Uwaga! Ptasi pomór dotarł do powiatu gostynińskiego
Wojewoda Mazowiecki wydał wczoraj (21 stycznia br.) nowe rozporządzenie dotyczące zwalczania rzekomego pomoru drobiu, które obejmuje także teren powiatu gostynińskiego. Jest to groźna choroba wirusowa, która atakuje ptactwo.
W naszym powiecie wyznaczono dwa rodzaje stref: zapowietrzoną i zagrożoną. Do strefy zapowietrzonej zaliczono następujące miejscowości w gminie Gostynin: Anielin, Halinów, Kleniew, część Lisicy, Marianów Sierakowski, Nowa Wieś, Osiny, Sieraków, Sierakówek, Stanisławów i Zaborów Stary.
Znacznie większy obszar objęto strefą zagrożoną. Znalazło się w niej samo miasto Gostynin (z wyjątkiem części położonej na północ od ulic Płockiej i Ziejkowej), a także liczne miejscowości z gminy Gostynin, między innymi: Baby Dolne, Baby Górne, Belno, Budy Kozickie, Feliksów i wiele innych. Strefa zagrożona obejmuje również część gminy Szczawin Kościelny.
Za wdrożenie rozporządzenia odpowiadają lokalne służby, w tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku, Starosta Gostyniński, Burmistrz Miasta Gostynin, Wójt Gminy Gostynin, a także policja, straż pożarna i inne służby.
Rozporządzenie wchodzi w życie natychmiast po jego ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty w objętych nim miejscowościach. Mieszkańców prosimy o śledzenie komunikatów lokalnych władz dotyczących szczegółowych zaleceń i ograniczeń związanych z wprowadzonymi strefami.
Pełna treść rozporządzenia dostępna pod linkiem tutaj.
Podobało Ci się? Udostępnij!