Popularny: 600 odsłonInformacje7 września, 11:03,

Obniżka PIT oznacza mniejsze wpływy do budżetu. W Gostyninie to ok. 170 tysięcy złotych

Obniżka PIT oznacza mniejsze wpływy do budżetu. W Gostyninie to ok. 170 tysięcy złotych

W ubiegły piątek, 30 sierpnia 2019 r. odbyła się w Sejmie debata nad rządowym projektem ustawy obniżającej podatek dochodowy PIT z 18 do 17 procent. Co oznacza to dla samorządów, w tym Gostynina?


Udostępnij 9
W ubiegły piątek, 30 sierpnia 2019 r. odbyła się w Sejmie debata nad rządowym projektem ustawy obniżającej podatek dochodowy PIT z 18 do 17 procent


Oczywiście mniejsze wpływy do budżetów gmin. Podatek PIT to podatek bezpośredni, obejmujący dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Gminy w 2019 roku otrzymywały 38,08 % podatku PIT osób mieszkających na ich terytorium. Obniżenie podatku PIT z 18 do 17 % spowoduje spadek dochodów. I ile?

Aby wykonać taką prognozę, trzeba wziąć pod wyliczenia projekt uchwały budżetowej Gminy Miasta Gostynina na ten rok. Przyjmowała go Rada Miejska w grudniu ubiegłego roku. Prognozowane dochody były na poziomie 67 mln 175 tysięcy złotych.

Wielkość udziału gmin we wpływach z PIT w 2019 roku wynosi 38,08 % (ten wskaźnik także może nieznacznie wzrosnąć) a kwota ta w projekcie budżetu prognozowana była na poziomie 17 mln 046 tysięcy 473 zł.

Przeczytaj też: Izabela Trojanowska będzie gwiazdą XII Gminnych Dożynek Ekologicznych w Lucieniu

Stąd obniżka o 1 punkt procentowy oznacza, że dochody zmniejszyłyby się o ok. 170 tysięcy 464 zł dla Gminy Miasta Gostynina.

Analogiczne wyliczenia zastosowaliśmy dla Gminy Gostynin – tutaj na 2019 rok prognozowane wpływy z tytułu udziału w podatku PIT były na poziomie 6 mln 913 tysięcy 933 zł, przy wpływach budżetowych 44 mln 830 tysięcy zł, stąd obniżka PIT daje mniejsze wpływy o ok. 69 tysięcy 139 zł.

Samorządowcy i posłowie opozycji chcą rekompensaty

Posłowie opozycji podnosili kwestie, że nowe rozwiązania nie przewidują rekompensaty dla samorządów, do których budżetów trafia część tych podatków.

O rekompensatę z tytułu obniżenia podatku PIT upominali się także sami samorządowcy. „Wnosimy o pełną rekompensatę spodziewanego zmniejszenia dochodów Jednostek Samorządu Terytorialnego przez odpowiednie podwyższenie udziału z tytułu wpływów z podatku PIT dla wszystkich typów samorządów w Polsce” – apelowali na czerwcowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Obniżenie stawki podatku dotyczyć będzie wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Obniżona stawka ma obowiązywać już do dochodów uzyskanych od 1 października 2019 r. W ubiegły piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Kolejne posiedzenie zaplanowane jest na drugi tydzień września.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Komentarze

Liberał, 8 września
Obniżka jakiegokolwiek podatku to pieniądze w kieszeni obywateli :)
Popularny: 900 odsłonInformacje7 września, 10:28,

Minął tydzień: radna PiS wprowadziła w błąd, 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Minął tydzień: radna PiS wprowadziła w błąd, 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Przegląd wydarzeń, które najbardziej zainteresowały czytelników w tygodniu od 31 sierpnia do 6 września 2019 r.


Udostępnij 9
Przegląd wydarzeń, które najbardziej zainteresowały czytelników w tygodniu od 31 sierpnia do 6 września 2019 r.

Awaria warszawskiej oczyszczalni ścieków stała się celem gry politycznej działaczy partii Prawa i Sprawiedliwości. O punkty poparcia w nieczysty sposób walczy również płocka radna i kandydatka do Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Wioletta Kulpa.

Artykuł na ten temat najbardziej zaciekawił czytelników naszego portalu w mijającym tygodniu.

Jak informuje Dziennik Płocki, Wioletta Kulpa na swoim profilu społecznościowym udostępniła w niedzielę, 1 września link do artykułu z portalu “Dziennik Narodowy” zatytułowanego “Śnięte ryby w Wiśle w rejonie Płocka: Zobaczcie co się dzieje”. Informacja okazała się typowym fake newsem, ponieważ zdjęcie w niej zawarte przedstawiało śnięte ryby...na Florydzie i zostało wykonane w 2018 roku.

- Od zawsze było wiadomo,że ludzie z igły widły potrafią zrobić i właśnie to robią – pisze na naszym Fan Page'u Pani Małgorzata.

Przeczytaj też: Radna PiS wprowadza ludzi w błąd. Udostępniła artykuł ze śniętymi rybami...z Florydy

- Trump odwołał wizytę bo ścieki z oczyszczalni w Warszawie zanieczyszciły Florydę. Przecież to logiczne! - pisze ironicznie Pan Krzysztof.

- PiS to jedno wielkie kłamstwo na krótkich kaczych nóżkach – dodaje Pan Witold, którego komentarz „polubiło” najwięcej czytelników.

Post płockiej radnej spotkał się z negatywnym odbiorem użytkowników zarzucając jej brak rzetelności oraz sianie paniki.

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Wakacje również. W poniedziałek, 2 września w całej Polsce rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020. To drugi artykuł na naszym portalu, który najbardziej zainteresował czytelników.

W Szkole Podstawowej nr 3 dzieci oraz rodziców powitał dyrektor placówki Adam Matyszewski, który przypomniał o wczorajszych obchodach 80 rocznicy wybuchu ii wojny światowej. W trakcie uroczystości pierwszoklasiści złożyli ślubowanie stając się tym samym pełnoprawnymi uczniami szkoły im. Obrońców Westerplatte.

Przed zakończeniem roku szkolnego istniały realne obawy, że od września w "trójce" zostanie wprowadzona dwuzmianowość. Rodzice po rozmowach z dyrekcją jako rozwiązanie problemu zaproponowali przeniesienie dwóch roczników (obecnych klas siódmych i ósmych) do budynku po byłym Gimnazjum nr 2. Od września w budynku przy ul. Wojska Polskiego uczyć się będą łącznie uczniowie 7 oddziałów.

Dzień wcześniej, w niedzielę, 1 września, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Gostyninie odbyły się uroczystości, upamiętniające te wydarzenia. To trzeci artykuł mijającego tygodnia, który najbardziej zainteresował czytelników.

Gostynińskie obchody rozpoczęły się o godzinie 9.30 przy pomniku Nieznanego Żołnierza na terenie cmentarza parafialnego od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Następnie Kościele NMP Matki Kościoła odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych i delegacji.

Po nabożeństwie, kombatanci, przedstawiciel władz, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy wspólnie przemaszerowali pod pomnik Jana Pawła II oraz pod tablice pamiątkową na ul. Floriańską, gdzie delegacje uroczyście oddały hołd straconym przez hitlerowców mieszkańcom Gostynina.

Od 1 września nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Białotarsku. Po wielu kadencjach zarządzania placówką przez Adama Świderskiego nowym dyrektorem został Paweł Pilichowicz. To kolejny artykuł na naszym portalu w mijającym tygodniu. Pierwszy konkurs został unieważniony Zarządzeniem wójta Edmunda Zielińskiego zarządzeniem nr 66/2019 z dnia 10 lipca 2019 roku.

Drugi konkurs również nie przyniósł rozwiązania, ponieważ połowa członków komisji opowiedziała się za Pawłem Pilichowiczem, a druga połowa za Adamem Świderskim. W tej sytuacji wójt Edmund Zieliński postanowił przyznać na 5 lat funkcję dyrektora radnemu powiatu gostynińskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Pawłowi Pilichowiczowi.

Jeśli chodzi o informacje sportowe, to największym zainteresowaniem cieszyła się relacja z meczu na szczycie 3 kolejki Płockiej Ligi Okręgowej, w którym to Mazur Gostynin przegrał na własnym boisku z Bzurą Chodaków 1:4. Pojedynek trzeciej z pierwszą drużyną w tabeli na pewno nie rozczarował jeśli chodzi o emocje.

Po dość wyrównanej pierwszej połowie, zakończonej bezbramkowo, zdecydowanie więcej na boisku działo się w drugiej części.

Niestety, od 56 minuty Mazur przegrywał i nie zdołał do końca meczu poprawić tego wyniku. Najpierw po akcji prawą stroną pola karnego piłkę zagrał Kamil Kacprzak do niepilnowanego Kamila Wojciechowskiego, który z bliska umieścił piłkę w siatce. W 66 minucie po strzale Wojciechowskiego było 2:0 dla gości, a od 74 minuty po akcji i strzale Jakuba Kowalskiego 3:0.

W 82 minucie mogło być już 0:4, jednak fantastyczną paradą rzut karny wykonywany przez Wojciechowskiego obronił bramkarz Mazura Hubert Borowy. Mazura stać było jeszcze na honorową jak się okazało bramkę Bartosza Komorowskiego, a wynik po rzucie karnym, tym razem skutecznie wykonanym ustalił na dwie minuty przed końcem Kamil Kacprzak.

Mazur po przegranej z Chodakowem spadł z pozycji lidera tabeli Płockiej Ligi Okręgowej na trzecie miejsce, właśnie kosztem Bzury.

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie