1600 odsłonInformacje22 stycznia 2016, 10:43,

Uczniowie z Gimnazjum nr 1 wystawiły "Dziady" Adama Mickiewicza



Minęła niedawno 250 rocznica pierwszej premiery teatralnej wystawionej w języku polskim przez zespół teatralny powołany z inicjatywy wielkiego reformatora i mecenasa sztuki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tej okazji 19 stycznia 2016 roku, klasa IIIb z Gimnazjum nr 1 wraz z opiekunem przedstawiła część drugą „Dziadów” Adama Mickiewicza



Dziady obchodzono niegdyś tajemnie w kaplicach lub pustych domach niedaleko cmentarza. Zastawiało się tam stoły pełne jadła, trunków, a także owoców, po czym wywoływano duchy nieboszczyków. Chłopi wyobrażali sobie, że potrawami, napojami i śpiewem przyniosą ulgę duszom przebywającym w czyśćcu.
Opowieści i pieśni o zmarłych powracających z prośbami lub przestrogami, mogą nas wiele nauczyć. W części II „Dziadów” Mickiewicza do kaplicy przybywają trzy duchy, z których każdy niesie inne przesłanie.
Pierwszymi zjawami są dzieci - Józio i Rózia - które przez swój dobrobyt na ziemi, po śmierci nie mogą dostać się do nieba. Kończą swój pobyt w kaplicy słowami: „Kto nie doznał goryczy ni razu, Ten nie dozna słodyczy w niebie.”
Następnie w oknie ukazuje się potworny wizerunek mężczyzny. Ze względu na swoją okrutność, po śmierci jest nękany przez kruki i sowy. Nie może już znieść wiecznych katuszy i kończy „Bo kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże.”
Ostatnia do kaplicy przybywa Zosia, dziewczyna, która gardziła uczuciami innych i przez to musi błądzić po ziemi. Jest samotna, ponieważ za życia nie potrafiła nikogo naprawdę pokochać. Jej ostatnie słowa brzmią: „Kto nie dotknął ziemi ni razu, Ten nigdy nie może być w niebie.”
Każdy z duchów niósł inne przesłanie, co idealnie pokazali aktorzy z klasy IIIb. Wcielając się w duchy lub opowiadając w chórze, uczniowie pouczali widownię, wprowadzając przy tym zadumę i mroczną atmosferę.

Spektakl miał na celu nie tylko podkreślenie roli teatru publicznego w dziejach Polski, ale też pokazanie, że teatr wcale nie odszedł w zapomnienie. Nadal pasjonuje młodych ludzi, daje im możliwość samorealizacji i zachęca do podejmowania inicjatyw kulturalnych. Było to ciekawe wydarzenie artystyczne, niezapomniane chwile dla widzów, ale także dla aktorów. Ważne jest też, że była to inicjatywa młodzieży wspierana przez nauczycielkę języka polskiego Panią Agnieszkę Cichosz.
 

Odtwórczyni roli Guślarza
Michalina Durma klasa IIIb
Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie

Obsada „Dziadów
Guślarz – Weronika Justyńska,
Michalina Durma
Józio – Joanna Nowicka
Rózia – Aleksandra Baranowska
Widmo Złego Pana – Karolina Kuźnicka
Chór Ptaków Nocnych

  • Eryk Ubysz,
  • Maciej Komorowski,
  • Patryk Żurawicz,
  • Łukasz Staniszewski

Kruk – Mateusz Brudnicki
Sowa – Justyna Bielecka
Zosia – Weronika Zduńczyk
Pasterka – Justyna Lewandowska
Nieme Widmo – Jan Kostkiewicz
Skład chóru wieśniaków:
Sebastian Adamowski
Michał Bieliński
Maciej Dąbrowski
Patrycja Grudzińska
Michał Godlewski
Mikołaj Jagodziński
Alicja Laskowska
Hubert Przybylski
Jakub Szmydt
Filip Trawczyński

Muzyka: Weronika Justyńska
Scenariusz: Michalina Durma
Projekt zaproszenia: Michał Bieliński
Nagłośnienie: Filip Trawczyński, Mateusz Jaworski, Jakub Szmydt
Scenografia i kostiumy: uczniowie klasy IIIb

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Gimnazjum nr 1

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie