Popularny: 1200 odsłonInformacje13 czerwca 2018, 11:04,

Miejska Orkiestra Dęta zagra na Rynku - zaproszenie

Miejska Orkiestra Dęta zagra na Rynku - zaproszenie

Miejska Centrum Kultury w Gostyninie zaprasza na koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z musztrą paradną.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
To będzie prawdziwa muzyczna uczta


Koncert odbędzie się w najbliższą sobotę (16 czerwca br.) o godzinie 18.00 na Rynku Miejskim.


Napisz komentarz

Popularny: 1400 odsłonInformacje13 czerwca 2018, 10:25,

To już 10 lat. Zespołu z Solca świętował jubileusz

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Solec, 8 czerwca br. (piątek) świętował 10-lecie swojego istnienia. Zespół rozwija się przy Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Solcu. Liczy 60 tancerzy i absolwentów tej szkoły. Choreografem zespołu jest p. Jolanta Gutowska.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
100 lat!

Nie ma takich słów, które wyraziłyby wdzięczność za to co robią tancerze z Solca. Za mała jest ludzka dusza, aby pomieściła dumę jaka rozpiera mnie jako dyrektora, a serce nie odda miłości jaką do nich czuję..." - powiedziała Anna Wojciechowska – Dyrektor Szkoły na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, tuż po koncercie jubileuszowym.

Dzieci z małego Solca robią rzeczy wielkie. W swoich działaniach artystycznych propagują polską ludowość, upowszechniają dziedzictwo kulturowe Mazowsza. W swoich tańcach popularyzują piękno i walory regionalnego oraz narodowego folkloru, z radością i wielkim zapałem odkrywają przed publicznością uroki tańców ludowych oraz pięknych pieśni, które stanowią ważną część naszego dziedzictwa kulturowego. Pragną ocalić od zapomnienia to, co powinno być drogie wszystkim Polakom - promując zarówno polską kulturę jak i tradycję. Zespół od chwili powstania jest kuźnią talentów dzieci i młodzieży. To tu kształtują się artystyczne dusze, rozwijają taneczne pasje. Spotykają się w nim kolejne pokolenia dzieci i młodzieży, która odkrywa piękno, urok i tajemnice tańca ludowego.

Dzieci w swoim repertuarze tańczą tańce regionu Krakowa, Rozbarku, Spisza, Łowicza oraz tańce narodowe. Na deskach Teatru Dramatycznego w Płocku wystąpiły ze spektaklem ,,Kopciuszek” oraz przedstawiły inscenizację ,,Żniw”. Niezapomniane wrażenia towarzyszyły publiczności podczas dwukrotnego wystawienia przez zespół widowiska wokalno-tanecznego ,,Wesele Łowickie”, gdzie samymi widzami byli Wielcy aktorzy, Wielcy ludzie, Dobre anioły naszej szkoły, w osobach Emilii Krakowskiej odtwórczyni Jagny, głównej roli w ,,Chłopach” oraz Ignacego Gogolewskiego – Antek Boryna.

W swoich tańcach ludowych po całym świecie rozsiewają polską kulturę, tradycję i naszą piękną historię. Tańczyły już na scenach Chorwacji, Serbii, Montenegro, Niemiec, Bułgarii, gdzie wytańczyły Złotą Lirę. Największą jednak dumą dla zespołu był występ dla samego Papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

"Taniec, to nie układ figur, żeby się go nauczyć trzeba go pokochać."

Tancerze tańcząc pamiętają, że wszystko, co się czyni, należy czynić na chwałę Boga. Aktywnie uczestniczą w życiu swojej "Małej ojczyzny" Parafii Św. Wojciecha w Solcu, gdzie z dumą i ogromnym zaangażowaniem przekazują wartości duchowe i religijne tak bardzo drogie każdemu Polakowi.

 


Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie