Popularny: 1900 odsłon Informacje 13 marca, 11:12,

Matczyne emerytury. Ile wniosków złożono w Gostyninie?

Mazowieckie oddziały ZUS przyjęły już 2 107 wniosków o tzw. emerytury matczyne. Komu przysługuje nowe świadczenie?

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 6
Komu przysługuje nowe świadczenie?


Do 8 marca w całej Polsce ZUS przyjął już łącznie prawie 30 tys. wniosków w sprawie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, zwanego emeryturą matczyną. W województwie mazowieckim dokumenty złożyło już 2 107 klientów, z czego 6 to mężczyźni. Najwięcej wniosków jest w płockim oddziale ZUS (północna część województwa) – 803. W radomskim (południowa część) złożono ich 458, siedleckim (wschodnia część) 331, a w 3 warszawskich oddziałach łącznie 515.

Ile wniosków w Gostyninie?

Jak poinformował portal Piotr Lewiński - Inspektorat w Gostyninie przyjął 54 wnioski o przyznanie świadczenia.

ZUS pomaga

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do obsługi nowych świadczeń. Na salach obsługi czekają przeszkoleni pracownicy, którzy poza udzielaniem szczegółowych informacji pomagają także w wypełnieniu wniosków i oświadczeń. Dokumenty można składać w placówkach ZUS lub KRUS (w przypadku osób posiadających okresy ubezpieczenia rolniczego). Wniosek powinien zawierać m.in. dane osobowe, PESEL lub nr dowodu osobistego bądź paszportu, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, wskazanie świadczenia o które się ubiegamy i sposób jego wypłaty oraz podpis.

Do wniosku należy dołączyć: akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej, numery PESEL dzieci oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej oraz innych okolicznościach niezbędnych do przyznania świadczenia. Należy też zaznaczyć czy posiadało się przerwy w wychowywaniu dzieci, jak długie oraz podać ich przyczynę. Gdy wnioskodawcą jest ojciec trzeba podać także datę śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci. Okoliczności przedstawione w oświadczeniu mogą być potwierdzone np. zaświadczeniami z urzędu skarbowego czy urzędu gminy.

Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może otrzymać matka, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku jej śmierci albo porzucenia dzieci – ojciec. Dzieci nie muszą być biologiczne, mogą być adoptowane bądź współmałżonka. Dodatkowe kryteria aby otrzymać świadczenie to: ukończenie wieku emerytalnego (kobiety 60, mężczyźni 65 lat), brak środków niezbędnych do życia oraz obywatelstwo polskie lub prawo pobytu. Trzeba także mieszkać w Polsce. Co ważne, świadczenia mogą nie otrzymać osoby, które zostały pozbawione władzy rodzicielskiej lub gdy była ograniczona.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające wynosi maksymalnie tyle, ile emerytura minimalna (obecnie 1 100 zł brutto). Jeżeli ktoś nie pobiera emerytury, to otrzyma właśnie 1 100 zł. Natomiast Ci, których emerytura jest niższa niż emerytura minimalna, otrzymają dopełnienie do tej kwoty. Jeżeli więc obecna emerytura wynosi np. 800 zł, to zostanie ona podwyższona o 300 zł, czyli do 1 100 zł. Osoby, których obecne świadczenia są wyższe niż emerytura minimalna, nie będą mogły skorzystać z matczynych emerytur.

Wypłata matczynej emerytury przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym Prezes ZUS wyda decyzję w danej sprawie.


Napisz komentarz

Informacje 13 marca, 10:24,

Chopin na Mazowszu w oczach Barbary Jachimowicz

Miała zaledwie 5 lat, gdy po raz pierwszy jej praca trafiła na konkurs. I od razu było I miejsce. Potem jej umiejętności wykorzystywane były wszędzie tam, gdzie uczyła się czy pracowała. Wysyłała też swoje prace na konkursy i urządzała wystawy.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 4
Artystka mieszka blisko Żelazowej Woli, dlatego częstym tematem jej prac jest słynny dworek Fryderyka Chopina

Sama o sobie mówi: - Po prostu lubię malować, mam do tego profesjonalne przygotowanie, cieszy mnie świat i życie. Często maluję kwiaty, martwą naturę, abstrakcje, pejzaże poplenerowe.-

Barbara Jachimowicz to jedna z bardziej znanych postaci świata artystycznego Sochaczewa, ale nie tylko. Konkursy i wystawy ściągnęły na nią uwagę profesorów Akademii Sztuk Pięknych, którzy zaproponowali jej studia w ASP. Studiowała więc malarstwo u profesora Aleksandra Turka i grafikę u profesora Mariana Sztuki. Każdą wolną chwilę poświęcała na malowanie. Zaowocowało to tytułem artysty malarza, nadanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 1986 roku w uznaniu wysokiego poziomu artystycznego i dotychczasowych osiągnięć otrzymała nagrodę Ministra Kultury.

Barbara Jachimowicz tworzy głównie malarstwo sztalugowe i grafikę. Jej prace były prezentowane nie tylko w Sochaczewie. Nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych i na wystawach polskich i zagranicznych sypały się jak z rogu obfitości. Jej twórczość wiele razy prezentowana była na łamach prasy i w telewizji. Uczestniczyła w licznych ogólnopolskich i zagranicznych plenerach malarskich. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w różnych stronach świata.

- Często maluję kwiaty, martwą naturę, abstrakcje, pejzaże poplenerowe. Mieszkam blisko Żelazowej Woli, dlatego częstym tematem moich prac jest ten słynny dworek urodzenia Fryderyka Chopina. Maluję go w różnych ujęciach i o różnych porach roku. Teraz i pałac w Sannikach stał się obiektem moich prac - mówi artystka.

Przez ponad 30 lat prowadziła pracownię malarską w Miejskim Ośrodku Kultury przy Żeromskiego. Uczyła, przekazywała swoje umiejętności i pasję innym. Tym młodszym i tym starszym, bo na zajęcia w pracowni przychodziły nie tylko dzieci i młodzież, ale i wielu dorosłych. Przez jej pracownię przewinęły się setki, jeśli nie tysiące ludzi zainteresowanych malarstwem. Jedni czerpali z tego tylko przyjemność. Inni po pewnym czasie dochodzili do wniosku, że sztuka nie jest ich powołaniem. Ale wśród tych ludzi znalazło się około czterdziestu osób, które ze sztuką związało swoje życie na dłużej. Wielu z nich ukończyło Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, wielu skończyło studia w Akademii Sztuk Pięknych.

Na wystawę prac Barbary Jachimowicz „Chopin na Mazowszu i kwiaty polskie” zapraszamy do sannickiego pałacu do końca marca.


Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie