Popularny: 2500 odsłonInformacje12 września 2021, 07:51,

Muzyczno-taneczna FeTA w Gostyninie


Na scenie zaprezentowali się: Miejska Orkiestra Dęta, lokalni młodzi artyści oraz Mażoretki Libra Gostynin

W sobotę (11 września br.) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Rynku Miejskim pod Ratuszem odbyła się muzyczna FeTA - muzyczny festiwal artystyczny.Przed południem już po raz 6. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie przystąpiła do Narodowego Czytania w naszym mieście. W tym roku w ramach akcji zostały odczytane fragmenty "Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej". Od godziny 14-tej spacerujący alejkami parku mogli podziwiać jednodniową wystawę malarstwa i fotografii – „Cudowna Perspektywa” & „Gostynin poplenerowo”.

Od godziny 17-tej rozpoczęła się część muzyczno-taneczna. Na scenie zaprezentowali się: Miejska Orkiestra Dęta, lokalni młodzi artyści oraz Mażoretki Libra Gostynin.

Zwieńczenie wydarzenia był koncert Kapeli Brodów. 

Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru dzisiejszej Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii. Pracują też z repertuarem muzyki żydowskiej zachowanym w pamięci muzykantów wiejskich i zbiorach archiwalnych. 

Sama kapela mówi o pochodzeniu swojego repertuaru, że jest to repertuar z terenów Pierwszej Rzeczypospolitej, nawiązując w ten sposób do umownej nazwy państwa złożonego z Korony Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego w latach 1454-1795 (do czasów rozbiorów). 
W repertuarze ponadto znajdziemy: huculskie kołomyjki i arkany, ukraińskie kozaki i żydowskie frejleksy – jak pisze kapela na swojej stronie – „muzykę narodów dawnej Rzeczpospolitej”.

Kapela grała do tańca podczas licznych festiwali teatralnych oraz muzycznych w Polsce i na świecie, m. in. w Irlandii, Walii, Maroko, Niemczech, Chorwacji, Francji, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Rosji, Rumunii czy na Węgrzech.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie