Popularny: 4800 odsłonInformacje5 października 2018, 14:09,

Łzy same płyną do oczu. 4 rodzeństwa jest poważnie chora. 3-letnia Lenka walczy o życie

Łzy same płyną do oczu. 4 rodzeństwa jest poważnie chora. 3-letnia Lenka walczy o życie

W najbliższą niedzielę (7 października br.) po każdej Mszy Świętej w gąbińskim kościele będą zbierane pieniądze dla walczącej z nowotworem złośliwym 3-letniej Lenki. Dziewczynka walczy z niewykle ciężkim przeciwnikiem - ostrą białaczką limfoblastyczną. Jej trójka rodzeństwa jest również poważnie chora. Razem z mamą mieszkają w lokalu, kórego stan jest bardzo zły, nie ma łazienki, toalety, meble są stare i zniszczone.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Udostępniając również pomagasz


Koszt leczenia dziewczynki oraz przystosowania warunków mieszkaniowych dla chorych dzieci to zawrotna kwota blisko 200 tysięcy złotych.

W serwisie zrzutka.pl została zainicjowana zbiórka.

"Dom to nie tylko budynek czy pomieszczenie. Z pewnością istotą domu nie są jego cztery ściany, ale ludzie w nich mieszkający. Prawdziwy dom to taki, który opiera się na wzajemnej miłości, szacunku, akceptacji. Jednak sama miłość to niestety nie wszystko. Warunki mieszkaniowe mają znaczny wpływ na zdrowie i życie rodziny a zwłaszcza chorych dzieci.

Anita wraz z czworgiem swoich dzieci znalazła się w bardzo ciężkiej sytuacji. Najstarszy syn Patryk choruje na łagodny nowotwór kości – to zazwyczaj wynik przerzutów z innych narządów jednak Patryk choruje na pierwotny nowotwór kości, który występuje bardzo rzadko – około jeden pacjent na stu chorych. Przy nowotworach łagodnych zwykle stosuje się chirurgiczne wycięcie, a następnie regularne kontrole.

Czternastoletni Mateusz cierpi na silną nerwicę, jest pod opieką poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, przyjmuje stałe leki. Mimo tego odnosi sukcesy w walkach judo, zajmuje miejsca na podium.

Pięcioletni Antoś jest bardzo cichy, grzeczny i spokojny, okazało się, że przyczyną tego zachowania jest mutyzm selektywny, inaczej wybiórczy, to niemożność mówienia, pomimo braku uszkodzenia narządu mowy i zachowanej zdolności do mówienia. Antoś odzywa się tylko do wąskiego kręgu bardzo bliskich osób i w określonych okolicznościach, rozmawia swobodnie tylko z mamą i z rodzeństwem w domu, natomiast odmawia komunikowania się z nauczycielami i rówieśnikami w przedszkolu.

Lenka to 3,5 letnia dziewczynka, która zmaga się z ostrą białaczką limfoblastyczną. Mimo tak strasznej choroby dziewczynka walczy o życie z uśmiechem na twarzy przez co nie pozwala nikomu tracić nadziei. Leczenie Lenki będzie trwało około 2,5 roku a sytuacja finansowa nie pozwala na pokrycie kosztów leczenia na które składają się dojazdy, zakup leków oraz inne wydatki związane z leczeniem.

Ich mieszkanie jest w bardzo złym stanie, nie ma łazienki, toalety, meble są stare i zniszczone. Warunki są ciężkie zwłaszcza dla chorych dzieci. Mieszkanie składa się z kuchni oraz trzech pokoi. Anita borykając się z problemami zdrowotnymi swoich pociech nie jest w stanie wyremontować mieszkania, a dla wszystkich byłoby to spełnienie marzeń. Prosimy wiec o pomoc w leczeniu tej przeuroczej, pogodnej dziewczynki oraz o uzbieranie funduszy na remont ich domu, aby mogli żyć w godziwych warunkach jednocześnie walcząc o zdrowie." - czytamy na stronie serwisu zrzutka.pl.

Link do akcji:  Pomoc w walce o życie


Napisz komentarz

Komentarze

Kazimierz, 16 października 2018
Witam,jestem tatą Lenki, osoby chętne pomóc proszę o kontakt tel 785519520
sylwia, 14 października 2018
Ja też poproszę o nr do P.Anity. pozdrawiam
Aga, 5 października 2018
Czy można jakos przekazać rzeczy bądź pieniądze gdzie jest gmina !!!! Ze do tej pory się rodzina nie interesowali przecież to tragedia mieć tyle dzieci chorych na raz Boże tej kobiecie trzeba pomoc
Popularny: 2200 odsłonInformacje5 października 2018, 13:24,

Sylwia Michalska: Tężnie solankowe

Sylwia Michalska: Tężnie solankowe

Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny, które pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Czy powinny powstać w Gostyninie?

Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w XVII wieku. Z czasem jednak zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania. Inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem zaczęto stosować w różnego typu kuracjach.

Historia tężni solankowych wykorzystywanych w lecznictwie sięga XIX wieku. Pierwsze i największe w Europie konstrukcje tężniowe powstały w Ciechocinku i istnieją do dziś. Ich wysokość wynosi 15,8 m, a łączna długość to 1741,5 m.

W Polsce wciąż przybywa nowych obiektów. Do najbardziej znanych, prócz wspomnianych konstrukcji w Ciechocinku, należą tężnie w Inowrocławiu, Rabce-Zdroju, Konstancinie-Jeziornej, Grudziądzu, Busku-Zdroju, Białce Tatrzańskiej czy Gołdapi. Tężnie, to nie tylko gigantyczne budowle jak np. w Ciechocinku , to również małe ekonomiczne konstrukcje w przystępnej cenie. W ostatnich latach, tężnie solankowe mniejszych rozmiarów powstają w wielu miastach Polski ,które uzdrowiskami nie są np., Łódź, Piła ,Legionowo, Kraków i wiele innych.

Większość z nas styka się na co dzień z zanieczyszczonym powietrzem czy dymem nikotynowym. Żyjemy w warunkach sprzyjającym powstawania wielu schorzeń. Negatywnym oddziaływaniom środowiska na organizm można jednak skutecznie przeciwdziałać. Mikroklimat, który wytwarza się dzięki tężni, zbliżony jest do klimatu, którym możemy cieszyć się podczas wakacji nad morzem. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania.

Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Natomiast wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne. Spacer przy tężniach ma też właściwości relaksacyjne.

Kto powinien korzystać z tężni solankowych?

Wskazania profilaktyczne:

 • dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich

 • dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie

 • dla pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze

 • dla palaczy tytoniu

 • dla osób pracujących głosem

Wskazania lecznicze:

 • przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego

 • alergie, także alergie skóry

choroby tarczycy

Przeciwwskazania do korzystania z tężni solankowych:

 • stan świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego

 • choroby nowotworowe

 • ostre choroby przebiegające z podwyższona temperaturą ciała

 • niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi

nadwrażliwość na jony zawarte w solance       

Nawet niewielka tężnia solankowa , usytuowana wśród zieleni byłaby wspaniałym miejscem wypoczynkowym dla mieszkańców Gostynina i atrakcją dla turystów. Być może miasto znalazłoby w budżecie środki aby podjąć się takiej inwestycji. Zakup tężni można by było zgłosić w budżecie obywatelskim, jednakże za sugerowaną w nim kwotę można zakupić jedynie tężnię o długości 3 metrów i wysokości 3,65m. Czy będą to dobrze wydane pieniądze? Decyzje powinni podjąć mieszkańcy.

Na poniższych zdjęciach tężnia solankowao wymiarach 5 m X 1,3m x 3,65m,myślę , że optymalna dla naszego miasta.

Koszt takiej tężni to 70 tyś., nieco więcej niż przewiduje budżet obywatelski.

Chciałabym poznać zdanie mieszkańców odnośnie tego tematu, sugestie i propozycje.

Sylwia Michalska


Napisz komentarz

Komentarze

On33, 6 października 2018
Kobieto wazniejsze sa miejsca pracy dla ludzi a nie wydawanie pieniedzi
Tedi, 5 października 2018
Szpital w kruku to paranoja ,dziecko trafia z gorączką z bólami brzucha i jest odsyłane do płocka bo nie ma kto obsłórzyć w sobotę USG,???
Brother in arms, 5 października 2018
Piękna kobieta z ciekawym pomysłem. Budowa tej wielkości tężni, może nawet dwóch, w naszym mieście, z uwagi na stan powietrza, staje się wręcz koniecznością. Tężnie to byłby również bezsprzecznie atut turystyczny naszej małej ojczyzny. Popieram.
Dodaj ogłoszenie