1800 odsłonInformacje21 marca 2019, 08:09,

Rząd chce zlikwidować marki własne. Ceny mogą wzrosnąć nawet ponad 100%

Rząd chce zlikwidować marki własne. Ceny mogą wzrosnąć nawet ponad 100%

W Gostyninie większość klientów robi zakupy w supermarketach, gdzie na półkach królują właśnie towary marek własnych

Wedle zapowiedzi Premiera Mateusza Morawieckiego obecny rząd pracuje nad wprowadzeniem prawa, które w znaczny sposób zmniejszyłoby dostępność na sklepowych półkach towarów marek własnych. Jego wdrożenie wiązałoby się ze znacznym wzrostem cen.Produkty marek własnych są dobrą alternatywą dla osób mniej zamożnych. Towary sygnowane marką własną sklepu charakteryzują się nie tylko niższą ceną, ale również jakością porównywalną z produktami renomowanych marek.

Skąd się bierze ich niższa cena?

Na niższą cenę towarów marek własnych składa się kilka czynników. Głównym z nich jest efekt skali oraz pominięcie długiego łańcucha pośredników, gdyż produkty od producenta trafiają bezpośrednio do sklepu. Kolejne to brak kosztów marketingowych oraz niska marża.

Duży wzrost cen

W przypadku wdrożenia zapowiadanego przez Premiera przepisu ceny produktów mogą pójść w górę od 10% do ponad 100% w górę. W Gostyninie większość klientów robi zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie na półkach królują właśnie towary marek własnych. Uchwalenie prawa likwidującego te towary, mogłoby boleśnie uszczuplić budżety domowe mieszkańców.

Wedle szacunków  Instytutu Badawczego ABR SESTA po wycofaniu z dyskontów marek własnych za cukier musielibyśmy zapłacić 10% więcej, mąkę pszenną – 13%, mleko – 16%, olej – 24%, masło extra – 35%. W przypadku soków byłby to wzrost 68%, czekolady 107%.

autor/źródło: ralf
Tematy:podwyżka

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

realista, 22 marca 2019
Szanowny autor tego artykułu jest w dużym błędzie, nie da się wyprodukować dobrego towaru za niską cenę, klient musi mieć świadomość że jeżeli kupuje towar z niższej półki musi on być gorszej jakości, marketing własnych marek jest chyba jeszcze większy niż produktów firmowych i nawet niewielki wzrost cen który musiałby zaistnieć to tylko dlatego że części odpadów produkcyjnych nie da się upchnąć do wyrobów.
młody, 22 marca 2019
czego wzrosną ceny 100 % ??? Czy marki własne są takie tanie względem produktów markowych ??
Dodaj ogłoszenie