Popularny: 1700 odsłon Informacje 8 listopada 2018, 10:49,

1 milion 863 tysiące złotych – to przybliżony koszt usunięcia odpadów z Ziejkowej

Starosta Gostyniński Tomasz Matuszewski podczas obrad Rady Powiatu Gostynińskiego w środę, 7 listopada poinformował o dobiegających do końca pracach na działce przy ulicy Ziejkowej 5 w Gostyninie, na której zalegały niebezpieczne chemikalia.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Usunięcie zagrożenia okazało się droższe niż zakładano


Działka przy Ziejkowej 5 w ostatnich dniach października została już niemal w całości uprzątnięta, na placu pozostało około 15 ton odpadów. Jak zapewnił Starosta Tomasz Matuszewski, mają one zostać niebawem wywiezione z Gostynina.

Wywóz odpadów, realizowany na części działki, którą uprzątnąć niebezpieczne substancje z mocy prawa musiało Starostwo Powiatowe, okazał się bardziej skomplikowany niż zakładano:

- Pojemniki, które normalnie mogą ważyć 1000 kilogramów, ważyły po 1500 a nawet 1800 kilogramów. Okazało się, że pierwotne oszacowanie wielkości powiększały się – powiedział Matuszewski.

Do końca października firma Port-Service z Gdańska wywiozła 548 ton, pozostało jeszcze do załadowania i odwiezienia do spalarni w Gdańsku wspomniane 15 ton.
- 1 257 000 złotych – to są pieniądze, które powiat musi wyłożyć za sprzątnięcie, wywiezienie i utylizację śmieci – dodał Starosta Gostyniński.

Niezbędne okazały się zmiany budżetowe i zaciągnięcie przez powiat kolejnego kredytu długoterminowego na spłatę zobowiązań.
Jeśli dodamy do tego sumę, jaką poniosła Gmina Miasta Gostynina za uprzątnięcie drugiej połowy działki – tj. 362 ton i wydanej sumy 606 209, 18 zł – to łączny koszt, jaki poniosło społeczeństwo Powiatu Gostynińskiego i Gminy Miasta Gostynina to na ponad 1 863 000 złotych.

Przypomnijmy, w sprawie karnej, dotyczącej nielegalnego gospodarowania odpadami (art. 183 § 1 K.K), przez firmę Eko-Lider, która toczy się przed Sądem Okręgowym w Płocku oskarżonych jest pięciu mężczyzn: Karol O., właściciel firmy Eko-Lider, Dominik L. Prezes Eko-Lidera, Krzysztof P. , właściciel działki przy Ziejkowej 5, Andrzej K. pomysłodawca i główny organizator przestępczego procederu oraz Adrian W., który składował odpady na działce bez niezbędnego pozwolenia.

Z końcem października zakończyły się przesłuchania świadków, natomiast kolejne terminy rozpraw zaplanowane są na grudzień tego roku. W sprawie status pokrzywdzonych mają zarówno Powiat Gostyniński jak i Gmina Miasta Gostynina i zarówno powiat jak i miasto zamierzają dochodzić na drodze cywilnej zwrotu kosztów poniesionych na usunięcie odpadów od sprawców procederu.


Napisz komentarz

Popularny: 1400 odsłon Informacje 8 listopada 2018, 01:17,

Jak ratować ludzkie życie? Akcja w LO Gostynin

W poniedziałek (5 listopada br.) Liceum Ogólnokształcące w Gostyninie zorganizowało kampanię edukacyjną na temat idei oddawania szpiku kostnego i komórek macierzystych. Uczniowie i członkowie Rady Pedagogicznej mogli dowiedzieć się czym zajmuje się Fundacja DKMS, pod szyldem której działali wolontariusze zaangażowani w akcję, a także jakimi metodami pobiera się komórki macierzyste i szpik kostny, oraz otrzymali informacje dotyczące ochrony Dawców.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Licealiści nigdy nie przestają zaskakiwać

Jednym z głównych punktów wydarzenia była wizyta Pawła Dorobka, który opowiedział swoją historię, w jakich okolicznościach zarejestrował się do banku danych i do kogo trafiły jego komórki macierzyste. jego opowieść  bardzo wzruszyła zarówno uczniów jak i nauczycieli i można domniemać, że miała także znaczący wpływ na późniejsze indywidualne decyzje o rejestracji w banku danych.

W godzinach popołudniowych informacje dotyczące dawstwa szpiku i komórek macierzystych licealiści przekazali zaproszonym rodzicom i mieszkańcom miasta.

Przez cały dzień, przeszkoleni uczniowie – wolontariusze, rejestrowali osoby, które podjęły świadomą decyzję o zarejestrowaniu się do banku Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych.

" Mamy nadzieję, że kampania edukacyjna na tak ważny temat pozostanie na długo w pamięci, a wolontariusze zaangażowani w akcję będą mile wspominać tę niecodzienną przygodę, jaką było przygotowanie i sam niełatwy przebieg akcji. Efektem końcowym zaś będzie uratowanie czyjegoś życia, lub może kilku istnień" - komentuje akcję dyrekcja Liceum.

Tematy: dkms LO Gostynin

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie