Popularny: 2200 odsłonInformacje24 kwietnia 2018, 10:06,

Mural na ścianie MCK pomysłem posła Prawa i Sprawiedliwości z Sochaczewa

Mural na ścianie MCK pomysłem posła Prawa i Sprawiedliwości z Sochaczewa [ZDJĘCIA]


W piątek, 28 kwietnia nastąpi odsłonięcie muralu, powstającego na ścianie w Miejskim Centrum Kultury. Inscenizacja przedstawiająca wjazd Szujskich do Gostynina, Hołd Ruski z 1611 roku oraz elitarne wojsko husarskie powstaje bez zapytania mieszkańców ani Rady Miasta, podczas gdy mieszkańcy wskazują że bardziej przydatny byłby podjazd dla osób niepełnosprawnych.O rozpoczętych pracach informowaliśmy:

Mural w Gostyninie? Burmistrz robi tajemnicę, mieszkańcy już wiedzą [ZDJĘCIA]

Okazuje się, że pomysł stworzenia muralu to pomysł odwołanego ponad miesiąc temu przez premiera Mateusza Morawieckiego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, obecnie posła Prawa i Sprawiedliwości z Sochaczewa Macieja Małeckiego.
Tej informacji nie znajdziemy na oficjalnej stronie Urzędu Miasta, ani na profilu burmistrza Pawła Kalinowskiego, lecz na powiązanym z sekretarz Miasta Hanną Adamską portalu internetowym, prowadzonym przez jej męża.

Decyzja o namalowaniu muralu nie była konsultowana z mieszkańcami czy Radą Miasta. Mieszkańcy wskazują, że powinny powstać inne murale, dzięki czemu Gostynin nabrał by nowoczesnego wyglądu, ale przede wszystkim Miejskiemu Centrum Kultury przydał by się podjazd dla osób niepełnosprawnych, który wciąż jest w planach:

- Panie burmistrzu a nie lepiej pomyśleć o podjeździe dla niepełnosprawnych. Widziałam jak rodzice dźwigali chłopca na wózku po schodach, żeby dostać się do środka MCK. Serce pęka na taki widok – pisze na Fan Page'u Gostynin.Info Pani Mirosława.

Hołd Ruski jak widać to ulubiona przez obecną władzę tematyka artystyczna. Przypomnijmy rekonstrukcja Hołdu Ruskiego po raz czwarty będzie przedstawiana podczas Jarmarku św. Jakuba w Gostyninie. Głównymi osobami, które biorą w udział rekonstrukcji są osoby związane z gostynińskim Prawem i Sprawiedliwością.

Warto przypomnieć, że Hołd Ruski widnieje już w Gostyninie. Ikonografia w Zamku Gostynińskim na głównej ścianie powstała w 2012 roku a autorem jest nieżyjący wybitny gostyniński artysta Paweł Tencer. Fragment przedstawia inscenizację hołdu ruskiego złożonego Królowi Polski Zygmuntowi III Wazie 29 października 1611 roku w sali senatu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Projekt muralu na ścianie MCK stworzyli studenci malarstwa z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Komentarze

PRZEMO, 25 kwietnia 2018
Właśnie lepiej pieniądze przeznaczyć na podjazd dla osób niepełnosprawnych. Oby następny burmistrz był lepszym gospodarzem.
dobrazmiana, 25 kwietnia 2018
"HOŁD RUSKI, czyli najbardziej ukrywana data w historii Polski oraz najbardziej ukrywany polski obraz. 29 października 1611 r. w Warszawie car Rosji Wasyl IV Szujski złożył – klękając, bijąc czołem i całując królewską dłoń – hołd siedzącemu na tronie Zygmuntowi III Wazie"
+++, 25 kwietnia 2018
Czas najwyższy na kampanię przedwyborczą poważnych kandydatów na burmistrza i radnych.Tylko tak mural /czyt. beton/ intelektualny zniknie z przestrzeni medialnej.
Dodaj ogłoszenie