Popularny: 1800 odsłonInformacje21 maja, 07:12,

Rzeźba Dawida Tadeusza Biniewicza już wkrótce zostanie zakończona


Już niedługo, bo pod koniec czerwca będziemy mogli podziwiać postać Dawida w pełnej krasie

Podchodząc do posesji pana Tadeusza Biniewicza z daleka widać postać Dawida, a obok niej pracującego rzeźbiarza. Nasz lokalny artysta stoi przed wyzwaniem dokończenia tej ogromnej i niezwykle trudnej do wykonania rzeźby. Przypomnijmy, że wysokość postaci wynosi 4,70 m. Będzie to najwyższa na świecie rzeźba wykonana z jednego kamienia, której pierwowzór wg. Michała Anioła, znajduje się we Florencji. Postać wykonywana jest w kamieniu strzegomskim charakteryzującym się czarnym ziarnem.Na pytanie, czy spośród wszystkich ogromnych rzeźb w jego dorobku artystycznym, jest jedna szczególnie bliska sercu? Pan Tadeusz odpowiada, że jest to Dawid. Dzieło wymaga ogromu pracy, gdyż trudnością jest podstawa (nogi), na których skupia się cały ciężar. Poza tym o dokonałości rzeźby często decydują centymetry a nawet milimetry. Artysta codziennie pijąc poranną kawę przygląda się rzeźbie analizując, co można w niej jeszcze udoskonalić. Jak sam powiedział ważne jest odpowiednie zaprezentowanie anatomii, mięśni, żył, a nawet uwidocznienie płynącej w nich krwi.

Już niedługo, bo pod koniec czerwca będziemy mogli podziwiać postać Dawida w pełnej krasie. Wieść o dzialalności Tadeusza Biniewcza rozeszła się już wiele lat temu nie tylko po Polsce, bo rzeźbiarz znany jest także na świecie, o czym świadczą delegacje z różnych państw. Ostatnio Tadeusza Biniewicza odwiedził Paul Lilburne Członek Zgromadzenia Ustawodawczego Australii, który był pod ogromnym wrażeniem powstającej rzeźby. Artysta w dowód uznania pracy twórczej otrzymał złoto-czarne spinki do mankietów z dedykacją od parlamentu Australii.

Po zakończeniu pracy nad Dawidem, ogromnym przedsięwzięciem będzie przewiezienie rzeźby na miejsce docelowe, gdyż jej rozmiary utrudniają zaplanowany transport.

W najbliższych planach rzeźbiarza jest Pieta watykańska o wys. 175 cm i szerokości 200 cm. Marmur do wykonania tej rzeźby został sprowadzony z Włoch.

Niebawem powstanie też wieniec z marmuru, który znajdzie swoje miejsce przy obelisku w Gaśnem.

Jakie marzenia ma artysta? Otóż chciałby stworzyć rzeźbę o wysokości 7 metrów wykonaną z najtwardszego kamienia, jakim jest marmur. Są też inne plany, gostynińskiego rzeźbiarza, jednak nie możemy wszystkich zdradzić, gdyż będziemy się delektować ich realizacją z biegiem czasu. Pan Tadeusz nie spoczywa na laurach, codziennie tworzy swoje dzieła z wielką systematycznością i skrupulatnością. Pozostaje życzyć twórcy nieustającej weny, zapału do dzialań i dużo dobrego zdrowia.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: UM Gostynin

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Wirydiana, 21 maja
Pan Biniewicz jest wizytówką Gostynina, genialnym rzeźbiarzem, a przy tym super sympatycznym i skromnym człowiekiem.
Dodaj ogłoszenie