Popularny: 700 odsłonInformacje10 maja, 10:44,

Jak wygląda trening astronauty? Niezwykła wycieczka pierwszaków z SP1

We wtorek (7 maja br.) uczniowie dwóch klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyninie uczestniczyły w wycieczce do Łodzi.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Dzieci odwiedziły Candy Park, Manufakturę Czekolady oraz Planetarium


Pierwszym punktem wycieczki, jak się później okazało wielką atrakcją, była wizyta w Candy Parku – gigantycznym parku dmuchańców w Rzgowie. W parku znajdują się ogromne dmuchane atrakcje, takie jak tory przeszkód, labirynty, karuzela czy wysoka na 8 metrów zjeżdżalnia, na których dzieci bardzo chętnie rozwijały swoją sprawność fizyczną.

Kolejna atrakcja to wizyta w Manufakturze Czekolady, gdzie każdy uczestnik tworzył tabliczkę czekolady ozdabiając ją według własnego projektu (takich wspaniałych tabliczek czekolady z pewnością nie kupimy w żadnym sklepie). Dzieci zapoznały się z procesem powstawania czekolady, degustowały ziarna kakao oraz gorącą czekoladę. Obejrzały też pokaz ręcznego temperowania czekolady na blacie granitowym.

Następnie dzieci pojechały do Planetarium EC1, tam w kinie sferycznym obejrzeli seans 3D pt.”ASTRONAUTA”. Pokaz zabrał ich do ośrodka treningowego, gdzie przygotowuje się astronautów do pracy w warunkach na tyle zbliżonych do panujących na orbicie, na ile jest to możliwe do osiągnięcia na naszej planecie.

Dowiedzieli się również, jaki jest wpływ lotów i przestrzeni kosmicznej na ciało człowieka, a także przyjrzeli się zagrożeniom związanym z eksploracją przestrzeni kosmicznej.

Dzieci wróciły nieco zmęczone, ale bogatsze o nową wiedzę, zadowolone z atrakcji i możliwości wspólnych zabaw z rówieśnikami.

autor/źródło: ralf / SP1 Gostynin

Napisz komentarz

Popularny: 600 odsłonInformacje10 maja, 10:09,

Coraz bliżej wyborów. Agitacja wyborcza się rozkręca

Na początku roku w większych miastach a teraz, na dwa tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, na ulicach Gostynina i okolic coraz więcej można dostrzec plakatów wyborczych kandydatów startujących w wyścigu do Parlamentu Europejskiego.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 26 maja

Przepisy kodeksu wyborczego wyraźnie wskazują, gdzie i na jakich zasadach agitacja wyborcza może być prowadzona. Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych nie można umieszczać plakatów i haseł wyborczych, chyba że zostanie udzielona na to zgoda właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Przy czym, przy ustawianiu własnych urządzeń ogłoszeniowych, w celu prowadzenia kampanii wyborczej należy stosować obowiązujące przepisy porządkowe.

Poza tym bezwzględny zakaz agitacji wyborczej istnieje:

- na terenie szkół w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów;

- na terenie zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie;

- na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Warto też pamiętać, że plakatów wyborczych nie można łączyć trwałe z obiektem. Należy umieszczać je w taki sposób, aby można je było je po kampanii lub na żądanie policji czy straży miejskiej usunąć, bez powodowania szkód.

Plakaty muszą być powieszone przed ciszą wyborczą, w tym przypadku najpóźniej o godzinie 23:59 dnia 24 maja i zniknąć po 30 dniach od zakończenia wyborów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 26 maja.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Komentarze

james, 10 maja
Miasto niebieskie od pisowskich plakatów
Dodaj ogłoszenie