zapytaj o reklamę w tym miejscu
InformacjeGorący temat (1500 odsłon)

1 milion 863 tysiące złotych – to przybliżony koszt usunięcia odpadów z Ziejkowej [ZDJĘCIA]


UdostępnijUsunięcie zagrożenia okazało się droższe niż zakładano

ziejkowa Sesja rady powiatu skażenie chemikalia

Starosta Gostyniński Tomasz Matuszewski podczas obrad Rady Powiatu Gostynińskiego w środę, 7 listopada poinformował o dobiegających do końca pracach na działce przy ulicy Ziejkowej 5 w Gostyninie, na której zalegały niebezpieczne chemikalia.


Działka przy Ziejkowej 5 w ostatnich dniach października została już niemal w całości uprzątnięta, na placu pozostało około 15 ton odpadów. Jak zapewnił Starosta Tomasz Matuszewski, mają one zostać niebawem wywiezione z Gostynina.

Wywóz odpadów, realizowany na części działki, którą uprzątnąć niebezpieczne substancje z mocy prawa musiało Starostwo Powiatowe, okazał się bardziej skomplikowany niż zakładano:

- Pojemniki, które normalnie mogą ważyć 1000 kilogramów, ważyły po 1500 a nawet 1800 kilogramów. Okazało się, że pierwotne oszacowanie wielkości powiększały się – powiedział Matuszewski.

Do końca października firma Port-Service z Gdańska wywiozła 548 ton, pozostało jeszcze do załadowania i odwiezienia do spalarni w Gdańsku wspomniane 15 ton.
- 1 257 000 złotych – to są pieniądze, które powiat musi wyłożyć za sprzątnięcie, wywiezienie i utylizację śmieci – dodał Starosta Gostyniński.

Niezbędne okazały się zmiany budżetowe i zaciągnięcie przez powiat kolejnego kredytu długoterminowego na spłatę zobowiązań.
Jeśli dodamy do tego sumę, jaką poniosła Gmina Miasta Gostynina za uprzątnięcie drugiej połowy działki – tj. 362 ton i wydanej sumy 606 209, 18 zł – to łączny koszt, jaki poniosło społeczeństwo Powiatu Gostynińskiego i Gminy Miasta Gostynina to na ponad 1 863 000 złotych.

Przypomnijmy, w sprawie karnej, dotyczącej nielegalnego gospodarowania odpadami (art. 183 § 1 K.K), przez firmę Eko-Lider, która toczy się przed Sądem Okręgowym w Płocku oskarżonych jest pięciu mężczyzn: Karol O., właściciel firmy Eko-Lider, Dominik L. Prezes Eko-Lidera, Krzysztof P. , właściciel działki przy Ziejkowej 5, Andrzej K. pomysłodawca i główny organizator przestępczego procederu oraz Adrian W., który składował odpady na działce bez niezbędnego pozwolenia.

Z końcem października zakończyły się przesłuchania świadków, natomiast kolejne terminy rozpraw zaplanowane są na grudzień tego roku. W sprawie status pokrzywdzonych mają zarówno Powiat Gostyniński jak i Gmina Miasta Gostynina i zarówno powiat jak i miasto zamierzają dochodzić na drodze cywilnej zwrotu kosztów poniesionych na usunięcie odpadów od sprawców procederu.

Tematy:ziejkowaSesja rady powiatuskażeniechemikalia

Sprawdź też: Mechanika samochodowa GostyninMakijaż GostyninFizykoterapia Gostynin

Czytaj także:

Komentarze


Dodaj komentarzNikogo nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, nie łam prawa.
Polecane dla Ciebie
zapytaj o reklamę w tym miejscu

Galerie zdjęć


Jak ratować ludzkie życie? Akcja w LO Gostynin [ZDJĘCIA]
Jak ratować ludzkie życie? Akcja w LO Gostynin [ZDJĘCIA]
Jak ratować ludzkie życie? Akcja w LO Gostynin [ZDJĘCIA]

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

W ramach serwisu wspólnie z naszymi partnerami wykorzystujemy także technologie profilowania reklam.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatością:

Polityka Prywatności
Polityka Cookies

Zostałem poinformowany. Zamknij