Popularny: 4800 odsłonInformacje15 marca 2019, 08:03,

Biogazownia w gminie Szczawin Kościelny? Mieszkańcy obawiają się smrodu


Udostępnij 70
Konflikt między inwestorem, a sąsiadami narasta z dnia na dzień

Mieszkańcy miejscowości Gorzewo-Kolonia (gmina Szczawin Kościelny) stanowczo sprzeciwiają się budowie w pobliżu swoich domów biogazowni. Nie chcą, aby unoszący się z niej odór popsuł im komfort życia, zaniżył wartość ich gruntów oraz negatywnie wpływał na zdrowie. Konflikt między inwestorem, a sąsiadami narasta z dnia na dzień. W środę został przedstawiony na antenie TV Trwam w programie "Po stronie prawdy".Pan Szymon, mieszkaniec tej miejscowości zaplanował wybudowanie na swoim gruncie biogazownię, widząc w niej zabezpieczenie swojego gospodarstwa w energię. "Chciałbym pobudować biogazownię rolniczą o mocy do 0.5 MW, która wytwarzałaby energie elektryczną, jak i ciepło, którym chciałby ogrzewać budynek inwentarski" - tłumaczy redaktorom programu.

Problem rozpoczął się w połowie 2018, gdy złożył wniosek na budowę. Pod naporem społecznego sprzeciwu, został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego nieuwzględniający budowy spornej inwestycji, który ma być przegłosowany na najbliższej sesji Rady Gminy Szczawin Kościelny.

Mieszkańcy przeciwstawiają się inwestycji w obawie przed smrodem oraz zniszczeniem infrastruktury drogowej, co negatywnie wpłynęłoby na komfort mieszkańców oraz spadek wartości gruntów.

"Należałoby przedstawić przedstawić mieszkańcom nie tylko tej miejscowości ale również mieszkańcom całego kraju gdzie takie inwestycje są planowane rzetelna badania naukowe dotyczące wpływu takich biogazowni na środowisko, na mieszkańców" - podkreślił jeden z członków dyskusji. "Jeżeli powstanie biogazownia proszę mi powiedzieć, kto tu się sprowadzi? Kto tutaj kupi działki?" - dopytywał.

"My, jako mieszkańcy, nie sprzeciwiamy się budowie, tylko niech to będzie odpowiednia lokalizacja. Niech to będzie kilometr lub dwa od zabudowań gdzie mieszkają ludzie" - wyjaśnia radny z miejscowości Staw.

Pomysłodawca biogazowni nie daje jednak za wygraną i złożył 4 kolejne wnioski na jej budowę w innej lokalizacji. Jego zdaniem decyzje gminy hamują rozwój oraz sukcesywnie zniechęcają inwestorów do tworzenia na jej terenie miejsc pracy.

Link do materiału wideo: Po stronie prawdy: 13.03.2019

 

autor/źródło: ralf / foto: screem z programu Po stronie prawdy

Napisz komentarz

Komentarze

tami, 12 kwietnia 2019
żeby protestować przeciw to trzeba przedstawić sensowne argumenty , a nie jakieś derdymały klepać
Szymon, 17 marca 2019
Witam. Protest oparty na kłamstwach. Mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd że wsadem będzie padlina oraz resztki poubojowe nawet zwożone z zagranicy co jest bzdurą. Ja jako inwestor zapraszam do rozmowy w której przybliżę planowaną inwrstycje.

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie