Artykuł partnerski29 kwietnia, 10:40,

Co warto wiedzieć o wysyłce paczek? – Paczkomaty, Poczta Polska

Co warto wiedzieć o wysyłce paczek? – Paczkomaty, Poczta Polska

Wymiary paczki są istotne nie tylko przy dopasowywaniu kartonu do zawartości

Przygotowywanie paczek nie należy do skomplikowanych czynności, niemniej trzeba zadbać o kilka kwestii, żeby pakowanie oraz wysyłka przebiegały sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Każdemu prędzej czy później przyda się ta wiedza. Okazji do nadawania przesyłek jest przecież wiele: sprzedaż internetowa, zwrot towarów do sklepu online czy wysyłka prezentów dla bliskich. Sprawdź jak przygotować paczkę.


Wybór opakowania

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wybór odpowiedniego opakowania. Większość przedmiotów można wysyłać w kartonach trójwarstwowych, ale ciężkie rzeczy należy umieszczać w pudełkach wykonanych z pięciu warstw tektury. Trzeba także zdecydować się na określony typ kartonu. Tradycyjne opakowania klapowe są uniwersalne i można zapakować w nie nawet duże przedmioty, natomiast pudełka fasonowe dobrze się prezentują, a ponadto do ich złożenia niepotrzebna jest taśma klejąca. Należy także zwrócić uwagę na wymiary kartonu. Zawartość powinna mieć w środku tyle miejsca, by nie dotykała tekturowych boków.

Opakowanie a sposób wysyłki

Wymiary paczki są istotne nie tylko przy dopasowywaniu kartonu do zawartości, ale i przy wyborze środka wysyłki: poczty lub paczkomatu. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług Poczty Polskiej, odpowiednie kartony znajdziesz na tej stronie: https://kartony24.eu/pl/i/Poczta-Polska-jakie-kartony/40. Jeśli natomiast wolisz nadać przesyłkę w paczkomacie, opakowania dostosowane do rozmiaru skrytek znajdziesz tutaj: https://kartony24.eu/pl/c/Kartony-do-Paczkomatow/33.

Sprawdzanie gabarytów i wagi

Należy też pamiętać o sprawdzeniu gabarytów przesyłki: maksymalny gabaryt paczki (czyli suma długości trzech boków opakowania) na poczcie nie może przekroczyć 250 cm, a najdłuższy bok nie może być większy niż 150 cm. W usłudze Paczka+ przesyłka może ważyć do 30 kg, natomiast w przypadku zwykłej paczki pocztowej granica to 10 kg.

Jeśli chodzi o paczki nadawane w paczkomacie, trzeba być nieco bardziej dokładnym. Przesyłka musi zmieścić się w skrytce. Istnieją trzy rodzaje skrytek. W najmniejszej zmieszczą się paczki o maksymalnych wymiarach: 8 x 38 x 64 cm, w średniej: 19 x 38 x 64 cm, a w największej: 41 x 38 x 64 cm. Maksymalna waga we wszystkich trzech skrytkach wynosi 25 kg.

Zabezpieczenia

Przed wysyłką trzeba zadbać o bezpieczeństwo paczki i przedmiotu. W tym celu rzeczy można zawinąć w folię bąbelkową lub zabezpieczyć je papierem. Jeśli wysyłamy kilka przedmiotów w jednym pudełku, można stworzyć przegrody z kawałków kartonu lub styropianu. Pudełko należy starannie zakleić taśmą klejącą, żeby nie otworzyło się w trakcie przewozu. Przy wysyłce szczególnie ciężkich przedmiotów, warto dodatkowo owinąć karton kilkoma warstwami folii stretch. Dzięki temu wytrzymałość tekturowej konstrukcji będzie jeszcze większa. 

Poczta Polska

Po zapakowaniu paczki napisz na kartonie adres nadawcy i odbiorcy – dane te trzeba podać również na druku pocztowym, ale zapisując je na kartonie, dodatkowo zabezpieczymy paczkę na wypadek uszkodzenia druku. Wspomniane druki można znaleźć na poczcie. Możliwy jest wybór przesyłki priorytetowej, która powinna zostać dostarczona następnego dnia po nadaniu. Przesyłka ekonomiczna zostaje zazwyczaj doręczona w ciągu trzech dni. Można także skorzystać z usługi Paczka+, która pozwala na wybór dodatkowych opcji.

Paczkomat

W przypadku wysyłki paczkomatem nadanie i opłacenie paczki załatwia się przez Internet, na stronie lub za pomocą aplikacji. W pierwszym przypadku trzeba wydrukować etykietę, nakleić na paczkę i zeskanować kod w paczkomacie. Przy korzystaniu z aplikacji etykieta nie jest konieczna, wystarczy kod elektroniczny. Trzeba pamiętać o wyborze skrytki o odpowiednich wymiarach. Po zeskanowaniu kodu skrytka otwiera się, a my musimy jedynie włożyć przesyłkę do środka i zamknąć drzwiczki. Drogę paczki można śledzić na bieżąco na stronie lub w aplikacji.

Jeśli chcesz nadać paczkę, wystarczy zaopatrzyć się w kartony i pozostałe akcesoria do pakowania, a potem wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób wysyłki. Warto spróbować obu opcji, żeby zdecydować, która w Twoim przypadku okaże się bardziej odpowiednia.

 

autor/źródło: kartony24.eu

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie