Popularny: 2800 odsłonInformacje7 listopada, 11:20,

Od dzisiaj policjanci z drogówki mogą więcej

Od dzisiaj policjanci z drogówki mogą więcej

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.


Udostępnij 28
Drastyczne zmiany w przepisach. Sprawdź, co musisz wiedzieć


Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym).

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Przeczytaj też: Kolizja przy remizie. Jedna osoba poszkodowana

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).

autor/źródło: Komenda Główna Policji / foto: ralf

Napisz komentarz

Popularny: 1300 odsłonInformacje7 listopada, 10:32,

Gostyniński Sylwester z fajerwerkami. Jesteś za czy przeciw?

Gostyniński Sylwester z fajerwerkami. Jesteś za czy przeciw?

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim Sylwester. Od wielu lat powitanie Nowego Roku w Gostyninie organizują wspólnie Urząd Miasta oraz Miejskie Centrum Kultury. Główną atrakcją miejskiego Sylwestra jest zawsze pokaz fajerwerków na Rynku Miejskim.


Udostępnij 37
Właściciele zwierząt alarmują, że fajerwerki wywołują duży stres u ich pupili

Pokaz sztucznych ogni jest co prawda widowiskową formą pożegnania Starego Roku, jednak ma wielu przeciwników. Właściciele zwierząt alarmują, że fajerwerki wywołują duży stres u ich pupili. Apelują, aby zastąpić je równie spektakularnymi pokazami laserowymi.

Na przestrzeni lat z pokazu fajerwerków zrezygnowały między innymi: Kraków, Wrocław, Poznań,  Toruń oraz Warszawa.

Czy Waszym zdaniem główną atrakcją gostynińskiego Sylwestra powinien być pokaz fajerwerków?

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz

Komentarze

crazy, 4 dni temu
nie pokaz fajerwerków bo to stres dla zwierząt niewyobrażalny.Niech władze miasta wydadzą te pieniądze z ich zakupu na potrzeby świąteczne dla Domu Dziecka.
J.P, 5 dni temu
Jestem stanowczo przeciw fajerwerkom!
Jolanta, 7 listopada
Szkoda zwierząt i miejskich pieniędzy, lasery kupuje się tylko raz a widok jest naprawdę wyjątkowy

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie