Popularny: 2100 odsłonInformacje23 lutego 2019, 08:12,

Minął tydzień: wypadek przy przejeździe, budowa parku handlowego, podwyżki czynszów w MTBS

Minął tydzień: wypadek przy przejeździe, budowa parku handlowego, podwyżki czynszów w MTBS

Udostępnij 2
Przegląd artykułów, które najbardziej zainteresowały czytelników w dniach od 16 do 22 lutego 2019 r.

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Przegląd artykułów, które najbardziej zainteresowały czytelników w dniach od 16 do 22 lutego 2019 r.Około godziny 18.30 w czwartek, 21 lutego 2019 r. przy przejeździe kolejowym na ul. Czapskiego doszło zdarzenia drogowego z udziałem dwóch aut marki Opel i Peugeot. Artykuł na ten temat wywołał największe zainteresowanie naszych czytelników. Siła uderzenia była tak duża, że jedno z aut uczestniczących w wypadku wypadło z drogi lądując na boku. Na miejscu pracowały jednostki straży pożarnej, policji oraz pogotowie. Ruch drogowy od strony ul. Czapskiego i Kolejowej był zablokowany przez kilkadziesiąt minut.

Lokalne firmy zajmujące się handlem detalicznym w niedługim czasie będą miały poważną konkurencję. Przy ulicy Zamkowej w Gostyninie rozpoczęła się budowa budynku handlowo-usługowego o powierzchni użytkowej 2800 m². To z kolei drugi artykuł, który najbardziej zaciekawił naszych czytelników oraz ten, który wywołał najwięcej opinii i komentarzy. Pozwolenie na budowę wydano 28 września 2018 roku, to właśnie teraz, w połowie lutego 2019 roku, budowa ruszyła na dobre i na plac wjechał ciężki sprzęt.

- Handlowcy , handlowcami ale jak to będzie się komponowalo z zamkiem ? Galeria zamkowa? - pyta Pani Sylwia.
- Miejsce z potencjałem turystycznym zamienione w sklepowisko... gratulacje dla władzy – pyta z kolei Piotr.
- Jak by mało było tego w Gostyninie... Lepiej było zrobić tam ładny park z ławkami z miejscem dla odpoczynku... - dodaje Pan Adrian.
- Gostynin miastem marketów. Ludzie niby nie mają pracy a w sklepach zawsze tłok – zauważa z kolei Pani Katarzyna.
- Gostynin 30 lat temu wyróżniał się w Polsce najwyższym wskaźnikiem przedsiębiorczości (liczba przedsiębiorców do liczby ludności). Od kilku lat przodujemy w proporcji sklepów wielkopowierzchniowych – zauważa z kolei Pan Waldemar.

Park handlowy powstaje na działce pomiędzy ulicą Zamkową, Jeziorem przy Zamku i drogą dojazdową do niego, a rondem Rodziny Higersbergerów.
Jak informuje tablica informacyjna budowy, inwestorem jest spółka PKB Inwest Budowa z podwarszawskich Ząbek, wykonująca usługi budowlane pod tzw. „klucz”, a wykonawcą inwestycji jedna z największych grup budowlanych polskiego rynku budowlano-drogowego - Strabag sp.z o.o.

Obiekt o pow. użytkowej 2800 m². Powstanie nieopodal zamku w Gostyninie. Zastosowaliśmy perforowane panele elewacyjne własnego projektu. Oczywiście fajnie je podświetliliśmy. Bardzo trudne warunki gruntowe (palowanie nawet do 15 m). Cieszymy się bardzo, bo budowa właśnie rusza” – pisze na swoim Fan Page'u Pracownia Projektowa ARK Jakub Klepaczko z Gdańska, która widnieje jako jednostka projektowa inwestycji.
Pracownia zamieściła także wizualizacje obiektu. Ma być zbudowany na kształt litery „L”, z parkingami na kilkadziesiąt samochodów.

Od maja 2019 roku mieszkający w zasobach Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego powinni spodziewać się podwyżek czynszu. Mieszkańcy są oburzeni i uważają, że podwyżki są bezzasadne – to trzeci artykuł minionego tygodnia.
„- Witam, kontaktuje się z Państwem w sprawie brutalnych podwyżek czynszów w MTBS, o których nigdzie nic nie można przeczytać. Mianowicie sprawa wygląda tak. Wytłumaczono mi w biurze MTBS, że czynsz idzie od maja do góry z powodu podwyżki za podatek gruntowy które podniosło miasto? Dostałam pismo, że będę płacić 705 zł za mieszkanie
46 m². Ale sąsiadka za 36 m² ma od maja płacić 704 zł, przy czym zostało mi wyjaśnione że przez podniesienie podatku gruntowego cena ze metr wzrosła o 1,06 zł. Więc dlatego ja mam podniesiony czynsz o 50 zł a sąsiadka o 100 zl? Czynsze w MTBS są bardzo wysokie w Gostyninie. Są wyższe niż w Płocku czy innym większym mieście. Wraz z mieszkańcami MTBS jesteśmy oburzeni tą sytuacją”
- pisze do naszej redakcji czytelniczka.

Jest o tyle zadziwiające, gdyż 12 grudnia 2018 r. podczas obrad Rady Miasta przyjęte zostały m.in.stawki podatkowe od nieruchomości, które obowiązują w 2019 roku. Stawki, obniżone zostały jeszcze przez Radę Miasta poprzedniej, VII kadencji, w październiku 2016 roku i od tego czasu pozostały bez zmian.
Zapytanie czytelniczki sprawie skierowaliśmy do MTBS. Prezes Konrad Wilkanowicz bezpośrednio nie odniósł się do konkretnego przypadku, przysłał jedynie ogólne wytłumaczenie powodów podwyżek:

„- W miesiącu styczniu 2019 r. Uchwałami Zgromadzenia Wspólników Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Gostyninie sp. z o.o. ustalono nowe stawki czynszu dla budynków stanowiących własność MTBS w Gostyninie sp. z o.o.
Zmiana stawek czynszu poprzedzona była analizą kosztów utrzymania każdej nieruchomości z uwzględnieniem: funduszu remontowego;, kosztów utrzymania budynku, utrzymania czystości, kosztów administrowania, kosztów amortyzacji, pozostałych kosztów, ubezpieczenia budynku, podatku od nieruchomości, spłaty kredytu wraz z rezerwą na kwartalną indeksację spłat”
- czytamy w odpowiedzi od Prezesa Konrada Wilkanowicza. MTBS dodaje, że nowe stawki czynszów będą obowiązywać najemców lokali od miesiąca maja 2019 roku.

Na początku roku Telewizja Polsat odwiedziła Amelkę Borkowską oraz ich rodziców. Amelka ma 5 lat i od urodzenia zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym, padaczką oraz uszkodzeniem nerwu wzrokowego. To kolejny artykuł, który najbardziej zaciekawił czytelników naszego portalu w tym tygodniu.

W Gostyninie, dla dziewczynki zostało organizowanych wiele akcji charytatywnych oraz licytacji, dzięki którym w czerwcu 2017 roku Amelka przeszła pierwszy zabieg przeszczepu komórek macierzystych.
W materiale wideo nakręconym dla fundacji Polsat pani Emilia Borkowska przedstawia historię choroby swojego dziecka oraz wspólną walkę rodziców i Amelki o zdrowie. "Czekam na cud kiedy wstanie i pójdzie. To jest moje marzenie" - wyznaje matka Amelki. "Najgorsze jest to, że jako rodzice musimy patrzeć, jak ona cierpi" - dodaje.

Z informacji sportowych, w minionym tygodniu największe zainteresowanie miała relacja z meczu piłki ręcznej. W sobotę, 16 lutego odbył się kolejny mecz rozgrywek młodzieżowych Warszawsko-Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej. Szczypiorniści UMKS Skrwy Gostynin wygrali pewnie z drużyną UMKS Trójka Ostrołęka 40:32.
Podopieczni trenera Tomasza Popisa pierwsi wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końca meczu. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 21:16, po końcowym gwizdku na tablicy widniał wynik 40:32.
Najskuteczniejszym zawodnikiem gostynińskiego klubu był Olaf Cichosz, który trafił do bramki przeciwnika aż 12 razy.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie