Artykuł partnerskiPopularny: 600 odsłon4 grudnia 2019, 12:27,

Jak prawidłowo rozszczelnić okno plastikowe?

Jak prawidłowo rozszczelnić okno plastikowe?

Warto zadbać, aby skrzydła okienne lekko pracowały

Oczywiste jest to, że okno, które nie jest szczelne oznacza same kłopoty. Ciągły przeciąg, wyższe rachunki za ogrzewanie, przesiąkająca wilgoć - to tylko niektóre problemy, na które natkniemy się użytkując okna (zarówno drewniane, jak i plastikowe).


Do tego dochodzą mostki termiczne wynikające z wadliwego osadzenia okna w ścianie. Z drugiej jednak strony okno zbyt szczelne także nie niesie ze sobą samych pozytywów. Na szybach takich okien lubi osiadać para wodna, która nie tylko powoduje powstawanie nieestetycznych zacieków, ale także rozwój grzybów i pleśni, które potencjalnie mogą zagrażać zdrowiu domowników. Nie mówiąc już o tym, że wewnątrz pomieszczeń będzie duszno. Dlatego tak ważne jest, aby okna zachowały mikrowentylację pozwalającą im oddychać.

Co mogę zrobić sam?

Rozmawiając ze specjalistami lub przeglądając artykuły w sieci możemy natknąć się na przeróżne rady. Część z nich niekoniecznie nadaje się do zastosowania. Ingerencja w konstrukcję okna, polegająca na nawiercaniu dziur w szybach lub ramach okiennych nie tylko osłabia konstrukcję okna, ale także pozbawia nas gwarancji producenta na wypadek, gdybyśmy chcieli z niej skorzystać. Jest jednak kilka prostych sposobów, które pozwolą zadbać o mikrowentylację pomieszczeń.

Po pierwsze – zmniejszenie docisku skrzydła do ramy okiennej. Jeśli otworzymy na oścież skrzydło okienne, naszym oczom ukaże się śruba dociskowa. Najczęściej jest regulowana kluczem imbusowym. Przekręcając ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara zmniejszamy nacisk (przydatne wiosną i latem), zaś obracając śrubę przeciwnie do ruchu wskazówek zegara powodujemy zwiększenie nacisku (z tego skorzystamy jesienią lub zimą). Typowa średnica klucza to cztery milimetry, dostaniemy go w każdym markecie budowlanym za grosze.

Kolejnym sposobem jest prawidłowe ustalanie pozycji klamki skrzydła okiennego. Najczęściej kątem właściwym dla rozszczelniania jest czterdzieści pięć stopni i zmiana jej położenia na siłę (co oczywiście jest możliwe przy nadmiarze dobrych chęci) spowoduje, że do środka będzie wnikała niekontrolowana ilość powietrza.

Co poza regulacją?

Warto także zadbać, aby skrzydła okienne lekko pracowały. W tym celu należy je regularnie oliwić (wystarczy raz lub dwa razy w roku). W tym celu wystarczy nabyć smar silikonowy lub wazelinę techniczną i wsmarować je za pomocą papierowego ręcznika we wszystkie ruchome elementy konstrukcji. Najlepszą porą ku temu jest początek wiosny. Wtedy bez obaw możemy wietrzyć mieszkanie przez kilka godzin bez obaw o to, że narazimy domowników na utratę zdrowia. Wtedy też możemy obejrzeć, czy mroźna zimowa aura nie spowodowała powstania mikrouszkodzeń plastiku, z  którego wykonane są okna (duże mrozy mogą powodować  sprężanie i rozprężanie się surowca).

Wreszcie możemy wymienić uszczelki na wersję infiltracyjną– zarówno w ościeżnicy, jak i w samych skrzydłach. Najlepiej nadają się do tego uszczelki wykonane z termoplastycznych elastomerów (inaczej zwane kauczukami termoplastycznymi. Do tej grupy materiałów zaliczamy TPE (występuje w wersji O, V, U, S, E lub A przy czym na potrzeby stolarki okiennej najczęściej używa się wersji E). Wszystkie wersje posiadają plastyczne właściwości kauczuku, różnią się głównie odpornością termiczną lub chemiczną oraz plastycznością po docisku. Bez względu na wykorzystane materiału, uszczelki powinniśmy co kilka lat wymieniać. Jak każdy plastyczny materiał, takżę ten ulega wysychaniu i trwałemu odkształceniu.

O prawidłowy dobór okien powinniśmy zadbać już na etapie budowy lub remontu. Mostki termiczne powstałe wskutek nieprawidłowego montażu trudno jest później usunąć, a ich wykrycie jest utrudnione ze względu na konieczność wykorzystania kamery termozizyjnej i zbadania przy jej użyciu stanu izolacji. Dzięki wyborowi właściwych okien plastikowych, my nie będziemy musieli martwić się o  termoregulację pomieszczeń, a i nasz portfel nam podziękuje.

autor/źródło: okna-internorm.com.pl

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie