Popularny: 900 odsłonInformacje30 lipca, 10:19,

Rzecznik GIS: sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maseczki

Rzecznik GIS: sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maseczki

Udostępnij 111
W Gostyninie dużo osób wchodzi do sklepów bez maseczki

Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maseczki, gdyż chodzi bezpieczeństwo, a gdy maseczki nie ma sprzedawca, mogą reagować klienci – przypomina rzecznik GIS Jan Bondar. Dodaje, że od egzekwowania prawa jest policja i straż miejska, interweniować może też inspekcja sanitarna.W myśl obowiązujących przepisów należy nosić maseczki zasłaniające usta i nos w komunikacji miejskiej, pomieszczeniach zamkniętych i w miejscach zatłoczonych. Za brak maseczki grozi 500 zł mandatu.

Rzecznik głównego inspektora sanitarnego Jan Bondar pytany był w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in., o to, co należy zrobić, gdy klient, sprzedawca w sklepie lub obsługa w lokalu gastronomicznym, nie ma maseczek.

"Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maski. Chodzi o bezpieczeństwo pracowników supermarketu, którzy z racji wykonywanej pracy mają kontakt z ogromną liczba osób" – odpowiedział Bondar. Wskazał, że prawo nakazuje w takiej sytuacji noszenie maseczki.

"Policja i straż miejska może egzekwować wykonanie prawa" – dodał.

Gdy maseczki nie ma sprzedawca, reagować mogą klienci, może też interweniować inspekcja sanitarna.

Rzecznik GIS pytany, czy w związku z tym będzie więcej kontroli, odpowiedział, że już teraz jest ich więcej, zwłaszcza w kurortach i w miejscowościach turystycznych.

"Świadomość – po pierwsze: obowiązku przestrzegania prawa, po drugie: celowości noszenia maseczek – jest, myślę, całkiem duża" – ocenił Bondar.

Pytany był też, czy możliwy jest powrót do obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Odpowiedział, że "tam, gdzie nie ma kontaktu z innymi ludźmi i tam, gdzie można utrzymać dystans społeczny, jeśli się nie wydarzy jakiś kataklizm, to raczej nie przewidujemy takiego rozwiązania".

Jednocześnie rzecznik GIS zaznaczył, że nie da się wykluczyć jesienią, kiedy sytuacja może się pogorszyć, powrotu różnych innych obostrzeń, które są teraz stopniowo znoszone.

"Musimy się przyzwyczaić, że w najbliższych miesiącach sytuacja będzie zmienna, dynamiczna. To dotyczy zarówno turystyki, jak i np. uruchamiania szkół, powrotu dzieci do szkół i wielu innych aspektów życia. W zależności od tego, jak sytuacja będzie się rozwijać, a tak na prawdę nikt do końca nie wie, jak będzie, te zmiany mogą następować bardzo szybko, dlatego że liczy się działanie w określonym momencie (...). Do tej pory bardzo dobrze się to nam udawało" – powiedział Bondar.

autor/źródło: PAP / foto: pexels.com

Napisz komentarz

Komentarze

lewy, 31 lipca
Prawo mam ten zakaz gdzies i nikt nie bedzie mu mówił co mam robić czy gis czy pis czy psy lub sanepid ..nie jest to nakaz ani kleska zywiolowa .do h..ja.
woclawek, 30 lipca
Nikt i zadna sila nie zmusi.obywatela do noszenia masek poniewaz .cytuje jak będą wam.kazac nosic condony.na głowach to tez bedzie nosic i jeden na drugie bedzie donosił ze niema.kpina ..a to ze ludzie tak robią sa zmęczeni tym wszystkim .nikt nie jest własnością panstwa .aby byli zmuszani.do czegoś czego niechca ..każdego jest to wola ..co nosi itp.. co tu gadac i pisac jest wielka panika .więcej ludzi umarlo na poprzednie grypy..swi się hn1n1.itp a tu afery robia
Xxx, 30 lipca
A tak naprawde to nic do tej pory sie nie udawalo jest tak samo jak bylo w kwietniu maju i czerwcu nie poradzilismy sobie z pierwsza fala a mowi sie o drugiej. Po drugie jak utrzymac dystans na waskim chodniku w Gostyninie gdzie prawie czlowiek dotyka osob przechodzacych chyba ze sie zawroci i gdzies przeczeka az ludzie przejda. Uwazam ze w miastach na ulicach tez powinien wrocic obowiazek noszenia maseczek bylo by znacznie bezpieczniej. Po trzecie w ktorym sklepie czy markecie w Gostyninie sprzedawcy nosza maseczki bo chodze do LIDLA i. Biedronki na zakupy spozywcze i naprawde nie widzialam. W ZABCE natomiast bylam ostatnio swiadkiem jak ekspedientka nie miala maski i bardzo kaszlala. I co tu mowic o bezpieczenstwie. Generalnie ani wiekszosc ludzi klientow ani sprzedawcy w sklepach nie stosuja sie do obowiazujacego prawa tak jakby nikt tego nie kontrolowal. Pisze o sytuacjach ktorych bylam swiadkiem. Moze powinno byc wiecej kontroli w marketach i sklepach mniejszych i nalezalo by zwrocic uwage na klientow i sprzedawcow czy kasjerow i od tego zaczac.
Dodaj ogłoszenie