Popularny: 1900 odsłonInformacje5 października 2019, 08:53,

Minął tydzień: otwarcie parku handlowego, modlitwa na ulicy, nowy sztandar w SP3

Minął tydzień: otwarcie parku handlowego, modlitwa na ulicy, nowy sztandar w SP3

Udostępnij 15
Artykuły, które najbardziej zainteresowały czytelników na przełomie września i października – od 28 września do 4 października 2019 r.

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Artykuły, które najbardziej zainteresowały czytelników na przełomie września i października – od 28 września do 4 października 2019 r.Wielkimi krokami dobiega końca budowa Parku Handlowego przy ulicy Zamkowej. Otwarcie obiektu zlokalizowanego nieopodal Zamku Gostynińskiego nastąpi niebawem – zaplanowane jest na środę, 9 października. Nasza redakcja skontaktowała się z jednym z właścicieli firmy PKB Inwest Budowa Panem Henrykiem Pichłaczem, aby uchylił rąbka tajemnicy na temat powstającej inwestycji: - W obiekcie jest przewidzianych sześć lokali handlowo – usługowych, każdy o powierzchni kilkuset metrów. Zainteresowanie obiektem potencjalnych partnerów było bardzo duże i już na długo przed zakończeniem budowy udało się pozyskać znanych, ogólnopolskich sieciowych najemców, będących przedstawicielami różnych branż i oferujących wysoki poziom usług. Już od października mieszkańców Gostynina i okolic zapraszamy do sklepów: NEONET, KS SPORT, CCC, PEPCO, KIK., ROSSMANN – powiedział Henryk Picłacz.

Wywiad na ten temat najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu w mijającym tygodniu.

Remont płockiego mostu im. Legionów Piłsudskiego dobiegł końca. W poniedziałek, 30 września został na nim przywrócony ruch. Z mostu korzysta wielu mieszkańców Gostynina i okolic, stąd radość, że przeprawa po niemal 3-miesięcznym remoncie i zamknięciu, przywrócona zostaje dla ruchu pojazdów i pieszych. To drugi artykuł, który w mijającym tygodniu najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu.

Oficjalnego otwarcia wyremontowanego mostu dokonali Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, jego zastępca Jacek Terebus, dyrektor MZD Tomasz Żulewski, inspektorzy nadzoru oraz szefowie firm realizujących remont przeprawy. Inwestycja trwała trzy miesiące i zakończyła się zgodnie z planem - 30 września 2019. Kosztowała ponad 8,5 mln zł.

"Pozyskaliśmy na nią dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej w wysokości 4,5 mln zł" - informuje Andrzej Nowakowski.

Już po raz dwunasty, w sobotę 28 września, w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, spowiednika jednej z najsłynniejszych świętych Kościoła katolickiego, o godzinie 15:00 na placach, rogach i skrzyżowaniach ulic miast pojawili się katolicy, by odmówić wspólnie modlitwę zwaną Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Od kilku lat w tej inicjatywie zwanej "Iskra Miłosierdzia" biorą udział mieszkańcy Gostynina.Uczestnicy akcji prosili Boga o miłosierdzie dla siebie, bliskich, Ojczyzny, Kościoła i świata, szczególnie dla kapłanów. Tradycyjnie na zakończenie z różnych części miasta, gdzie się wspólnie modlono, wierni zebrali się przy pomniku Jana Pawła II i odśpiewali "Barkę".

To kolejny artykuł, który zainteresował czytelników w tym tygodniu, podobnie jak ten, dotyczący uroczystego przekazania nowego sztandaru w jednej ze szkół gostynińskich.

Po 47 latach Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie może pochwalić się nowym sztandarem. Jego uroczyste przekazanie odbyło się w środę, 2 października w murach placówki. Uroczystość rozpoczęła Msza Trydencka odprawiona w Kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W odróżnieniu od Mszy Świętej, którą znają obecni wierni, Msza Trydencka odprawiana jest w języku łacińskim, a kapłan jest zwrócony w stronę tabernakulum, tyłem do wiernych.

Po nabożeństwie, zaproszeni goście oraz cała społeczność szkolna przeszła ulicami miasta do szkoły w którym odbyło się oficjalne przekazanie oraz poświęcenie nowego sztandaru. Uroczystość uświetniły występy Mażoretek, Miejskiej Orkiestry Dętej, grupy tanecznej Ananasy oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów SP 3. Decyzją Kuratora Warszawskiego Okręgu Szkolnego z 29 grudnia 1969 roku szkole przy ulicy Bema nadano imię Obrońców Westerplatte. Uroczystość nadania szkole imienia miała miejsce kilkanaście dni później, 18 stycznia, w 25. rocznicę wyzwolenia Gostynina.

O wyborze patrona zdecydował z pewnością patriotyzm lokalny i fakt, że pan Stanisław Trela, mieszkaniec Gostynina, był jednym z żołnierzy walczących bohatersko na Westerplatte. To jemu przed kilkudziesięcioma laty przypadł zaszczyt odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Niejednokrotnie też gościł w placówce, uczestnicząc w wielu uroczystościach, spotykając się z młodzieżą i przekazując jej swoim przykładem miłość i szacunek dla Ojczyzny. 7 maja 1972 r. szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Był to jak dotąd, jedyny sztandar. Zmianie uległ jedynie wizerunek orła, któremu w 1990 r. przywrócono koronę.

Z kolei najwięcej komentarzy i opinii wywołał głupi żart nieustalonego sprawcy.

W minioną sobotę, 28 września pracownicy Orlika otwierający obiekt przy Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Ozdowskiego znaleźli na klamce od szatni przyklejoną igłę lekarską. Incydent wygląda na mało przemyślany żart, jednak jego konsekwencje mogły być bardzo przykre. Nie wiadomo bowiem, czy przyklejona do klamki igła nie była zarażona groźnymi bakteriami lub wirusami, a z Orlika w dużej części korzystają małe dzieci:

- Podać igłę do badań laboratoryjnych... Poza tym na taśmie powinny zostać piękne wyraźne odciski palców? - proponuje Pani Agata.

- Takiego czynu nie można nawet żartem nazwać. Co ludzie w głowach mają? - dodaje Pani Anna.

Zdarzenie zostało błyskawicznie zgłoszone do koordynatora obiektu.

Dwa wydarzenia sportowe w tym tygodniu zainteresowały naszych czytelników najbardziej – mecz piłki ręcznej i coroczne Święto Szkoły w Pacynie.

Piłkarze ręczni Wisły Płock 2 października w meczu 4. kolejki Ligi Mazowieckiej Juniorów pewnie wygrali ze Skrwą Gostynin 40:17. Mecz został rozegrany w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gostyninie.

Szczypiorniści z Płocka od samego początku spotkania przejęli inicjatywę. Już w 10. minucie nasza drużyna przegrywała 6 bramkami. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 10:22 na niekorzyść piłkarzy ręcznych Skrwy Gostynin.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie. Ostatecznie Wisła Płock pokonała Skrwę Gostynin 40:17.

Luiza Złotkowska, dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim z Vancouver i Sochi oraz Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski - złoci medaliści mistrzostw świata w Linzu z sierpnia tego roku w wioślarstwie wraz z ich trenerem Wojciechem Jankowskim byli gośćmi corocznego święta Szkoły w Pacynie.

Co roku jesienią mała szkoła w Pacynie koło Gostynina obchodzi swoje święto – Piknik Olimpijski im. Janusza Kusocińskiego. Przez wiele lat organizowany był wraz z biegami przełajowymi, na które przybywała młodzież z całego regionu, ostatnio formuła zmieniła się, na spotkanie z mistrzami sportu w otoczeniu dzieci ze szkoły.

Czterdziesta rocznica Święta Szkoły, która złożyła się razem z 100. rocznicą utworzenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, była okazją do wspomnień. Główny organizator – Andrzej Matuszewski – wraz z dyrekcją i kadrą pedagogiczną zaprosili byłych swoich wychowanków i wychowanki, reprezentantów szkoły z Pacyny, którzy przez 40 lat odnosili sukcesy w najróżniejszych dyscyplinach sportu.

Jednak główną atrakcją było spotkanie z Mistrzami – Luizą Złotkowską oraz Mikołajem Burdą, Mateuszem Wilangowskim i Wojciechem Jankowskim. Goście złożyli autografy na fladze olimpijskiej oraz wpisali się do pamiątkowej księgi szkolnej.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie