Artykuł partnerski17 marca 2023, 08:24,

Leasing samochodowy - najważniejsze informacje

Leasing samochodowy - najważniejsze informacje
Finansowanie samochodu. Leasing samochodowy

Wyróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje leasingu samochodowego

Zakup samochodu wiąże się zazwyczaj ze sporymi wydatkami finansowymi. Wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu, co również nie dla każdego będzie dobrym rozwiązaniem. Inną opcją, która pozwala na pozyskanie pojazdu, jest leasing samochodowy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leasingu aut, np. jak działa leasing, dla kogo jest przeznaczony i jakie są formy leasingu samochodu — przeczytaj ten poradnik!


Czym jest leasing samochodu osobowego

Leasing polega na zawarciu umowy pomiędzy firmą leasingową, zwanej leasingodawcą a leasingobiorcą. Tym drugim zazwyczaj jest przedsiębiorca, jak i od jakiegoś czasu może być osoba prywatna. Właścicielem samochodu jest firma leasingowa, natomiast leasingobiorca zostaje użytkownikiem korzystającym z auta w zamian za uiszczanie comiesięcznych rat, które zostały ustalone w umowie.

Po zakończeniu umowy, użytkownik, może zwrócić przedmiot leasingu, bądź ewentualnie wykupić go za określoną w umowie kwotę wykupu. Wtedy użytkownik staje się właścicielem pojazdu. Czasami kwota wykupu może być symboliczna, gdyż wynika ona z wysokości rat, które płaci się przez cały okres leasingu.

Leasing jest alternatywą dla podobnych możliwości pozyskania pojazdu, do takich należą wynajem długoterminowy oraz zakup pojazdu w kredycie.

Dana forma finansowania przeznaczona jest głównie dla spółek cywilnych, jednoosobowych działalności gospodarczych, ponadto skorzystać mogą spółki prawa handlowego, osoby prywatne i nie tylko!

Finansowanie samochodu

Co wpływa na wysokość rat

ABC leasingu zdaje się całkiem proste, aczkolwiek, przed zdecydowaniem się na tę formę finansowania pojazdu, warto wiedzieć, chociażby jakie czynniki wpływają na wysokość comiesięcznych opłat.

Czynnikami, które mają w tej kwestii znaczenie, są:

 • okres, na który zawierana jest umowa,
 • marka i model pojazdu,
 • klasa i wartość pojazdu,
 • ustalony roczny limit kilometrów,
 • ewentualna opłata wstępna na początku umowy,
 • wartość związana z wykupem pojazdu,
 • koszty ubezpieczenia komunikacyjnego,
 • poziom stóp procentowych,

jak i status klienta.

Podstawy prawne umów leasingowych

Na temat tej kwestii, warto dodać kilka zdań. Otóż umowy leasingowe w polskim prawie regulują ustawy takie jak:

 • Kodeks Cywilny (Tytuł VII) (tytuł dodany 26.07.2000; Dz.U. z 2000 Nr 74 POZYCJA 857),
 • Ustawa o podatku VAT (Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 z późniejszymi zmianami),
 • Ustawa o podatku dochodowym od osób prywatnych z dnia 15.02.1992 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2000 Nr 54 poz. 654 z późniejszymi zmianami — Rozdział 4a),
 • Ustawa o rachunkowości (art. 3 ust. 4) (Dz.U. z 1994 Nr 121 poz. 591 z późniejszymi zmianami).

Dodajmy, że samo zawarcie umowy leasingowej nie wiąże się z długim czasem oczekiwania, choć zależy to od wielu czynników. Często jednak wniosek leasingowy zatwierdzany jest nawet do kilku godzin po jego złożeniu.

Leasing samochodu — jakie są jego rodzaje

Wyróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje leasingu samochodowego, należą do nich leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Ponadto funkcjonuje również leasing konsumencki przeznaczony dla osób prywatnych. Poniżej dowiesz się więcej na ich temat.

Leasing operacyjny

Cechuje się głównie tym, że przedsiębiorca może zaliczyć 100% comiesięcznej opłaty leasingowej do swoich kosztów uzyskania przychodu (wliczając ewentualną opłatę wstępną). Podatek VAT natomiast zostaje rozłożony na raty. W tym przypadku pojazd jest własnością leasingodawcy, po którego stronie leżą również wszelkie odpisy amortyzacyjne.

Wybór tej formy leasingu pozwala na wykupienie auta po zakończonej umowie, jak i jego zwrot, a następnie podpisanie nowej umowy na kolejny samochód. Opcja jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, gdyż odnoszą oni znacznie korzyści dzięki tej formie finansowania. Co więcej, wymiana np. floty pojazdów w firmie nie będzie stanowiła większego problemu.

Leasing finansowy

Jeżeli chodzi o przedsiębiorcę, ten w przypadku danej formy finansowania może zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodu jedynie część odsetkową opłaty comiesięcznej i odpisów amortyzacyjnych. Dzieje się tak z uwagi na to, że dany pojazd zostaje uwzględniony w skład majątku leasingobiorcy. Auto staje się własnością leasingobiorcy po uiszczeniu ostatniej raty. Podatek VAT natomiast zapłacony jest w całości wraz z pierwszą ratą za auto.

Jest to opcja dla firm, które nie są płatnikami VAT i korzystają z innej formy opodatkowania, jak ryczałt. Co ważne, okres takiej umowy jest krótszy, niż okres umowy, na jaki zawiera się leasing operacyjny. W przypadku leasingu finansowego czas umowy nie przekracza zazwyczaj 2 lat, lecz nie może być zawarta na mniej jak 12 miesięcy. Natomiast umowa leasingu operacyjnego zawierana jest najczęściej na minimum 2 lata, maksymalnie do 4-5 lat.

Leasing konsumencki

Warto jeszcze poruszyć temat taki jak leasing konsumencki. Ta forma została przeznaczona dla klientów prywatnych. Dzięki skorzystaniu z tej opcji konsument może pozwolić sobie np. na auto, na które bank nie udzielił kredytu. Ponadto nie ma obaw o ewentualny wzrost rat jak w przypadku kredytu, czy w wynajmie długoterminowym.

Dla osoby prywatnej takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, m.in. takie jak oszczędności na wartości samochodu — z uwagi na korzystne ceny aut, jakie oferują firmy leasingowe w związku umów z dealerami. Wyróżnić można jeszcze oszczędność na ubezpieczeniu, gdyż zazwyczaj leasingodawca współpracuje z agentami ubezpieczeniowymi rozmaitych firm, przez co oferta na OC i AC związana z danym pojazdem będzie korzystna.

 

autor/źródło: Artykuł partnerski

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie