Popularny: 2000 odsłonInformacje17 maja, 12:27,

Pełnomocnik Ministra Zdrowia podważa sens funkcjonowania ośrodka w Gostyninie

Pełnomocnik Ministra Zdrowia podważa sens funkcjonowania ośrodka w Gostyninie

Udostępnij 10
System jest fatalny i musimy go zmienić - przyznał podczas konferencji prof. Janusz Heitzman, pełnomocnik ministra zdrowia ds. psychiatrii sądowej

W czwartek, 14 maja biuro Rzecznika Praw Obywatelskich tej sprawie spotkanie w sprawie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przy ul. Zalesie.Od czasu wybuchu pandemii do KOZZD trafiły trzy osoby, w tym Henryk Kukuła, morderca i pedofil z Chorzowa, który w tym roku skończył odbywać karę więzienia. Mężczyzna został skazany m.in. za podwójne zabójstwo i gwałt na chłopcach. W tym miesiącu Kukuła miał wyjść na wolność, ale sąd zdecydował o skierowaniu go do ośrodka w Gostyninie, gdzie obecnie przebywa.

W czwartek odbyła się konferencja, podczas której, jak podaje Onet.pl, Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich przypomniał, że "sama procedura stosowania trybu cywilno-prawnego i postępowania zabezpieczającego do pozbawiania ludzi wolności, budzi wątpliwości prawne. Ten aspekt rozpatruje Sąd Najwyższy." - Trudno nam prowadzić w tej sprawie dialog. Spotkałem się z hejtem pod moim adresem, że rzecznik zajmuje się panem Trynkiewiczem, a nie poważniejszymi sprawami. Ale uważam, że rolą moją i mojego zespołu jest zajmowanie tymi, o których prawa nikt się nie upomni - powiedział Adam Bodnar.

Prof. Heitzman: system jest fatalny, trzeba zmienić prawo

- Sens tego ośrodka gdzieś się zgubił - przyznał podczas konferencji prof. Janusz Heitzman, pełnomocnik ministra zdrowia ds. psychiatrii sądowej, który od początku podejrzewał, że do ośrodka będzie trafiało coraz więcej osób. I dodał:

- System jest fatalny i musimy go zmienić. Problemy będą narastać. Musimy walczyć o inicjatywę ustawodawczą, czyli powołanie podkomisji sejmowej ds. zmian w prawie karnym dot. środków zabezpieczających.

Adam Bodnar, a także pracownicy biura RPO zapewniali, że od lat apelują w tej sprawie do przedstawicieli rządu, wskazując konkretne problemy, które należy jak najszybciej rozwiązać. Na razie bezskutecznie. Zdaniem przedstawicieli biura RPO, ani ze strony Ministerstwa Zdrowia, ani Ministerstwa Sprawiedliwości, nie ma woli przeprowadzenia zmian w ustawie.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Komentarze

Rozsądny, 18 maja
Do wszystkich przeciwników zmian w Gostyninie. Czy zastanowiło was co się stanie jeśli liczba osadzonych w KOZZD przekroczy ilość personelu? Zwłaszcza teraz gdy trafił tam człowiek pokroju Kukuły który jest jednostką w pełni poczytalną ale 1000 razy bardziej niebezpieczną niż również w pełni poczytalny Trynkiewicz? Mariusz Trynkiewicz przynajmniej od początku pobytu w więzieniu zachowywał się "wzorowo" (co nie oznacza że powinien wyjść) a Kukuła? Miał wyrok za pobicie strażnika i gwałty na współwięźniach. Pomyślcie jak czuje się personel ośrodka i biedna chora na schizofrenię pani Jasia (polecam reportaż Onetu Dobra i zła Janinka) której nie powinno tam być - powinna być w zamkniętym sądowo-psychiatrycznym szpitalu a nie w KOZZD. Dlaczego personel i pani Janina mają płacić za błędy i zaniechania polityków? Jeśli w ośrodku wybuchnie bunt i niewinnemu personelowi oraz pani Janinie stanie się krzywda to będzie wina polityków i was - przeciwników zmian. Przecież człowiek taki jak np. Kukuła wymaga jednoosobowej zamkniętej celi a w Gostyninie śpią na łóżkach piętrowych. Jaki myślicie ile czasu minie nim ośrodek mu się znudzi i zabije lub zgwałci po raz kolejny strażnika, pielęgniarkę albo współpacjenta? A najlepsze będzie to że będą mogli mu skoczyć bo jedyne co mogą zrobić to odesłać go z powrotem do więzienia w którym spędził łącznie przeszło 30 lat. Co powiecie politycy i przeciwnicy zmian np. siostrze pani Jasi i samej Janinie jeśli ta zostanie np. zgwałcona? Zastanówcie się nad tym, polecam.
Hjiu, 17 maja
Niech pan pełnomocnik weźmie ich do siebie i da słowo że nic nie zrobią czy społeczeństwo ma się na to godzić i bać się o swoje dzieci.badania wykazały że kto raz to zrobił spróbuję znowu sami więźniowie mówią o tym.
Dodaj ogłoszenie