Popularny: 1400 odsłonInformacje13 czerwca 2018, 10:25,

To już 10 lat. Zespołu z Solca świętował jubileusz

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Solec, 8 czerwca br. (piątek) świętował 10-lecie swojego istnienia. Zespół rozwija się przy Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Solcu. Liczy 60 tancerzy i absolwentów tej szkoły. Choreografem zespołu jest p. Jolanta Gutowska.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
100 lat!


Nie ma takich słów, które wyraziłyby wdzięczność za to co robią tancerze z Solca. Za mała jest ludzka dusza, aby pomieściła dumę jaka rozpiera mnie jako dyrektora, a serce nie odda miłości jaką do nich czuję..." - powiedziała Anna Wojciechowska – Dyrektor Szkoły na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, tuż po koncercie jubileuszowym.

Dzieci z małego Solca robią rzeczy wielkie. W swoich działaniach artystycznych propagują polską ludowość, upowszechniają dziedzictwo kulturowe Mazowsza. W swoich tańcach popularyzują piękno i walory regionalnego oraz narodowego folkloru, z radością i wielkim zapałem odkrywają przed publicznością uroki tańców ludowych oraz pięknych pieśni, które stanowią ważną część naszego dziedzictwa kulturowego. Pragną ocalić od zapomnienia to, co powinno być drogie wszystkim Polakom - promując zarówno polską kulturę jak i tradycję. Zespół od chwili powstania jest kuźnią talentów dzieci i młodzieży. To tu kształtują się artystyczne dusze, rozwijają taneczne pasje. Spotykają się w nim kolejne pokolenia dzieci i młodzieży, która odkrywa piękno, urok i tajemnice tańca ludowego.

Dzieci w swoim repertuarze tańczą tańce regionu Krakowa, Rozbarku, Spisza, Łowicza oraz tańce narodowe. Na deskach Teatru Dramatycznego w Płocku wystąpiły ze spektaklem ,,Kopciuszek” oraz przedstawiły inscenizację ,,Żniw”. Niezapomniane wrażenia towarzyszyły publiczności podczas dwukrotnego wystawienia przez zespół widowiska wokalno-tanecznego ,,Wesele Łowickie”, gdzie samymi widzami byli Wielcy aktorzy, Wielcy ludzie, Dobre anioły naszej szkoły, w osobach Emilii Krakowskiej odtwórczyni Jagny, głównej roli w ,,Chłopach” oraz Ignacego Gogolewskiego – Antek Boryna.

W swoich tańcach ludowych po całym świecie rozsiewają polską kulturę, tradycję i naszą piękną historię. Tańczyły już na scenach Chorwacji, Serbii, Montenegro, Niemiec, Bułgarii, gdzie wytańczyły Złotą Lirę. Największą jednak dumą dla zespołu był występ dla samego Papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

"Taniec, to nie układ figur, żeby się go nauczyć trzeba go pokochać."

Tancerze tańcząc pamiętają, że wszystko, co się czyni, należy czynić na chwałę Boga. Aktywnie uczestniczą w życiu swojej "Małej ojczyzny" Parafii Św. Wojciecha w Solcu, gdzie z dumą i ogromnym zaangażowaniem przekazują wartości duchowe i religijne tak bardzo drogie każdemu Polakowi.

 


Napisz komentarz

Popularny: 2700 odsłonInformacje12 czerwca 2018, 18:55,

Czy mieszkańcy Gostynina zapłacą za usunięcie chemikaliów z ul. Ziejkowej? Burmistrz...

Czy mieszkańcy Gostynina zapłacą za usunięcie chemikaliów z ul. Ziejkowej? Burmistrz...

Burmistrz już zdecydował i przedstawił radnym miejskim projekt uchwały dotyczący zmian w budżecie miasta. W nim między innymi kwota 1,54 mln zł jaka ma być przeznaczona na usunięcie chemikaliów jakie są zlokalizowane na ul. Ziejkowej. Zapłacą mieszkańcy Gostynina, odbędzie się to kosztem miejskich inwestycji. Największa kwota zostanie zabrana z inwestycji pn. "Budowa dróg gminnych w ulicach: Hubalczyków, Gerwatowskiego, Honorowych Dawców Krwi, Małkowskiego i Marii Witek", opiewa ona na sumę 700 tyś. zł. Tym samym inwestycja prawdopodobnie w tym roku nie będzie zrealizowana.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Zachęcamy do zagłosowania w sondzie znajdującej się w artykule

Kolejnych inwestycji również nie będzie, burmistrz Paweł Kalinowski w projekcie uchwały budżetowej zdejmuje zabezpieczone środki m.in. na budowę placów zabaw przy ul. Spółdzielczej, przy ul. Żeromskiego, przy ul. Bierzewickiej, a także na Street Workout. Nie będzie również skateparku w Gostyninie i parkingu przy budynku filii Miejskiej Biblioteki Publicznej na ul. Płockiej.

Ostateczną decyzję o kształcie uchwały budżetowej podejmą radni miejscy na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Nie posiadamy żadnych informacji dotyczących działań jakie podejmował burmistrz Paweł Kalinowski w stosunku do pozyskania środków zewnętrznych lub poszukania innych rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do usunięcie chemikaliów zlokalizowanych na ul. Ziejkowej.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Dziku, 17 czerwca 2018
A MOŻE NIE MIEJCIE PRETENSJI DO OBECNEGO BURMISTRZA TYLKO DO ŚNIECIKOWSKIEGO JEMU KAŻCIE POSPRZĄTAĆ, BUDRZET TO NIE GUMA NIE ROZCIĄGNIE SIĘ A ULICE MOGĄ POCZEKAĆ
Wikary, 13 czerwca 2018
Kto normalny mógł kliknąć "tak" ? Chyba Burmistrz i Adamskie
patafil, 13 czerwca 2018
niech sam posprząta smieci z burmistrzem a nie kosztem naszych ulic na zatorzu, burmistrz mądry powie że sobie poradził ze smieciami aq my zostaniemy bez dróg na zatorzu
Dodaj ogłoszenie