InformacjeGorący temat (1900 odsłon)

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]


UdostępnijTo zainteresuje Twoich znajomych!

żołnierze wyklęci

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przed tablicą pamiątkową usytuowaną na budynku Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie wieniec złożyli Komendant Powiatowy Policji w Gostyninie insp. Zbigniew Włodkowski oraz jego I Zastępca nadkom. Radosław Romanowski. Tablica upamiętnia ppor. Henryka Jóźwiaka ps. „Groźnego”.


Na budynku komendy Policji tuż przy wejściu znajduje się tablica pamięci Żołnierzy Niezłomnych Północnego Mazowsza. 1 marca gostynińscy policjanci poprzez złożenie wieńca oddali honor Żołnierzom Wyklętym, przywołując pamięć o ich wielkich zasługach i dokonaniach dla niepodległej i wolnej Polski.
Na tą symboliczną uroczystość wystawiony został poczet sztandarowy gostynińskiej Policji oraz przedstawicieli szkół.

W kilku słowach Burmistrz Miasta Gostynina  przytoczył zasługi Żołnierzy Niezłomnych oraz poległego ppor. Henryka Jóźwiaka ps. „Groźny”. Następnie delegacje samorządu terytorialnego, mieszkańców, szeregu instytucji i szkół składały wieńce i znicze. W imieniu gostynińskich policjantów wieniec złożyli Komendant Powiatowy Policji w Gostyninie insp. Zbigniew Włodkowski oraz jego I Zastępca nadkom. Radosław Romanowski.

Data 1 marca jako dzień upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych nie jest przypadkowa - tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Gdy Sejm ustanowił święto państwowe ku czci żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni tworząc antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie, z roku na rok zaczęło przybywać inicjatyw służących upamiętnieniu najważniejszych postaci tego ruchu i organizacji, w których działali.

Tematy:żołnierze wyklęci

Sprawdź też: Pub GostyninPizzeria GostyninSolarium Gostynin

Komentarze


  • Prezesi i dyrektorzy spółek miejskich i jednostek, przymuszeni do obecności czy z własnej woli?

Dodaj komentarzNikogo nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, nie łam prawa.
Polecane dla Ciebie

Galerie zdjęć


Osiedle Prusa doczeka się modernizacji. Ogłoszenia dotyczące 2 ulic są już w BIP
Osiedle Prusa doczeka się modernizacji. Ogłoszenia dotyczące 2 ulic są już w BIP
Osiedle Prusa doczeka się modernizacji. Ogłoszenia dotyczące 2 ulic są już w BIP

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

W ramach serwisu wspólnie z naszymi partnerami wykorzystujemy także technologie profilowania reklam.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatością:

Polityka Prywatności
Polityka Cookies

Zostałem poinformowany. Zamknij