Mieczyki – kiedy i jak sadzić cebulki?
Mieczyki zaliczane są do roślin bulwiastych. Wyróżniają się pięknymi i dekoracyjnymi kwiatami zebranymi w kłosowe kwiatostany o różnych barwach. Jeśli zaplanowałeś uzupełnić gladiolami swój ogród, musisz poznać podstawowe zasady uprawy. Chcesz dowiedzieć się, kiedy i jak sadzić cebulki mieczyków? Czytaj dalej i sprawdź, o czym musisz pamiętać.
Kiedy należy sadzić cebulki mieczyków?
Idealnym terminem na sadzenie mieczyków jest przełom kwietnia i pierwsze dni maja. Bulwy szybko wypuszczają korzenie, a pierwsze kwiaty pojawiają się od lipca do września. Warto pamiętać, że zbyt późne umieszczenie w glebie bulw może być przyczyną wystąpienia u roślin chorób grzybowych, które przenoszone są przez mszyce. Co więcej, kwiaty te nie lubią zimnej i wilgotnej ziemi. Jeśli chcesz, by cebulki miały doskonałe warunki, najlepiej zaczekaj, aż temperatura podłoża nie będzie spadać poniżej 10°C. Gladiole posadzone w wychłodzonej i mokrej glebie mogą bowiem zgnić.
Jak sadzić cebulki mieczyków?
Do sadzenia gladioli należy wybierać wyłącznie zdrowe, nieuszkodzone i jędrne cebulki. Ponadto bulwy nie mogą mieć żadnych oznak pleśnienia i nalotów. Przed umieszczeniem w glebie, materiał sadzeniowy warto zaprawić specjalnymi preparatami grzybobójczymi.
Do uprawy mieczyków należy wybierać miejsca w pełnym słońcu, na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Kwiaty potrzebują także gleby żyznej, przepuszczalnej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Bulwy wsadza się do ziemi na głębokość równą 3-krotnej wysokości cebulek. Odległość poszczególnych sadzonek powinna wynosić od siebie około 10 cm –15 cm.
Nie zapominaj, że gladioli nie umieszcza się w glebie w pobliżu roślin takich jak bratki, pelargonie, petunie, astry, ostróżki czy lilie, które mogą przenosić choroby wirusowe i grzybowe. Cebulki mieczyków co roku należy sadzić w innym miejscu.
Jak pielęgnować mieczyki?
Mieczyki musisz regularnie podlewać niewielką ilością wody. Tuż po posadzeniu i w okresie kwitnienia powinieneś zastosować specjalne nawozy do kwiatów cebulowych, ewentualnie obornik lub kompost. Wysokie odmiany pod ciężarem kwiatostanów mogą się pokładać, a nawet łamać. Dlatego pędy mieczyków trzeba podwiązywać. Dzięki temu rośliny nie będą się przewracały, a Ty będziesz mógł cieszyć się pięknymi okazami w swoim ogrodzie. Gdy kwiaty przekwitną, bulwy należy wykopać i przezimować w suchym, chłodnym pomieszczeniu. Doskonale do tego celu sprawdzi się drewniana skrzynka. Materiał sadzeniowy przysypany torfem przechowuje się aż do wiosny.
Podobało Ci się? Udostępnij!