Artykuł partnerski 1200 odsłon15 lipca 2019, 17:28,

Ścianki działowe – o czym trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Ścianki działowe – o czym trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Podobnie jak ściany konstrukcyjne, także ściany działowe wymagają trzymania się stricte norm budowlanych

Od tego, w jaki sposób wykonasz ścianki działowe zależny będzie zarówno ostateczny wygląd mieszkania czy domu, jak również i ich funkcjonalność oraz praktyczność użytkowania. Śmiało można zatem stwierdzić, że ten etap realizacji robót budowlanych to jeden z kluczowych i warto przyłożyć się do niego już na etapie projektowania. Poniżej kilka cennych wskazówek dla tych, którzy stoją przed koniecznością wykonania ścian działowych i podejmują się prac indywidualnie.


Zgodnie z zasadami budowlanymi

Podobnie jak ściany konstrukcyjne, także ściany działowe wymagają trzymania się stricte norm budowlanych. Najważniejszą rolą tych elementów jest dzielenie powierzchni obiektu i teoretycznie mury wewnątrz przestrzeni mieszkalnej nie muszą być aż tak masywne jak te, na których opiera się cała budowla, ale podobnie jak i konstrukcyjne ściany, także i działowe tworzone powinny być w oparciu o wymogi względem ochrony przeciwpożarowej, czy z uwzględnieniem właściwej izolacji termicznej. Dodatkowo, muszą one chronić przed wilgocią i stanowić swego rodzaju barierę zabezpieczającą przed hałasem. Mimo tego, że nie są one aż tak mocno nadwyrężane jak mury konstrukcyjne, też są obciążane, chociażby przez zawieszane na nich elementy meblowe, obrazy, czy nawet ciężkie wagowo materiały dekoracyjne typu sporo ważący beton architektoniczny lub cegła.

Szeroki zakres materiałów

Ściany działowe można tworzyć z wykorzystaniem przeróżnych tworzyw, ale podczas dokonywania selekcji nie warto kierować się głównie kosztami. Na uwadze warto mieć przede wszystkim późniejsze użytkowanie konstrukcji. Już na etapie projektowania obiektu przyda się sprecyzowanie, co na danej ścianie planujemy zrobić dalej, aby wiadomo było, na ile trwały i wytrzymały rodzaj tworzywa budowlanego trzeba będzie wybrać, aby mur działowy należycie spełniał swe funkcje. Przeważnie wybór pada na standardową cegłę pełną. Niekiedy przyszli lokatorzy stawiają na cegły cieńsze niż dwunastocentymetrowe, ale budowane z nich ściany działowe cechują się wówczas mniejszą osłoną akustyczną i słabszą wytrzymałością. Jeżeli zależy nam natomiast na tym, aby wznoszone konstrukcje odznaczały się jak najmniejszym ciężarem, przyda się wziąć pod uwagę cegłę dziurawkę, dzięki której ściana będzie mniej masywna niż z wyżej wspomnianej cegły pełnej. Podobnie chętnie korzysta się do budowy murów działowych z pustaków ceramicznych, które są duże gabarytowo i dzięki temu prace przebiegają znacznie szybciej. Możliwości jest o wiele więcej, a dobór odpowiedniego rozwiązania to kwestia indywidualna. Dla tych, którzy nie zamierzają samodzielnie podejmować się prac nad ścianami konstrukcyjnymi, świetną alternatywą okazuje się wynajęcie profesjonalnej ekipy takiej jak przykładowo marka Warsaw Space, która zajmie się wszelkimi robotami bezpośrednio za klienta. To z jednej strony gwarancja komfortu i maksimum wygody, a z drugiej pewność solidności usług remontowych.

autor/źródło: warsawspace.pl

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie