Informacje15 czerwca 2022, 10:39,

Przed nami długi weekend na Boże Ciało - policja apeluje o rozsądek na drogach

Przed nami długi weekend na Boże Ciało - policja apeluje o rozsądek na drogach
Źródło foto: archiwum redakcji

W trakcie długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach

Długie weekendy i obchody świąt to czas intensywnych podróży. Ważne byśmy bezpiecznie dotarli do celu, a potem wrócili do naszych domów. Nad bezpieczeństwem podróżujących na drogach czuwają policjanci w białych czapkach. Jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego przez wszystkich uczestników.W trakcie długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, a co się z tym wiąże większego zagrożenia zdarzeniami. W czasie święta "Boże Ciało 2022", drogi w wielu miejscowościach wykorzystywane będą do przemieszczania się pieszych uczestników ruchu. Policjanci prowadzą co roku wzmożone działania kontrolne, w trakcie których pełnią służbę w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych. Są wyposażeni m.in. w urządzenia do pomiaru prędkości i trzeźwości.

Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na prędkość, trzeźwość kierujących oraz właściwe wykonywanie i sygnalizowanie manewrów na drodze, bo to właśnie naruszenia w tych obszarach są niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, szczególnie tych tragicznych w skutkach. Funkcjonariusze sprawdzać będą  też stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Oprócz bieżących działań kontrolnych na drodze, zgierscy funkcjonariusze prowadzą cały czas  działania prewencyjne. Podczas kontroli na drogach, przypominają o zasadach bezpiecznej jazdy. Ostrzegają przed zagrożeniami, które mogą wystąpić na drodze. Jednak bezpieczeństwo podczas jazdy w dużej mierze zależy od kierujących. Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo.

Policja apeluje do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Przed wyjazdem w trasę przypominamy kilka zasad:

  • sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę)

  • zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,

  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,

  • pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami,

  • wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację,

  • bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.

autor/źródło: KMP Kutno

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie