Popularny: 900 odsłon Informacje 18 października 2018, 16:52,

Jak oddać ważny głos w wyborach?

W najbliższą niedzielę (21 października br.) w Polsce odbędą się wybory samorządowe podczas których będziemy wybierać prezydentów i burmistrzów miast, wójtów, a także radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Druga tura na prezydentów, burmistrzów i wójtów zostanie przeprowadzona za 2 tygodnie - 4 listopada.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Za kilkadziesiąt godzin rozpocznie się cisza wyborcza


Aby oddany przez nas głos w niedzielnych wyborach był ważny należy postawić znak X w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania. Przez znak X należy rozumieć co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Znowelizowany w styczniu tego roku Kodeks wyborczy wprowadził zapis na mocy którego dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu.

"Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak X, a wyborca dokonując dopisku w innej kratce, zawrze w niej taki znak, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki), co oznaczać będzie, że wyborca postawił kolejny znak X, a to skutkuje nieważnością głosu" - czytamy na stronie serwisu portalsamorzadowy.pl.


Napisz komentarz

Popularny: 900 odsłon Informacje 18 października 2018, 15:09,

Rozpoczyna się sezon polowań. Co mogą myśliwi, a co właściciele gruntów?

Urząd Gminy Gostynin opublikował na swojej stronie internetowej kalendarz polowań na okres jesienno-zimowy 2018 i 2019.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Temat zgłosił czytelnik naszego portalu, skarżący się, że polowania 150 metrów od zabudowań nie są zbyt bezpieczne

Zakaz udziału nieletnich w polowaniach, zwiększenie do 150 metrów odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał, możliwość wyłączenia swojej ziemi z polowań a także zakaz szkolenia psów myśliwskich na zwierzętach - takie między innymi rozwiązania przewiduje znowelizowane przez Sejm w marcu tego roku Prawo Łowieckie.

Według niego, właściciele bądź użytkownicy wieczyści nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego mogą złożyć oświadczenie w starostwie, w którym nie zgadzają się na prowadzenie polowań na ich gruntach. W takim przypadku myśliwi nie będą mogli tam polować – informuje TVN 24.

Nowe przepisy, znowelizowane w marcu, zakładają również zakazu prowadzenia polowań zbiorowych w parkach narodowych, czy znosi kary za umyślne utrudnianie w polowaniu.

Ta zmiana wprowadzona była po ogromnym oburzeniu społecznym, jaki wywołały zmiany uchwalone przez sejm większością głosów Prawa i Sprawiedliwości w styczniu tego roku i umożliwiały karanie osób, które umyślnie bądź nie zakłócały myśliwym polowania.

Powstała nawet specjalna strona internetowa – zakazpolowania.pl – na której krok po kroku można się dowiedzieć, co zrobić, by myśliwi nie urządzali sobie już polowań na naszej ziemi.

Polowania, jak podał Urząd Gminy, odbywać się będą na terenach Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Gminie Nowy Duninów.


Napisz komentarz

Komentarze

zakazpolowania.pl, 20 października 2018
Artykuł poruszający ważny problem, najśmieszniejsze jest to, że zamieszczony plan polowań nijak nie spełnia warunków opisanych w art. 42ab ustawy Prawo łowieckie. Jest nieprecyzyjny ("3 lub 10 listopada"? really?), nie podaje godzin rozpoczęcia i zakończenia polowania ani dokładnych miejsc jego prowadzenia. Urząd gminy nie powinien publikować takiego bubla (za treść obwieszczenia odpowiada wójt/burmistrz!), tylko wezwać Koło Łowieckie TROP do uzupełniania braków. A na dzisiejsze polowanie powinien wezwać policję ze względu na popełnione wykroczenie z art. 73 k.w.

Polecane dla Ciebie

Dodaj ogłoszenie