InformacjeGorący temat (900 odsłon)

Obniżki o 1/5? PiS uchwaliło prawo, którego niemal nikt nie przestrzega


UdostępnijTo zainteresuje Twoich znajomych!

wynagrodzenie sesja rady gminy Wójt

O 1/5, czyli o 20 % miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne, a niektórzy nawet zyskali na zmianie, co pokazuje przykład Gostynina.


Przypomnijmy. Po aferze związanej z ujawnieniem wysokich nagród dla członków rządu Beaty Szydło szef Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział obniżenie o 20 proc. pensji parlamentarzystów oraz samorządowców. Zarobki tych drugich reguluje obowiązujące od 1 lipca rozporządzenie Rady Ministrów. Zakłada ono przycięcie o 20 proc. górnych i dolnych widełek wynagrodzenia zasadniczego. Ale nie sprecyzowano przy tym, czy to samo ma dotyczyć pozostałych składowych, czyli dodatków, których wysokość zależna jest od głównych wynagrodzeń.

Jak to wyszło w praktyce? Jak informują media lokalne z różnych części Polski, obniżki są symboliczne, nawet nie większe niż 10 %, rzadko kiedy lokalne samorządy stosują się do zaleceń obniżki o 20 %. A w niektórych wypadkach włodarze gmin otrzymają podwyżki.

Tak stało się w przypadku ustalania nowego wynagrodzenia dla Burmistrza Gostynina. Paweł Kalinowski po zmianie zarabia 190 złotych więcej, o czym informowaliśmy miesiąc temu: Zamiast obniżki jaką chciał Prezes Jarosław Kaczyński.. będzie podwyżka pensji burmistrza.

W ten sposób burmistrz nie dostosował się do zaleceń Prezesa partii której jest członkiem – Prawo i Sprawiedliwość.

Rada Gminy obniżyła symbolicznie

W piątek, 17 sierpnia 2018 r. nowym wynagrodzeniem dla Wójta Gminy Gostynin Edmunda Zielińskiego zajmowała się Rada Gminy Gostynin. Dotychczas Edmund Zieliński zarabiał 10 549,33 zł. Po zmianie – projekcie uchwały przedłożonego i pozytywnie ocenionego przez Radę Gminy - obniżka pensji wójta popieranego w ostatnich wyborach przez partię Prawo i Sprawiedliwość wyniesie nie zalecane 20 % a zaledwie 3,5 %, tj. 10 180 złotych.

Jak informują media ogólnopolskie, w niektórych przypadkach wojewodowie badają zasadność podjętych uchwał.

Tematy:wynagrodzeniesesja rady gminyWójt

Sprawdź też: Stacja Kontroli Pojazdów GostyninPub GostyninManicure Gostynin

Komentarze


Dodaj komentarzNikogo nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, nie łam prawa.
Polecane dla Ciebie

Galerie zdjęć


W tym tygodniu basen nieczynny
W tym tygodniu basen nieczynny
W tym tygodniu basen nieczynny

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

W ramach serwisu wspólnie z naszymi partnerami wykorzystujemy także technologie profilowania reklam.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatością:

Polityka Prywatności
Polityka Cookies

Zostałem poinformowany. Zamknij