Artykuł partnerski25 maja 2023, 08:38,

Jak efektywnie powtarzać materiał do matury rozszerzonej z biologii?

Jak efektywnie powtarzać materiał do matury rozszerzonej z biologii?

Nawet najlepszy podręcznik nie sprawi, że zdasz maturę na 100%

Matura zbliża się wielkimi krokami. Postanowiłeś zdawać maturę rozszerzoną z biologii. Masz jednak problem z powtórkami. Wszystko zaczyna Ci się mieszać, niektóre zagadnienia gdzieś ulatują, a gdy masz odpowiedź na pytanie, masz totalną pustkę w głowie. Brzmi znajomo? Możesz tego uniknąć. Wystarczy, że będziesz efektywnie powtarzać materiał. Jak to zrobić? Podpowiadamy w dalszej części artykułu!


Dobrze przygotowane notatki

Dobrze przygotowane notatki to podstawa. W szkole nauczono nas pisania pełnymi zdaniami, linijka pod linijką. Sam jednak wiesz, że nauka z takich notatek jest bardzo trudna i niezbyt efektywna. Tak samo jest w przypadku czytania definicji z podręcznika. Jak robić notatki, żeby faktycznie zapamiętać materiał ze wszystkich lat? Najlepiej robić to w formie map myśli. Już podczas tworzenia notatek zapamiętasz bardzo dużo. Później, gdy będziesz się z nich uczyć, wzmocnisz połączenia w mózgu i zdasz maturę śpiewająco.

Nasze mózgi nie są przyzwyczajone do myślenia liniowego. Skaczemy z myśli na myśl. Jeśli nam nie wierzysz, przypomnij sobie, jak wyglądają Twoje myśli, gdy próbujesz zasnąć. Zaczyna się do myślenia o szkole, a kończy na zastanawianiu się, dlaczego dziobaki wyglądają tak, a nie inaczej. W przypadku map myśli pozwalasz mózgowi skakać między zagadnieniami, tworzyć nowe połączenia i lepiej zapamiętywać. 

Aktywne powtórki

Nawet najlepszy podręcznik nie sprawi, że zdasz maturę na 100%, jeśli nie będziesz się efektywnie uczyć. Drugim sposobem powtórki materiału jest korzystanie z metody aktywnych powtórek. Jak to wygląda? Bierzesz do ręki podręcznik, np. „Biologia na czasie 3”. Wypisujesz sobie (jeśli nie masz jeszcze notatek w formie map myśli) różne zagadnienia i ich definicje. Możesz to zrobić od razu na fiszkach. Z jednej strony napisz zagadnienie (np. mejoza) lub pytanie (np. co to jest mejoza), a z drugiej odpowiedź na to pytanie. Gdy będziesz się uczyć, przypominaj sobie odpowiedzi z głowy, a następnie sprawdzaj, czy są poprawne. Jeśli wysilisz mózg, lepiej zapamiętasz informacje.

Jedna powtórka to nie wszystko. Na jedną kupkę odłóż fiszki, które zapamiętałeś, a na drugą te, które sprawiają Ci trudność. Innego dnia zajmij się znów tymi, które sprawiają Ci trudność. Po kilku dniach wróć do tych, na które odpowiedzi doskonale znasz i sprawdź, czy nadal je pamiętasz. Wydłużaj czas między kolejnymi powtórkami. Może wyglądać to tak: dziś pierwsza powtórka, jutro druga, po kolejnych trzech dniach - trzecia, po następnym tygodniu - czwarta, po trzech tygodniach - piąta itd. aż opanujesz cały materiał.

autor/źródło: Artykuł partnerski

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie