Artykuł partnerskiPopularny: 1200 odsłon11 lutego 2020, 08:29,

Wycena przedsiębiorstwa: kiedy jest przydatna, ile trwa oraz ile kosztuje?

Wycena przedsiębiorstwa: kiedy jest przydatna, ile trwa oraz ile kosztuje?

Wycena firmy najczęściej przeprowadzana jest podczas kupna/sprzedaży

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, ile tak naprawdę warta jest ich firma i czy zainwestowany przez nich kapitał już się zwrócił. Pomocne w tym temacie może się okazać przygotowanie profesjonalnej wyceny spółki i jej szczegółowa analiza. Sprawdź, kiedy przydatna jest wycena przedsiębiorstwa, ile trwa oraz jaki jest jej koszt.


Wycena przedsiębiorstwa - po co ją przeprowadzać?

Zlecenie wyceny przedsiębiorstwa doświadczonej osobie w tym temacie będzie niezwykle pomocne w momencie podejmowania kluczowych decyzji w firmie i w dalszym zarządzaniu spółką. Profesjonalny zespół specjalistów zastosuje wybraną metodę i przygotowana wycena przedsiębiorstwa, w zależności od postawionego celu, będzie mogła służyć np. przy sprzedaży udziałów (jako wartość rynkowa) lub przy likwidacji przedsiębiorstwa (wartość likwidacyjna). Należy podkreślić, że szacowanie wartości spółki to wieloetapowe zadanie, które ostatecznie powinno dać odpowiedź, jaka jest faktyczna wartość danego podmiotu gospodarczego. Temat czynników wpływających na wycenę przedsiębiorstwa został szerzej opisany w artykule: "Jakie czynniki wpływają na wycenę przedsiębiorstwa?".

Kiedy jest przydatna wycena wartości firmy?

Wycena wartości firmy najczęściej przeprowadzana jest podczas transakcji kupna/sprzedaży, przykładem mogą być różnego rodzaju fuzje i przejęcia spółek, a także wejście lub wyjście wspólnika. W praktyce często stosuje się wycenę podmiotu gospodarczego w czasie restrukturyzacji i przekształcania formy prowadzonej dotychczas działalności, na potrzeby przebiegu spraw sądowych oraz w przypadku całkowitej likwidacji spółki. Kolejnym przykładem może być przygotowanie wyceny w celu wykorzystania danych dla procesów sprawozdawczości finansowej. Warto pamiętać, że przydatne jest oszacowanie wartości danego podmiotu, gdy chcemy zbadać opłacalności danej inwestycji.

Ile trwa przygotowanie wyceny przedsiębiorstwa i ile kosztuje?

Proces wyceny spółki jest uzależniony od stopnia skomplikowania danej wyceny. Najczęściej już na samym początku osoba odpowiedzialna za przygotowanie analizy uzgadnia dogodny termin oddania końcowego raportu i kolejne etapy pracy. Wycena może zająć od dwóch do kilku tygodni, natomiast cena jest indywidualnie ustalana. Wielkość wycenianego przedsiębiorstwa i zastosowana metoda to dwa główne czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę za przygotowaną wycenę spółki.

autor/źródło: Marcin Piotrowicz

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie