InformacjeGorący temat (600 odsłon)

PiS wdraża plany sprzed ponad 10 lat. Czy Lotos przejmie Orlen?


UdostępnijTo zainteresuje Twoich znajomych!

Lotos PKN Orlen przejęcie Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński

Wedle informacji jakie opublikował dziennik "Rzeczpospolita", w planowanym połączeniu koncernów Orlen i Lotos, to ten drugi może zostać stroną przejmującą.


„Scenariusz bazowy zakłada, że to gdańska grupa wyemituje akcje, które otrzymają udziałowcy płockiego koncernu. To pozwoli głównemu akcjonariuszowi – Skarbowi Państwa – przeprowadzić całą operację łatwiej i szybciej” - czytamy na stronach Rzeczpospolitej.

Zdaniem autora argumentami potwierdzającymi taki scenariusz są przedłużające się negocjacje płockiego koncernu ze Skarbem Państwa w sprawie nabycia udziałów gdańskiej grupy, a także to, że przejęcie Orlenu przez gdański koncern naftowy byłoby korzystniejsze finansowo.

"W związku z nieoficjalnymi informacjami opublikowanymi przez »Rzeczpospolitą« w sprawie konsolidacji PKN Orlen i Lotos pragniemy przekazać iż, PKN Orlen jest w trakcie badania wszystkich aspektów prawnych i operacyjnych przeprowadzenia procesu według koncepcji zadeklarowanej w Liście Intencyjnym. Według dzisiejszej wiedzy uznajemy szacowany termin jego realizacji za niezagrożony. Nie komentujemy przypuszczeń i doniesień medialnych” - odniósł się informacji w oficjalnym komunikacie PKN Orlen.

Funkcjonowanie koncernu paliwowego w Płocku wiąże się nie tylko z prestiżem, ale również z dużymi korzyściami finansowymi. Z tytułu podatku do kasy miejskiej w ubiegłych latach wpłynęło ok. 20 mln zł rocznie, w 2016 było to już 30 mln, a w 2017 – 70 mln zł.

Połączenie obu spółek planował w 2007 roku Jarosław Kaczyński, piastujący wtedy urząd Premiera. Już wtedy to gdański koncern miał być w procesie konsolidacji tym wiodącym.

"Pozostawienie przy życiu koncepcji wyprowadzki Lotosu do Płocka nie pomogłoby PiS-owi w uderzeniu w pomorską twierdzę PO. Przeniesienie Orlenu do Gdańska dawało partii Kaczyńskiego nowe argumenty." - czytamy na portalu plock.wybocza.pl.

Ostatecznie planowane 11 lat temu przejęcie nie doszło do skutku, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość przegrało wybory.

Tematy:LotosPKN OrlenprzejęciePrawo i SprawiedliwośćJarosław Kaczyński

Sprawdź też: Zapiekanki GostyninStacja Kontroli Pojazdów GostyninMechanika samochodowa Gostynin

Czytaj także:

Komentarze


Dodaj komentarzNikogo nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, nie łam prawa.
Polecane dla Ciebie

Galerie zdjęć


Zapięcie roweru nie wystarczyło. Seniorka została okradziona
Zapięcie roweru nie wystarczyło. Seniorka została okradziona
Zapięcie roweru nie wystarczyło. Seniorka została okradziona

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

W ramach serwisu wspólnie z naszymi partnerami wykorzystujemy także technologie profilowania reklam.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatością:

Polityka Prywatności
Polityka Cookies

Zostałem poinformowany. Zamknij