Artykuł partnerski27 kwietnia, 09:04,

Jak wykorzystać niepotrzebne opakowania kartonowe?

Jak wykorzystać niepotrzebne opakowania kartonowe?

Przy odrobinie wyobraźni zwykłe kartony można zamienić w niezwykłe konstrukcje

Masz w piwnicy dziesiątki pudełek po przeprowadzce? A może często robisz zakupy online i uzbierało się już sporo kartonów po produktach? Nie musisz zagracać nimi przestrzeni ani wyrzucać ich na śmietnik. Opakowania kartonowe mogą zyskać drugie życie. Wystarczą odpowiednie akcesoria i wskazówki, by z pudełek powstały zabawki oraz różnego rodzaju przydatne przedmioty. Sprawdź co można zrobić z niepotrzebnych kartonów.


1. Zabawkowy telewizor

Jeśli masz dzieci, dobrym sposobem na wykorzystanie pudełek jest skonstruowanie zabawek. Możliwości jest sporo. Najlepiej zacząć od prostszych pomysłów, chociażby od tekturowego telewizora. Do jego wykonania potrzebujesz sporego pudełka. Ważne, by karton był na tyle duży, żeby dziecko mogło wejść do środka. Jeśli nie masz kartonu w odpowiednim rozmiarze, możesz zamówić go pod tym linkiem: https://kraften.pl/12-pudelka-kartony. Po wybraniu opakowania, zaklej wszystkie klapy. Następnie wyznacz miejsce na ekran, pokrętła i nóżki. Najlepiej narysować te elementy z pomocą markera. Potem sięgnij po nożyczki i wytnij wyznaczony wcześniej otwór na ekran. Z kawałka tektury i słomek możesz zrobić także antenę telewizyjną. Teraz dziecko może już wejść do środka i wystąpić w programie na żywo.

2. Kosz na śmieci

Do sortowania odpadów przyda się kilka koszy na śmieci. Możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, wykonując je samodzielnie z kartonu. Sięgnij po podłużne pudełko, najlepiej w kształcie prostokąta, które możesz nabyć w sklepie: https://kraften.pl. Zaklej klapy kartonu i ustaw go tak, by dłuższe boki znajdowały się w pionie. Teraz narysuj linię w poprzek kartonu ok. 10 centymetrów poniżej boku, który znajduje się na górze. W ten sposób wyznaczysz klapę kosza, którą należy wyciąć. W odciętej klapie zrób otwór, przez który będzie można wrzucać do kosza odpady. Pozostałą część kartonu wyłóż workiem na śmieci i wywiń górne krawędzie worka na zewnątrz, a potem nałóż przygotowaną wcześniej klapę. Kartonowy kosz na śmieci jest już gotowy.

3. Organizer na drobiazgi

Zdarza Ci się nadepnąć na zabawki rozrzucone na dywanie? A może na biurku znajdują się stosy nieuporządkowanych papierów? W takim przypadku warto skonstruować z kartonu specjalny organizer. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Na początku wybierz niewielki karton i dobrze zabezpiecz dno taśmą. Potem zagnij górne klapy do środka i przyklej je do boków pudełka. Czas na ozdobienie organizera. Owijaj pudełko kolorowymi sznurkami, przytwierdzając je za pomocą wytrzymałego kleju. Dobrze, by sznurki były dość grube. W przeciwnym razie oklejanie może zająć sporo czasu. Następnie wymość wnętrze organizera poszewką na poduszki lub innego rodzaju tkaniną. Nadmiarowy materiał, który będzie wystawał ponad krawędzie pudełka, warto wywinąć na boki i zasłonić sznurkiem.

4. Zamek

Gdy Twojemu dziecku znudzi się już zabawa w dziennikarza, przygotuj kolejną kartonową zabawkę – zamek. Do zbudowania tej konstrukcji wystarczy średniej wielkości pudełko. Zaklej dolne klapy taśmą, a górne odetnij. Na górze kartonu wytnij kwadraty, które będą imitować blanki zamku. Teraz czas na przygotowanie bramy wjazdowej. Naszkicuj ją, a potem przetnij karton w trzech liniach tak, by dolna (stanowiąca połączenie z dnem pudełka) pozostała nieprzecięta. Dzięki temu bramę będzie można otwierać i zamykać. Wytnij także okna, a na końcu pomaluj zamek na wybrany kolor. Można już włożyć do środka lalki i rozpocząć zabawę.

5. Szafka

Masz mało miejsca do przechowywania? Skonstruuj dodatkową szafkę! Wybierz karton o dowolnej głębokości, a potem zaklej dolne klapy. Na górze pozbądź się krótszych klap, a dłuższe pozostaw. Z kawałka tektury wytnij kwadraty dostosowane pod względem szerokości i długości do wymiarów wybranego wcześniej kartonu. Tak powstaną półki. Wszystkie elementy oklej papierem ozdobnym. Wsuń półki do pudełka i przymocuj je za pomocą kleju. Do klap kartonu przymocuj dwa duże guziki lub inne elementy, które będą mogły służyć jako uchwyty. Szafka jest już gotowa.

Jak widać, przy odrobinie wyobraźni zwykłe kartony można zamienić w niezwykłe konstrukcje. Zabawki, szafki, organizery czy kosze na śmieci. Wszystkie te przedmioty możesz wykonać z pudełka, które kosztuje zaledwie kilka złotych. Tworzenie takich konstrukcji to jednak nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim świetna zabawa, w którą można zaangażować całą rodzinę.

autor/źródło: kraften.pl

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie