Popularny: 600 odsłonInformacje12 września, 09:49,

Minął tydzień: wyniki egzaminów ósmoklasisty, pielgrzymka i konkurs w Klusku

Minął tydzień: wyniki egzaminów ósmoklasisty, pielgrzymka i konkurs w Klusku

Udostępnij 3
Co najbardziej zaciekawiło czytelników naszego portalu w tygodniu od 5 do 11 września 2020 r.?

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Co najbardziej zaciekawiło czytelników naszego portalu w tygodniu od 5 do 11 września 2020 r.?Egzamin ósmoklasisty, zaplanowany przez CKE w terminie 21-23 kwietnia, za sprawą epidemii koronawirusa był zdawany w dniach 16-18 czerwca. Egzamin składał się z arkuszy sprawdzających wiedzę z języka polskiego, matematyki oraz z wybranego języka obcego. Z uwagi na przesunięcie terminu egzaminu z kwietnia na czerwiec, także informacje o wynikach pojawiły się nieco później niż zwykle. Artykuł o wynikach był tym,który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu.

Z języka polskiego uczniowie "Jedynki" uzyskali średnio 62% punktów możliwych do zdobycia (powiat gostyniński – 55%, gmina – 59%, kraj – 59%,). Podobny, wyższy od innych w kraju wynik padł również z języka angielskiego, gdzie młodzież SP1 uzyskała 58% punktów możliwych do zdobycia (powiat – 46%, kraj – 54%, gmina – 57%). Wyniki w części matematycznej – 41% (powiat – 40%, gmina – 42%, kraj – 46%).

Z języka polskiego uczniowie "Trójki" otrzymali średnio 56% punktów. Średnia w części matematycznej wyniosła 44% punktów możliwych do zdobycia. Najwyższy wynik osiągnęli z języka angielskiego. Tutaj średnia wyniosła 57%.

Najwyższy wynik ze wszystkich trzech części egzaminu uzyskała Zuzanna Szyperska - 279% punktów na 300% możliwych.

Na czas publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jeszcze wyników ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyninie

W niedzielę (6 września br.) po porannej Mszy św. z Kościoła NMP Matki Kościoła wyruszyła 412. Piesza Pielgrzymka do Skępego.

To drugi temat, który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu.

Pątników z obu parafii pobłogosławił ks. dziekan Ryszard Kruszewski.

W uroczystościach odpustowych w Skępem wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Przybyli w licznych pielgrzymkach, w tym wielu pieszych m.in. z Płocka, Gostynina, Sierpca, Dobrzynia n. Wisłą, Rypina, Włocławka i Lipna. Zgodnie z wieloletnią tradycją wierni przyszli do Matki Boskiej Skępskiej w ludowe święto Matki Bożej Siewnej, przynosząc ze sobą ziarno do siewu do poświęcenia.

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem w diecezji płockiej od ponad 500 lat jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie kilka lat później powstała kaplica. Została ona poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała w Skępem uzdrowienia.

Pielgrzymi wrócili do Gostynina w czwartek 10 września ok. godz. 17.30.

Koło Gospodyń Wiejskich "Działamy Razem" w Klusku zorganizowało 2 konkursy w ramach projektu "Warsztatowe spotkania z kulturą i tradycją" dofinansowanego w ramach projektu Mazowsze Lokalnie realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie SOKiAL oraz Fundację Fundusz Współpracy ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz budżetu Województwa Mazowieckiego.

To trzeci artykuł,który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu.

Pierwszy konkurs pod nazwą "Moja mała ojczyzna" był skierowany do dzieci i młodzieży. Zadaniem uczestników było przygotować pracę plastyczną, na której przedstawione miało być to, co najbardziej im się kojarzy z ich małą ojczyzną. To już drugi raz, gdy w Klusku został zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Tym razem zainteresowanie było bardzo duże. Drugi kluskowy konkurs zorganizowano pod nazwą: "Regionalne podróże kulinarne". Zadaniem uczestników było przygotowanie potrawy z tradycyjnej kuchni Mazowsza. Komisja konkursowa miała trudne zadanie, ponieważ wszystkie potrawy były bardzo pyszne i atrakcyjne wizualnie.

A-Klasowe derby powiatu gostynińskiego dla klubu ze Szczawina Kościelnego. W 3 kolejce Płockiej Ligi Okręgowej Zorza zdecydowanie wygrała z Błyskawicą Lucień 4:0. To artykuł numer jeden z informacji sportowych minionego tygodnia.

Mecz w Lucieniu zgromadził sporą liczbę widzów na boisku im. Stefana Zbiega i trudno się dziwić - derby zawsze dawały dużo emocji. Tym razem sytuacja tak się ułożyła, że Szczawinianie, lider tabeli, byli w tym spotkaniu faworytem.

W pierwszej połowie lepiej zorganizowaną w grze drużyną była Zorza i przewagę potwierdzili jej piłkarze w 42 minucie, gdy akcję prawą stroną boiska wykończył Dawid Lemański.

W drugiej połowie kolejne trzy bramki, w tym jedna z rzutu karnego, dały trzy punkty i pozycję lidera A-Klasy Zorzy, z kompletem 9 punktów.

Mecz był okazją do pożegnania i podziękowania za wieloletnią prace dla Prezesa Krzysztofa Kokosińskiego. Podziękowania oraz pamiątkową paterę złożyli wójt Edmund Zieliński oraz piłkarze Błyskawicy.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Komentarze

Do Nowaka, 14 września
Kiedyś na celowniku portalu gostynin24 pl był niejaki pan z siwą brodą. Obecnie jest lider PO. Ta rozgrywka trwa długo i końca nie widać. Czy to osobista nienawiść czy taka rzetelność i obiektywizm. Trudno to zdefiniować i podsumować. Czekamy na ciąg dalszy. Czy piszący nie ma sobie nic do zarzucenia w swej prawości i zasad w życiu. Chyba dyskusyjny temat. Zacznijmy od Siebie.
Nowak, 14 września
A na portalu gostynin 24 pl. epopei o stołkach ciąg dalszy. A czy redaktor nie widzi jak stołki rozdzielane są w Pisie? Z jakiej opcji są prezesi naszych spółek miejskich? Jak było z poprzednim konkursem na dyrektora szkoły podstawowej nr 3 w Gostyninie? Nic o tym nie przeczytasz na tamtym portalu. O PSL O PO same złe informacje. Natomiast o negatywnych posunięciach PiSu cisza. Gdzie tu obiektywizm i wyważenie treści? Najpierw na pielgrzymkę a potem kolejny atak na wrogów. Wiara uczy innego podejścia do życia. Obłuda to cecha nieprzychylna dla nikogo. Czekamy......................................
Dodaj ogłoszenie