Artykuł partnerski17 maja, 07:10,

Fakty dotyczące ubezpieczenia samochodu. Co warto wiedzieć?

Fakty dotyczące ubezpieczenia samochodu. Co warto wiedzieć?

W świetle polskiego prawa każdy zarejestrowany samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC

Fakty dotyczące ubezpieczenia samochodu. Co warto wiedzieć? Każdy zarejestrowany samochód, by móc legalnie poruszać się po drodze, musi spełnić pewne warunki, które jasno definiuje prawo. Mowa oczywiście o ubezpieczeniu, które chroni zarówno interesy samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Co to jest ubezpieczenie samochodu i co warto o nim wiedzieć? 


Ubezpieczenie OC - obowiązek każdego właściciela auta

W świetle polskiego prawa każdy zarejestrowany samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Polisa odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowa i od tej reguły nie ma absolutnie żadnego wyjątku. Ubezpieczenie OC stanowi zabezpieczenie poszkodowanych, którzy doznali szkody w zdarzeniu drogowym i chroni sprawcę tego zdarzenia przed ich roszczeniami.

W skrócie - sprawca wypadku czy kolizji poruszający się ubezpieczonym samochodem może odetchnąć z ulgą - wszelkie koszty spowodowanych przez niego szkód zostaną pokryte z ubezpieczenia. A co w przypadku, kiedy samochód nie posiadał ważnej polisy OC? Wówczas koszty szkód pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie zwróci się do sprawcy zdarzenia o zwrot pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania - wyjaśniają eksperci Beesafe

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to nie wszystko 

Odpowiadając jednak na pytanie, co to jest ubezpieczenie samochodu, nie możemy pominąć także kwestii ubezpieczeń dobrowolnych, których posiadanie zależy jedynie od woli samego właściciela pojazdu. Do najpopularniejszych należy z pewnością ubezpieczenie AC, które chroni kierowcę przed finansowymi skutkami szkód powstałych między innymi w wyniku kolizji z innymi pojazdami, osobami czy zwierzętami, a także tych powstałych na skutek działania zjawisk atmosferycznych, ubezpieczenie NNW czy pakiet dodatków takich jak Assistance, ubezpieczenie opon czy szyb.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i dotyczy to każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu - od motocykla po samochody ciężarowe czy autobusy. W 2022 roku, kary za brak ubezpieczenia OC są wyjątkowo dotkliwe finansowo. W przypadku samochodów osobowych, zwłoka z zakupem polisy wynosząca zaledwie 1 dzień może wiązać się z karą aż 1200 złotych. Największy mandat grozi posiadaczowi auta ciężarowego, które nie posiadało ważnej polisy OC przez okres 14 lub więcej dni. W takiej sytuacji do zapłacenia będzie ponad 9000 złotych.

Dlatego warto odpowiedno wcześniej zakupić polisę OC, a doskonałym narzędziem, które ułatwia cały proces, jest kalkulator OC AC od Beesafe. To rewolucyjne wręcz rozwiązanie pozwala na wyliczenie składki ubezpieczeniowej po wpisaniu tylko 2 informacji za pomocą formularza online. Chodzi o numer rejestracyjny pojazdu, a także datę urodzenia jego właściciela. Dalej system sam odbiera wszystkie niezbędne dane z CEPiK, UFG a także Eurotax. Dzięki temu może zaprezentować najlepszą ofertę na zakup ubezpieczenia OC i AC. Przekonaj się sam jeszcze dzisiaj, jakie to proste. Aby to zrobić, wejdź na stronę https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/.

autor/źródło: beesafe.pl

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie