Popularny: 2500 odsłonInformacje26 maja 2020, 12:21,

Mieszkańcy nieprawidłowo segregują odpady. Wójt Gminy Pacyna wystosował apel


"Pamiętajmy też, że nieprzestrzeganie zasad segregacji, zwiększa ilość odpadów zmieszanych oraz koszty funkcjonowania całego systemu gospodarowania odpadami, co w konsekwencji może przełożyć się na podwyżkę stawki opłaty jeszcze w tym roku" - przypomina Wójt Gminy Pacyna

Wójt Gminy Pacyna Krzysztof Woźniak apeluje do mieszkańców o prawidłową segregację odpadów komunalnych."Szanowni Mieszkańcy!

W związku z licznymi przypadkami nieprawidłowej segregacji odpadów komunalnych przez mieszkańców Gminy Pacyna, apeluję o bezwzględne przestrzeganie wprowadzonego przez ustawodawcę obowiązku selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Z przeprowadzanych kontroli wynika, że w zdecydowanej większości przypadków odpady, które powinny zostać zgromadzone i oddane w terminie zbiórki odpadów segregowanych, trafiają do pojemników na pozostałości z sortowania. Zdarza się też niestety, że w pojemnikach znajdowały się również odpady remontowo-budowlane, czy z działalności rolniczej.

Informuję również, że w dalszym ciągu będą przeprowadzane szczegółowe kontrole w zakresie przestrzegania przez mieszkańców zasad segregacji odpadów komunalnych.
Prawidłowe segregowanie odpadów jest również konieczne ze względu na obowiązek osiągnięcia wymaganych przepisami prawa poziomów recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła na poziomie 50%. Za nieosiągnięcie wyznaczonych poziomów gminie grożą wysokie kary pieniężne.

Pamiętajmy też, że nieprzestrzeganie zasad segregacji, zwiększa ilość odpadów zmieszanych oraz koszty funkcjonowania całego systemu gospodarowania odpadami, co w konsekwencji może przełożyć się na podwyżkę stawki opłaty jeszcze w tym roku.  Wszyscy wiemy jakie kontrowersje i emocje budzi wysokość opłat. Zatem jaka będzie ich wysokość zależy wyłącznie od samych mieszkańców!

W przypadku braku proekologicznej postawy naszych mieszkańców oraz bezskuteczności podejmowanych działań edukacyjnych przez Urząd, będziemy zmuszeni do zastosowania tzw. opłat sankcyjnych (podwójna wysokość stawki opłaty).
           
Apeluję zatem o dokładną i prawidłową segregację odpadów komunalnych. Wszelkie informacje dotyczące zasad prawidłowej segregacji znajdziecie Państwo w harmonogramach odbioru odpadów komunalnych na 2020 r., a także na stronie internetowej Urzędu Gminy w Pacynie w zakładce „Odpady komunalne”.

Wraz z działaniami edukacyjnymi będziemy również weryfikować deklaracje i ilości osób zamieszkujących nieruchomość.

Liczę, że powyższy apel zostanie odebrany przez Państwa ze zrozumieniem i zaczniemy się do niego stosować – dla dobra wszystkich mieszkańców."

Wójt Gminy
Krzysztof Woźniak

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: UG Pacyna

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Kasia, 27 maja 2020
Panie Woźniak coś mi tu śmierdzi i to bardzo. Wie Pan co ja uważam że ludzie prawidłowo segregują śmieci bo nikt tu dawnem nie jest . A Pan nie wie skąd wziąść pieniadze to dawaj się Pan rzucił na smieci A skoro na smieci to na biednych ludzi. No cóż co robić w końcu gmina Pacyna zadłużona jest na miliony. A kto to zrobił, zadłużył gminę Pan panie wojcie bo to pan jest wójtem przez tyle kadencji i dlugich lat. Wstyd panie Woźniak
Sarna, 27 maja 2020
Pieniądze też mamy za opłatę segregować?Naj lepiej to by pasowało brać kasę a nie odbierać śmieci.Ja się pytam co to są pozostałe odpady???
leszek, 26 maja 2020
Panie sam segreguj a nie nam uwagę zwracasz nie dlugo ludzie bede smieci wozić pod domy burmistrzów. Wójtów..a tylko podwyżki wam wglowach ..
Dodaj ogłoszenie