Popularny: 1400 odsłonInformacje8 lutego, 07:23,

Kardynalne błędy przy leczeniu anginy

Kardynalne błędy przy leczeniu anginy

Jakże często dzieciom stawiane są rozpoznania: zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych. Jedno i drugie nazywane jest anginą. W powszechnym mniemaniu na anginę należy się antybiotyk. Nic bardziej mylnego!


Udostępnij 22
W powszechnym mniemaniu na anginę należy się antybiotyk. Nic bardziej mylnego!


Medycyna wyróżnia co najmniej siedem rodzajów anginy, jednej z nich nigdy nie widziałem, albo może widziałem, ale się na niej nie poznałem. Wiem jednak, że z wszystkich siedmiu, tylko jedna wymaga leczenia antybiotykiem, pozostałe nie. A która takiego leczenia wymaga? I dlaczego?

Jest to angina wywołana paciorkowcem ropotwórczym. W takim przypadku należy użyć odpowiedniego antybiotyku by go zabić, bo potrafi on wpłynąć na układ immunologiczny dziecka, stymulując go do ataku na własny organizm, w szczególności na serce, nerki, stawy. Tym antybiotykiem jest doustna penicylina, jedyny jej preparat dostępny na polskim rynku ma nazwę handlową Ospen.

Wydawałoby się, że tak powszechna choroba nie powinna sprawiać żadnych trudności w jej rozpoznawaniu. Wystarczy zajrzeć do gardła i już się wie! Otóż, również, nic bardziej mylnego! Są takie rodzaje anginy, jak np. wywołana adenowirusem, których na podstawie zwykłego badania lekarskiego, nie sposób odróżnić od anginy wywołanej paciorkowcem, a one w żadnym razie, nie powinny być leczone antybiotykiem.

Przeczytaj też: Tymi osiedlami aż się chce spacerować [ZDJĘCIA]

Dlatego przy podejrzeniu anginy paciorkowcowej, obowiązuje diagnostyka mikrobiologiczna wymazu z gardła szybkim testem diagnostycznym lub klasycznym posiewem. Dzięki temu unika się narażania dzieci na zbędną, a więc szkodliwą antybiotykoterapię. Aby podejrzewać u dziecka anginę paciorkowcową, muszą wystąpić pewne charakterystyczne objawy: gorączka co najmniej 38 stopni C, ból gardła, powiększenie i bolesność węzłów chłonnych szyjnych, wyraźnie złe samopoczucie.

Natomiast takie objawy jak towarzysząca biegunka, katar, kaszel, bóle mięśniowe oraz wiek do ukończenia 3 roku życia, wykluczają rozpoznanie anginy paciorkowcowej, wtedy to nie ma potrzeby wykonania badań mikrobiologicznych i nie należy podawać antybiotyku. Informacje na ten temat dostępne są w internecie pod hasłem "Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego".

Ważne jest także, by nie pobierać wymazów z gardła przy braku objawów anginy paciorkowcowej. Skutkuje to bowiem często stosowaniem antybiotyku wobec bezobjawowego nosicielstwa. A przecież często rodzice wykonują takie badanie na własną rękę, a jak zobaczą wynik potwierdzający obecność w gardle jakiegoś drobnoustroju, np. gronkowca, to wywołują presję na lekarzu, aby ten wypisał dziecku, zupełnie niepotrzebny, antybiotyk.

W laboratorium współpracującym ze Szpitalem w Gorzewie wspomniany wyżej test na obecność paciorkowca w gardle jest już dostępny.

lek. med. Janusz Łagunionok Kierownik Oddziału Pediatrycznego i Rehabilitacji Dziecięcej ARION Med sp. z o.o. ZOZ w Gostyninie

autor/źródło: ARION Med

Napisz komentarz

Komentarze

Matka, 8 lutego
Z córką byłyśmy u lekarza, objawy to ból gardla , temp powyżej 39st, ropa na migdalach z nalotem na języku.... dostala Orlen, na szczęście jest znaczna poprawa.... dobrze wiedzieć, że jak nie ma jednoznacznych objawów warto zrobić badania
Popularny: 8000 odsłonInformacje7 lutego, 16:12,

Wypadek na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i Floriańskiej

Wypadek na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i  Floriańskiej

Około godziny 15.40 na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Floriańskiej doszło do wypadku z udziałem 3 aut osobowych.


Udostępnij 34
Ruch drogowy na obu ulicach jest był całkowicie zablokowany

W zdarzeniu drogowym brały udział 2 Hondy oraz Skoda Octavia. Przez blisko godzinę ruch drogowy na w/w ulicach był całkowicie zablokowany.

autor/źródło: ralf / foto: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Komentarze

Uczestnik ruchu, 7 lutego
Hahaha... tak to jest jak są wyłączone światła i trzeba troszkę pomyśleć...

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie