Artykuł partnerski22 listopada 2022, 09:29,

Co wziąć pod uwagę, wybierając wózek dla noworodka?

Co wziąć pod uwagę, wybierając wózek dla noworodka?

Niemowlęta przynajmniej przez pierwsze 3-4 miesiące swojego życia podróżują w wózku

Wózek to całkowicie niezbędny element wyprawki dla noworodka. Warto przemyśleć dokładnie swoje potrzeby jeszcze przed zakupem, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różniących się od siebie modeli. Niemowlęta przynajmniej przez pierwsze 3-4 miesiące swojego życia podróżują w wózku wyłącznie w pozycji leżącej, dlatego potrzebują wózka głębokiego z gondolą i budką. Na jakie cechy takiego modelu zwracać uwagę przy wyborze, żeby znaleźć wózek idealny?


Waga, konstrukcja i koła wózka dziecięcego

Wózki dziecięce mogą znacznie różnić się od siebie wagą. Najlżejsze są modele, w których konstrukcja została wykonana z aluminium, co jest dość popularnym rozwiązaniem. Waga wózka jest szczególnie ważna w sytuacjach, gdy można przewidzieć, że będzie on często noszony, na przykład po schodach do mieszkania.

Nie bez znaczenia są także wymiary. Większy wózek może wydawać się stabilniejszy i zapewniać większą wygodę dziecka, jednak warto sprawdzić, czy zmieści się na przykład do bagażnika samochodowego. Szerokie wózki mogą sprawiać problemy w wąskich uliczkach czy alejkach sklepowych.

Konstrukcja wózka koniecznie powinna się rozkładać na przykład po to, żeby spakować wózek do auta. Warto sprawdzić, w jaki sposób rozkłada się wózek, czy wymaga to użycia siły i czy poradzi sobie z tym jedna osoba bez dodatkowej pomocy.

Małe koła wózka dobrze sprawdzają się wyłącznie na prostych drogach, dlatego takie modele bywają nazywane modelami miejskimi. Szukając wózka odpowiedniego do spacerów po lesie, parku, czy innych, niekoniecznie równych trasach, znacznie lepszym wyborem będą duże koła. Pompowane zapewnią lepszą amortyzację, natomiast piankowe są nieco lżejsze i nie sposób ich przebić.

Wygląd i funkcjonalność wózka

Kwestia wyboru wyglądu wózka, w tym choćby jego koloru, związana jest z indywidualnym gustem, dlatego trudno się o nią sprzeczać. W dobrych sklepach takich jak sklep z wózkami w Warszawie można znaleźć modele jednokolorowe, wzorzyste, dopasowane do dodatków dla chłopca i dla dziewczynki, z poszyciem wykonanym z różnych materiałów, w tym także skóry ekologicznej. Ważne, żeby materiał można było w dość łatwy sposób wyczyścić i by rozłożony na budce chronił dziecko przed wiatrem, deszczem i słońcem.

Pod kątem funkcjonalności wózków dziecięcych dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się modele 2 w 1 i 3 w 1. Ich działanie opiera się na systemie klików w ramie wózka, które pozwalają na szybkie montowanie wymiennej gondoli, siedziska spacerówki, a w modelach 3 w 1 także nosidełka używanego jako fotelik samochodowy.

Czy wybór uniwersalnego wózka 2 w 1 lub 3 w 1 to dobry pomysł? Z pewnością pozwala to na sporą oszczędność – taki zakup okazuje się zwykle tańszy niż wybór osobnych dwóch wózków i fotelika samochodowego. Warto jednak pamiętać, że foteliki sprzedawane osobno są zwykle modelami z wyższej półki, a gdy mowa o bezpieczeństwie dziecka, oszczędność nie powinna być argumentem.

autor/źródło: Artykuł partnerski

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie