Popularny: 600 odsłonInformacje21 marca, 15:22,

Minął tydzień: koronawirus, izolacja, puste kościoły i kolejne ograniczenia

Minął tydzień: koronawirus, izolacja, puste kościoły i kolejne ograniczenia

Udostępnij 12
Co ciekawego wydarzyło się w tygodniu od 14 do 21 marca 2020 r.?

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Co ciekawego wydarzyło się w tygodniu od 14 do 21 marca 2020 r.?Epidemia koronawirusa całkowicie zdominowała nasze życie. Kolejne komunikaty, które umieszcza sanepid, dotyczące liczby osób hospitalizowanych, objętych kwarantanną domową, czy nadzorem epidemiologicznym najbardziej interesują czytelników naszego portalu codziennie.

Według stanu na piątek, 20 marca liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym to 25, liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego to 8 osób a liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 to jedna osoba.

Wierni gostynińskiej parafii Św. Marcina wysłuchali apeli o pozostanie w domach i uczestnictwa we mszy świętej za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz duchowej łączności w związku z sytuacją epidemiologiczną. To drugi artykuł w mijającym tygodniu, który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu.

W niedzielę (15 marca 2020 r.) na mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła o godzinie 11:30, na którą zazwyczaj najliczniej przybywali wierni, tym razem zjawiło się około 20 osób. Przed głównym wejściem do świątyni zostały wywieszone komunikaty, informujące o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób.

Podczas nabożeństwa ks. kan. Ryszard Kruszewski prosił o modlitwę za chorych, za tych którzy walczą z koronawirusem w swoim organizmie. - "Prosimy o odpowiednie łaski dla lekarzy i pielęgniarek, służb medycznych, a nade wszystko miłosiernego Pana, żeby mocą swego miłosierdzia oddalił od nas pandemię koronawirusa".

Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, apeluje o wsparcie dla placówki. Przydałoby się dosłownie wszystko, dyrektor napisał list do mieszańców Płocka i naszego regionu. To trzeci artykuł, który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu w mijającym tygodniu.

- Nasi lekarze, pielęgniarki, służby medyczne od kilku dni podejmują walkę z epidemią koronawirusa, często samemu narażając się na zakażenie, obcując z osobami potencjalnie zagrożonymi. Walka z pandemią jest również bardzo trudnym wyzwaniem dla całego naszego społeczeństwa.

Proszę Państwa, aby wszystkie apele o zachowanie ostrożności traktować bardzo poważanie. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje zdrowie oraz zdrowie osób najbliższych.

Dziękuję wszystkim, którzy w tym trudnym czasie są dla Nas i dbają o Nas. W sposób szczególny swoje słowa podziękowania kieruję na ręce lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, służby medycznej, pracowników administracji, obsługi, ale również każdej osobie, która codziennie świadczy swoją pracę na rzecz naszego szpitala. Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom Płocka, powiatu płockiego i okolic, firmom, restauratorom, którzy w odpowiedzi na nasz apel udzielają nam wsparcia. Otrzymywana od Państwa każdego dnia pomoc stanowi dla naszego Szpitala ogromne wsparcie.

Zapewniam, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku dokłada pełnych starań w celu zagwarantowania opieki medycznej dla pacjentów na jak najwyższym poziomie. Podobnie jak wszystkie szpitale w naszym kraju zmagamy się z brakami środków ochrony indywidualnej, jednak dzięki podjętym staraniom posiadamy zapasy, które gwarantują prawidłowe funkcjonowanie na kilkanaście najbliższych dni. Pandemia stale się rozwija i wszelkie zapasy należy na bieżąco uzupełniać. Wierzę, że dzięki współpracy, wzajemnemu zrozumieniu, jak również poszanowaniu pracy jesteśmy w stanie przejść ten trudny dla nas czas – czytamy w liście dyrektora.

Niestety, życie sportowe na skutek epidemii zamarło. Nie odbywają się żadne zawody, mecze, turnieje, wyścigi. Na dodatek sytuacja ta najprawdopodobniej się przedłuży, gdyż również szkoły nie będą pracować dłużej.

Podczas konferencji Premier poinformował o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych do świąt Wielkanocy. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia.

"Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych już od 25 marca, tak, aby nauczyciele mogli już w systematyczny sposób przekazywać wiedzę, kontaktować się z uczniami i - jeżeli będzie taka potrzeba, wystawiać im oceny" - wyjaśnił szef MEN Dariusz Piontkowski.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie