo proste. Aby mieć szansę na wygranie jednego z biletów należy polubić post na profilu facebookowym dotyczący konkursu oraz napisać pod nim komentarz o treści "wejściówka".

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w drodze losowania oraz powiadomieni o wygranej w wiadomości prywatnej poprzez facebook. Zachęcamy do udziału w konkursie.


Napisz komentarz

Zaremba Stanisław, 8 lutego
Kupiłem bilety, bardzo dobry pomysł.
Dodaj ogłoszenie