Informacje 12 marca, 10:50,

Wagary poetyckie Chwilka - promocja tomiku wierszy Teresy Wojno

Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie zaprasza 21 marca br. (czwartek) na promocję tomiku wierszy zmarłej w 2017 roku Teresy Wojno. Poetyckie spotkanie odbędzie się w sali kawiarnianej MCK o godzinie 18.00.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 6
Tomik poezji „Chwilka” jest hołdem dla twórczej pracy artystki oraz uszanowaniem Jej jako wyjątkowej osoby


Teresa Wojno, była artystką znaną ze swoich pięknych obrazów propagujących przede wszystkim folklor i odchodzące w zapomnienie tradycje ludowe, ale także urokliwe kwiaty, majestatyczne anioły czy wycinane z wielką precyzją wycinanki.

Artystka współpracowała z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sannikach, które wydało książkę „Nasza spuścizna – obrzędy w ilustracjach i teksty”, Stowarzyszeniem Kulturalnym „Ziarno” w Grzybowie, publikującym jej kalendarz i karty pocztowe oraz Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Gąbińskiej.

Wiersze Tereni Wojno, to wyjątkowe perełki ukazujące autorkę jako osobę bardzo wrażliwą i twórczą. Była Ona też przede wszystkim propagatorką tradycji ludowych na terenie Gostynina i okolic, o czym świadczą m.in. wiersze pisane gwarą.

Tomik poezji „Chwilka” jest hołdem dla twórczej pracy artystki oraz uszanowaniem Jej jako wyjątkowej osoby.

Tematy: Teresa Wojno

Napisz komentarz

Popularny: 1600 odsłon Informacje 12 marca, 10:29,

W Szczawinie Kościelnym zapustami zakończyli karnawał

We wtorek 5 marca 2019 r. ostatniego dnia karnawału Gminny Ośrodek Kultury w Szczawinie Kościelnym zorganizował „Szczawińskie zapusty”.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 65
Impreza nawiązywała do dawnych zwyczajów wsi polskiej, kiedy to przebierańcy w barwnych strojach chodzili po domach, śpiewali i odgrywali zabawne scenki

Impreza nawiązywała do dawnych zwyczajów wsi polskiej, kiedy to przebierańcy w barwnych strojach chodzili po domach, śpiewali i odgrywali zabawne scenki. Tak też w tym roku bawiliśmy się w Szczawinie Kościelnym. Szczawińskie zapusty rozpoczęły się barwnym korowodem ulicami Szczawina Kościelnego, który odwiedził kilka domów. Kolejnym punktem programu był spektakl, również nawiązujący do staropolskich zwyczajów. Międzypokoleniowy spektakl zagrali seniorzy z Szczawińskiego Klubu Seniora, kobiety ze Stowarzyszenia Kobiet Gminy Szczawin Kościelny, dzieci i młodzież z Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny oraz zaproszeni goście. Scenarzystą i reżyserem spektaklu była p. Renata Mosiołek.

Licznie zgromadzona publiczność za dobrą zabawę nagrodziła aktorów i twórców „Szczawińskich zapustów” gromkimi brawami. Po przedstawieniu można było zakosztować jadła oraz zabawić się aż do północy.

„Szczawińskie zapusty” projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Fundacji Aktywni Razem ze strony Stowarzyszenia Kobiet Gminy Szczawin Kościelny.

„Chciałam bardzo serdecznie podziękować Wszystkim Państwu za udział w tym jakże barwnym wydarzeniu. Szczególnie dziękuję wszystkim aktorom oraz p. reżyser Renacie. Mosiołek, ponieważ pracować z Państwem to dla mnie wielka przyjemność.

Mam nadzieję, że uda się wprowadzić zapusty na stale do kalendarze naszych imprez. Obecność tak wielu ludzi świadczy o tym, że potrzebujemy sięgać do korzeni po to, aby przekazywać tradycje kolejnym pokoleniom. I my jako Gminny Ośrodek Kultury w Szczawinie Kościelnym, widząc chęć i zaangażowanie ze strony społeczeństwa chcemy to robić" - pisze Ewa Chodorowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Szczawinie Kościelnym.

źródło:
GOK Szczawin / Powiat Gostynin


Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie